Skocz do zawartości

Wzmacniacze do subwoofer'ów STX


Recommended Posts

Witam. 

Posiadam 2 głośniki STX W.32.500.8MC. Jako że miały służyć do budowy kolumn lecz plany się zmieniły, leżą i odpoczywają już jakiś czas. Do moich obecnych kolumn przydałby mi się subwoofer (B&O CX100) a skoro już posiadam 2 głośniki, to będą 2. Na dniach planuję ich "budowę". Jednak należy je czymś zasilić. Wybór wstępnie padł na wzmacniacze https://allegro.pl/oferta/plytka-wzmacniacza-dc12-24v-stereo-100w-subwoofer-14177640160 .Czy to dobry wybór? Same głośniki obok konkretnych dobrej klasy głośników nie stały, nie chciałbym więc przerostu formy nad treścią i szalenia z wzmacniaczami. Jeśli to wystarczy (pokój 26m2) do napędzenia tych głośników, mógłbym prosić o pomoc w doborze odpowiedniej wydajności prądowej zasilaczy? Na allegro tego pełno, na różne napięcia, ale i różny amperaż. Trudno więc coś wybrać co w zupełności wystarczy do napędzenia tych wzmacniaczy. Sprzedawcy zalecają dla tych wzmacniaczy napięcie 12-24v, ale nic nie ma o mocy tych zasilaczy. Czy 24v jest bezpieczne w dłuższej perspektywie czy może jednak 19v kosztem niewiele mniejszej mocy? Kilka zasilaczy mam, nie wiem jednak czy którykolwiek się nadaje. Mam zasilacze z przedziału 12-16v o maksymalnej mocy 2,5A. Czy to wystarczy czy jednak coś kupić? A może macie jakieś propozycje czegoś lepszego w podobnych lub nieco wyższych pieniądzach co będzie lepszym wyborem niż ten wzmacniacz? Wzmacniaczy nie planuję montować w subach, znajdą się raczej w osobnej obudowie na której zamierzam dodać przełącznik zasilania i odpowiednie gniazda oraz jakiś wspólny przedwzmacniacz dla obu kanałów jednocześnie. 

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2023 o 00:49, PosingAsMe napisał:

Wzmacniaczy nie planuję montować w subach, znajdą się raczej w osobnej obudowie na której zamierzam dodać przełącznik zasilania i odpowiednie gniazda oraz jakiś wspólny przedwzmacniacz dla obu kanałów jednocześnie. 

Cześć. Pomysł dobry ale warto pamiętać, że mimo wszystko kilka metrów kabla z wzmacniacza do suba to dodatkowy opór. Jeżeli dołożysz filtr w zwrotnicy, a przecież jakoś suba trzeba odfiltrować od reszty pasma to dojdą dodatkowe omy cewki i cały wysiłek by zachować odpowiednio wysoki DF zostanie zniwelowany. Między innymi po to się stosuje wzmaki w obudowie i jak najkrótsze przewody oraz zwrotnice aktywne by wtórna SEM od ruchu cewki przetwornika niskotonowego w polu magnetycznym była dobrze tłumiona co korzytnie wpływa na jakość pracy niskotonowca. 

Ten przetwornik wymaga sporej obudowy. 55 litrów z BR (ok. 40x40x47cm). Poniżej analiza z symulatora. Zachęcam do przemyślenia nad zmianą wzmacniacza. 100W to wg mnie za mało na niskie tony. Głośnik STXa przyjmie do 500W więc jest pole do manewrów ;) 

 

STX SUB.jpg

40x40.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Sky is the limit? Ja bym robił porządnie na jakimś dedykowanym hypex nCore ale ceny są spore. Taniej można z Ali coś poszukać z analogowym filtrem.

Nie mam doświadczenia w budowie subów więc nie sugeruj się zbytnio. Wyrażam moją opinię 😉

Wzmak z Ali

Rozumiem, dzięki :) Jednak myślę, że do tych głośników Hypex to przerost formy nad treścią. Już bliżej te z Ali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wzmacniacz powinien być mocniejszy niż głośnik o jakieś 30-50%...

O wiele bardziej cewce zaszkodzi przesterowany sygnał mniejszej mocy niż zbyt mocny, ale czysty sygnał. 

Przester to nic innego jak odcinki stałego napięcia na końcach sinusoidy, a stały prąd robi z cewki grzałkę.

Aby było optymalnie to do głośnika 500W potrzeba wzmacniacza min. 600 nominalnej mocy i zasilacza min 750 w na kanał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...