Skocz do zawartości

Dolby Atmos niby na 5.1 jak to działa?


pawelkult

Recommended Posts

Witam, posiadam kino domowe Sony str-dh790 z zestawem kolumn 5.1 Głośniki są w ustawieniach skonfigurowane na 5.1 

Telewizor i amplituner są wyposażone w eARC.

Na telewizorze tcl 43p635 z netflixa i innych aplikacji kino odbierało ATMOS tak mówił wyświetlacz.

Kupiłem nowy telewizor Sony Bravia  kd-43x75wl który również ma eARC i dolby atmos i tutaj rzecz wygląda inaczej, przy żadnym możliwym ustawieniu telewizora nie udaje mi się uzyskać odbioru ATMOS na amplitunerze, dopiero jak zmienię konfigurację głośników na kinie domowym na np 5.1.2 (mimo że fizycznie tych głośników nie ma) to wtedy od razu zapala się ATMOS na wyświetlaczu. 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że prawdziwego dolby atmos na 5.1 nie będzie ale chciał bym zrozumieć o co chodzi. 

Dlaczego z poprzednim telewizorem ATMOS się wyświetlało i czy to w zasadzie mogło cokolwiek dawać? Czy jakość dźwięku dzięki temu jakkolwiek się zmienia? 

Moja teoria jest taka że przez bravia sync kiedy oba sprzęty są od sony system po prostu widzi że głośników nie ma i z automatu wysyła atmos jako DD+ bo inaczej nie ma sensu a z poprzednim telewizorem napis ATMOS się wyświetlał ale nic to nie dawało. Ale nie znam się aż tak więc bardzo proszę o wyjaśnienie jak to działa :) 

Edytowano przez pawelkult
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pawelkult napisał:

Dlaczego z poprzednim telewizorem ATMOS się wyświetlało i czy to w zasadzie mogło cokolwiek dawać? Czy jakość dźwięku dzięki temu jakkolwiek się zmienia? 

Błąd softu, nie ma co sie nad tym rozwodzić.

Atmos w amplitunerach będzie aktywny wyłącznie jak skonfigurujemy w systemie głośniki Atmos. Czy to upfiring czy fizyczne, bez różnicy. W przeciwnym wypadku będzie to niemożliwe. Wyjątkiem są systemy symulujące jak np. Denon-Marantz Height Virtualization. Być może Sony też posiada taki virtualizer, nie wiem, nie wnikałem w to nigdy. Ale generalnie bez podłączonych głośników warstwy górnej dźwięk obiektowy nie istnieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
Dnia 26.04.2024 o 18:54, maciek72 napisał:

A , jak masz stereo , to możesz mieć 5.1 ? 

Tak na logikę ?

Wiadomo że nie i ja to rozumiem ale zastanawia mnie co innego, teraz nawet na telefonie xiaomi za 1000 zł mogę sobie włączyć Dolby Atmos w ustawieniach dźwięku i co to niby ma robić na dwóch gównianych piszczkach z telefonu? Atmos zawiera jedynie sygnał 2 dodatkowych głośników niesiony na Dolby TrueHD czy może daje cokolwiek więcej? Gdzieś widziałem porównanie że atmos jest bezstratny a DD+ kompresowany. 

1.png

Edytowano przez pawelkult
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pawelkult napisał:

Atmos zawiera jedynie sygnał 2 dodatkowych głośników niesiony na Dolby TrueHD czy może daje cokolwiek więcej? Gdzieś widziałem porównanie że atmos jest bezstratny a DD+ kompresowany. 

To żaden sygnał czy dodatkowe kanały. To obiekty zakodowane w przestrzeni. Możesz mieć 5.1.2, możesz mieć 9.2.6 itd bez różnicy. Podstawowo mamy 5.1 lub 7.1. Jeśli dochodzi Atmos to amplituner rozkodowuje obiekty z toru audio i przydziela dźwięk dla dostępnego głośnika lub głośników tak, by ten odnalazł sie w konkretnej pozycji w przestrzeni naszego kina. System na raz może rozkodować 128 obiektów.

Atmos może być w TrueHD - to bezstratny kodek dostępny na BluRay. Może być też w E-AC3 (DD+) - to stratna kompresja i masz ją w serwisach VOD. Oczywiście TrueHD jest lepszą opcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Butler napisał:

To żaden sygnał czy dodatkowe kanały. To obiekty zakodowane w przestrzeni. Możesz mieć 5.1.2, możesz mieć 9.2.6 itd bez różnicy. Podstawowo mamy 5.1 lub 7.1. Jeśli dochodzi Atmos to amplituner rozkodowuje obiekty z toru audio i przydziela dźwięk dla dostępnego głośnika lub głośników tak, by ten odnalazł sie w konkretnej pozycji w przestrzeni naszego kina. System na raz może rozkodować 128 obiektów.

Atmos może być w TrueHD - to bezstratny kodek dostępny na BluRay. Może być też w E-AC3 (DD+) - to stratna kompresja i masz ją w serwisach VOD. Oczywiście TrueHD jest lepszą opcją.

Rozumiem, dziękuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...