Skocz do zawartości

Jamo Classic 8 - rozważania co do wymiany w systemie 5.0.2


Recommended Posts

Witam serdecznie,

zacznę od mojej konfiguracji 5.0.2: 

Amplituner: Onkyo TX-NR555

Fronty: Jamo Classic 8

Centralny: Quadral TSA 220 TV Mk II

Tylne: Jamo E8 SUR

Górne ATMOS: Canton MX

Zastosowanie: 30% TV (nie używam głośników w TV), 30% treści wielokanałowe (filmy, koncerty i gry z konsoli lub PC), 40% muzyka (źródła: YouTube, Spotify, NAS, gramofon).

Rozważam wymianę swoich kolumn Jamo Classic 8, które mam już około 7 lat na coś nowszego, bardziej atrakcyjnego zarówno akustycznie jak i wizualnie.

Zależy mi na czystym, szczegółowym i ciepłym dźwięku. Obecnie brakuje mi trochę dołu, nie lubię regulować barwy dźwięku, staram się zawsze używać trybów DIRECT czy PURE AUDIO.

Nie używam subwoofera, gdyż odkąd mam podłogówki uznałem to za zbędne, a przy muzyce nie uznaję niczego innego niż 2.0.

1,5 roku temu wymieniłem amplituner, miałem wcześniej Sony STR-DB940QS Jamo grały na nim trochę soczyściej, ale brakowało mi przede wszystkim HDMI ARC z CEC oraz nowszych formatów Dolby.

Obserwując rynek wpadły mi w oko, lecz nie miałem okazji posłuchać na żywo: Monitor Audio MR6, Dali Zensor 5, Dali Oberon 5.

Mam ograniczenie co do wysokości kolumn, maksymalnie 95 cm ze względu na umiejscowienie telewizora (jest nie do ruszenia).

Rozważam zakup nowych lub używanych w budżecie max do 3000 zł.

Powierzchnia pokoju to 13,5 m2, w załączniku układ salonu.

Czy jakakolwiek zmiana kolumn jest sensowna patrząc na te Jamo co obecnie posiadam ?

Z góry dziękuje za dyskusję i porady.

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"GL" i "GP" masz w złym miejscu, no chyba że taką pozycję świadomie wybrałeś, to zawsze coś lepiej jak upfiring. Nad TV to się kiedyś robiło kanały Dolby Pro Logic IIz a nie Atmos.

34 minuty temu, ukąszeń napisał:

Obecnie brakuje mi trochę dołu...

...Nie używam subwoofera, gdyż odkąd mam podłogówki uznałem to za zbędne, a przy muzyce nie uznaję niczego innego niż 2.0.

W stereo takie podejście jest ok choć osobiście się z nim nie utożsamiam. Ale w kinie uważam za błąd w konfiguracji. Sub w kinie to nie dodatek a składnik systemu.

39 minut temu, ukąszeń napisał:

Obserwując rynek wpadły mi w oko, lecz nie miałem okazji posłuchać na żywo: Monitor Audio MR6, Dali Zensor 5, Dali Oberon 5.

Na 13,5 m2 to moim zdaniem zbyt duże konstrukcje. Nie umiem Ci obiektywnie poradzić wobec tego co było by lepsze bo ogólna koncepcja jest nie po mojemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości podłączyłem stary byle jaki subwoofer aktywny Yamahy jaki miałem schowany w szafie. Muszę Ci serdecznie podziękować, żałuję że wcześniej jak kupiłem Onkyo nie podłączyłem go. W tym apli jak mam fronty full band to na źródłach stereo nie załącza subwoofera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ukąszeń napisał:

W tym apli jak mam fronty full band to na źródłach stereo nie załącza subwoofera.

Możesz pokombinować co lepiej. Nic nie narzucam, mogę jedynie zasugerować jaka opcja będzie obiektywnie najlepsza. Dla kina wszystkie kolumny ustawia się na odcięciem ~80Hz a LFE zajmuje się basem. Ustawiasz fronty jako "small" i zyskujesz możliwość konfiguracji. Ogólnie podłogówki do kina to przerost nad treścią ale przy braku suba to konieczność. Osłuchani audiofile/melomani z pełnym przekonaniem zaproponują Ci na bank monitory dla 2.0 na takim metrażu. Szkoda że Twój sub do wytrawnych zawodników nie należy, jakbyś połasił na w miarę dobrą zamkniętą konstrukcję SVS czy REL, to z dużą dozą prawdopobieństwa przekonał byś się do grania 2.1. KEF LS50 mogłby by u Ciebie fajnie zagrać. ELAC Debut Reference B6, może Indiana Line Diva 3... Wszystko kwestia preferencji, pełno fajnych produktów w tej cenie na rynku.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ukąszeń napisał:

A co sądzicie zestawie: Dali Zensor 5 + SUB E 12F ?

Lepiej polować na Zensor 7. 5tki są zamkniete. w sensie ich dzwiek jest mocno stłumiony względem wiekszego brata.

Góra jest cofnieta. A patrzac na ceny Zensor 7 no to warto.

Sub to zalezy od kwoty. Dali ma dość drogie suby.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...