Skocz do zawartości

Kino Domowe + Pojedyncze głośniki per pokój


Recommended Posts

Hej,
Na początku przyszłego roku remontuje całe piętro w domu rodzinnym, dlatego chcę już zaplanować miejsce na okablowanie pod głośniki (opuszczany sufit). Założenie jest takie, że w sypialni chcę mieć projektor oraz kino domowe. Dodatkowo jeżeli to możliwe chciałbym do amplitunera podpiąć po 1 głośniku (myślałem nad sufitowym) per pokój czyli w kuchni, salonie oraz łazience (nie wiem jakie to są koszty). Zależy mi na tym, aby móc słuchać jednej muzyki na całym piętrze z możliwością uruchomiania jej per pokój (np. tylko w kuchni). Czy mógłby mnie ktoś nakierować czy w ogóle jest to możliwe, a jeżeli tak, to w jaki sprzęt warto zainwestować?

Myślałem o kupnie zestawu pod MusicCast czyli amplituner od Yamahy RX-V4A z głośnikami Nota 550 X + Nota 740 X + Nota 240 X do sypialni. Do kuchni, salonu oraz łazienki MusicCast 20/50 lub Sonos Era 100.

Jeżeli chodzi o budżet to chciałbym się zamknąć w 8 000 zł. Mogę go ewentualnie zwiększyć i audio kompletować w późniejszym czasie na ewentualnych promocjach.

Poniżej podgląd pomieszczeń z ewentualnym rozmieszczeniem audio.

Group 34.png

Edytowano przez piotrblawut@gmail.com
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

Początkowy pomysł ok ale

8 godzin temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Dodatkowo jeżeli to możliwe chciałbym do amplitunera podpiąć po 1 głośniku (myślałem nad sufitowym) per pokój czyli w kuchni, salonie oraz łazience

To się nazywa druga strefa.

Podłącz do wyjść kablowych głosniki sufitowe. Tylko pamiętaj że wtedy na przykład ten jeden z kuchni oraz lazience grają w tym samym czasie, to samo i z ta sama glosnoscia. To nie bedzie dobre rozwiazanie. Dasz glosniej zeby w kuchni było slychac w lazience będzie wyc.

Do jednego pomieszczenia tak. Albo podobnych pomieszczen

8 godzin temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Myślałem o kupnie zestawu pod MusicCast czyli amplituner od Yamahy RX-V4A z głośnikami Nota 550 X + Nota 740 X + Nota 240 X do sypialni. Do kuchni, salonu oraz łazienki MusicCast 20/50 lub Sonos Era 100.

Model V4A nie ma drugiej strefy.

Nota 550 to przcietne kolumny ale w kinie domowym są ok. Z tym że budujesz multirroom kosztem lepszego kina. Zdajesz sobie z tego sprawę?

+ sub! on być musi

 

Jesli chcesz to wszystko mieć połączone w jeden system to takie coś robi teraz MusicCast, Denon Heos, Sonos albo .... Wiim :)

Ta ostatnia opcja pozwoli Ci wybrać sprzety roznych marek a podłączyć urzadzenia Wiim do nich.

Sonos będzie najdrozszy. Samo ich kino wyjdzie Cie pewnie 8000 zl + czyli full na sam salon.

Moim zdaniem masz mały budżet na takie zabawy. Czemu?

Bo chcesz dużo kosztem zasadniczego kina.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za obszerną odpowiedź i nakierowanie!

Myślę, że mógłbym stworzyć 3 niezależne strefy, czyli:
- Sypialnia z osobnym kinem domowym,
- Biuro ma trochę "lepsze" audio, bo Aune S6 + Beyerdynamic DT 1990 Pro oraz głośniki Edifier S350DB, więc tutaj nic bym nie zmieniał,
- Salon + Kuchnia + Łazienka w systemie multiroom, ponieważ między tymi pokojami będę się często poruszał/zmieniał lokalizację.

Jeżeli chodzi o sypialnie, to muszę podjechać do jakieś sklepu i zrobić sobie odsłuch, bo sam projektor to koszt 9k, do tego ekran 2k i zastanawiałem się, czy lepsze głośniki nie będą przerostem formy nad treścią - czy tutaj różnica jest aż tak duża? Myślałem też o połączeniu Yamaha RX-V4A + Heco Aurora 700 + Aurora 300 + Center 30. Co myślisz @Piotr Sonidoi czy masz jakąś inną alternatywę, która jest na rynku lub wyjdzie w tym roku? 

W przypadku Salonu Kuchni i Łazienki masz jakieś konkretne produkty? Głównie myślałem o Sonos Era 100, ponieważ Sonos ma bardzo dobrą integrację z Home Assistantem (Smart Home). W Salonie mam TV, więc idealnym rozwiązaniem byłoby kupno głośników Stereo, które mogą służyć jednocześnie jako głośniki telewizyjne (wiem, że Era 100 nie ma połączenia kablowego) oraz multiroom (móc zagrać muzykę jednocześnie w salonie kuchni i łazience).

Dlaczego @PanKlor odradzasz kino w sypialni? Mógłbym wydzielić osobne pomieszczenie kosztem salonu, który nie koniecznie będzie często użytkowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Dlaczego @PanKlor odradzasz kino w sypialni? Mógłbym wydzielić osobne pomieszczenie kosztem salonu, który nie koniecznie będzie często użytkowany.

Zakładam, że łóżko bedzie pod ścianą. To może powodować problemy z a) niskimi tonami, b) umiejscowieniem głośników surround, c) umiejscowieniem drugiej pary Atmos jak będziesz chciał rozbudować system, d) konfliktami rodzinnymi kiedy jedna osoba chce spać a druga oglądać ;)

Więcej i konkretniej podpowiemy jak bedzie znany plan pomieszczenia. To pierwsza i najważniejszejsza rzecz w planowaniu systemu. Edit: Teraz zauważyłem obrazek na telefonie. No nie jest to dobrze zaplanowane. Surround za wysoko, brak subwoofera. Nie chcesz choćby 1 pary Atmos?

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ pomieszczeń tworze aktualnie w 3D (są to realne rozmiary). Łóżko będzie pod ścianą działową (3,4m odległości ekranu od głowy).
a. Rozwiniesz?
b. Czy takie rozmieszczenie jak na screenie jest złe?
c. Nie planuje bardziej rozbudowywać Kina, bo jak tylko zbiorę finanse, to będę budował coś własnego, więc chce mieć to w wystarczającym standardzie.
d. Z tym problemu nie mam, bo idealnie udało mi się dobrać babę 😅 Filmy oglądam tylko z nią, a czas "samemu" preferuję poświęcać na gry.

obraz.png.7084b4432e7ff46b396f3a2ef36b64e9.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

a. Rozwiniesz?

W skrócie - pewnie będzie dudnić bo głową będzie przy samej ścianie. Taka natura niskich częstotliwości.

53 minuty temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Czy takie rozmieszczenie jak na screenie jest złe?

Tak. Surround są zbyt wysoko. Powinny być na wysokości uszu. Skierowane w strone sluchacza. Kąty dla systemu 5.1 tez masz z tylu niewlasciwe. Glosniki powinny byc lekko z tylu. Brak subwoofera.

 

53 minuty temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Nie planuje bardziej rozbudowywać Kina, bo jak tylko zbiorę finanse, to będę budował coś własnego, więc chce mieć to w wystarczającym standardzie

Nie wiem co własnego masz zamiar budować ale kino/sprzęt możesz też że sobą zabrać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2024 o 10:01, PanKlor napisał:

Nie chcesz choćby 1 pary Atmos?

A gdzie mógłbym je umieścić?

 

Dnia 29.05.2024 o 07:24, Piotr Sonido napisał:

+ sub! on być musi

Dołożę do budżetu i sub zostanie zakupiony.

Wyczytałem, że w przypadku 5.1 głównie polecane są RX-V4A i AVC-S670H. Czy jest sens dokładać do 7.1 jeżeli wiem, że nie mam miejsca na głośniki z tyłu i nie zamierzam zmieniać układu pomieszczeń?


Czy sprzęt multiroom musi być tego samego producenta co Amplituner, jeżeli zamierzam synchronizować muzykę tylko w kuchni, łazience i salonie (kino jest w sypialni)?
Co brzmi lepiej w przypadku tych 3 producentów w obu półkach cenowych? Nigdzie nie mogłem znaleźć bezpośredniego porównania ze względu na odległe daty produkcji MusicCast'a.
DENON Home 150 vs MusicCast 20 vs Sonos Era 100
DENON Home 250 vs MusicCast 50 vs Sonos Era 300

Jak już rozwiąże kwestię wyboru Amplituner i systemu multiroom, to wtedy skupię się na doborze kolumn :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, piotrblawut@gmail.com napisał:

gdzie mógłbym je umieścić?

Glosniki Atmos w konfiguracji 5.1.2 montuje się zazwyczaj na suficie lekko przed głową słuchacza.

1 minutę temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Wyczytałem, że w przypadku 5.1 głównie polecane są RX-V4A i AVC-S670H. Czy jest sens dokładać do 7.1 jeżeli wiem, że nie mam miejsca na głośniki z tyłu i nie zamierzam zmieniać układu pomieszczeń?

Jak chcesz Atmos czyli coś co dodaje warstwę wysokości do dźwięku czyli efekty deszczu, spadających przedmiotów itp. to amplituner 5 kanałowy nie wystarczy. Musi być minimum 7.

 

3 minuty temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Amplituner, jeżeli zamierzam synchronizować muzykę tylko w kuchni, łazience i salonie (kino jest w sypialni)?

 Nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę doczytałem. Na Atmos mi nie zależy. Konfiguracja 7.1 może mieć u mnie sens, jeżeli uda się podłączyć telewizor i projektor do jednego amplitunera.
AVR-X2800H ma dwa wyjścia HDMI. Mógłbym podpiąć kino 5.1 scalone z projektorek w sypialni i głośniki 2.0 scalone z telewizorem w salonie? Do tego dokupiłbym DENON Home 150 do łazienki i kuchni.

Taka konfiguracja ma sens czy mogą wystąpić jakieś problemy i łatwiej będzie kupić amplitunera 5.1 do kina i do tego multiroomy od denona, sonosa lub yamahy pod salon, kuchnię i łazienkę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli przez sterowanie urządzenia? Kable HDMI nie są problemem bo TV w odległości 1m od amplitunera (po drugiej stronie ściany).

Poszukam jeszcze więcej informacji odnośnie Atmos. Z góry przepraszam za tak banalne pytania, ale im dalej się zagłębiam tym więcej pytań się rodzi :')

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Co masz na myśli przez sterowanie urządzenia?

Mam na myśli korzystanie z pilota do kontroli urządzenia. Owszem jest HDMI CEC ale dalej czasami trzeba przełączyć źródło w amplitunerze a ten może być za ścianą. Wtedy pilot nie zadziała (IR). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2024 o 23:06, piotrblawut@gmail.com napisał:

Zależy mi na tym, aby móc słuchać jednej muzyki na całym piętrze z możliwością uruchomiania jej per pokój (np. tylko w kuchni). Czy mógłby mnie ktoś nakierować czy w ogóle jest to możliwe, a jeżeli tak, to w jaki sprzęt warto zainwestować?

Rzucę trochę światła na sprawę. Są głośniki montażowe np. do sufitu podwieszanego, pisałeś co prawda o opuszczanym, ale z takim się nie spotkałem :D. I są takie głośniki 2w1 - 1 głośnik zrobiony w stereo. A jeżeli chciałbyś mieć możliwość uruchomienia nagłośnienia w danym pokoju, to najlepiej byłoby szukać rozwiązania, które są stosowane w automatyce do domu. Dzięki której miałbyś możliwość załączania lub odłączania obwodu głośnikowego w danym pokoju. Weź pod uwagę, że to wszystko kosztuje i jest skomplikowane dla osoby, która nie siedzi w temacie. Ja  mam tak u siebie zrobione i przygotowane, w sposób umożliwiający sterowania tym z aplikacji, np. z telefonu. Póki co nie działa i nie wiem czy zadziała, bo okazuje się raczej zbyteczne. Pomyśl - w łazience mało się przesiaduje (no chyba, że masz jakuzzi), w biurowym potrzebna cisza, w sypialni, to się śpi. A kuchnia często teraz jest połączona z salonem.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2024 o 09:47, piotrblawut@gmail.com napisał:

Myślę, że mógłbym stworzyć 3 niezależne strefy, czyli:
- Sypialnia z osobnym kinem domowym,
- Biuro ma trochę "lepsze" audio, bo Aune S6 + Beyerdynamic DT 1990 Pro oraz głośniki Edifier S350DB, więc tutaj nic bym nie zmieniał,
- Salon + Kuchnia + Łazienka w systemie multiroom, ponieważ między tymi pokojami będę się często poruszał/zmieniał lokalizację.

Salon / Kuchnia i łazienka są tu w takim razie problemem.

Dnia 29.05.2024 o 09:47, piotrblawut@gmail.com napisał:

czy tutaj różnica jest aż tak duża? Myślałem też o połączeniu Yamaha RX-V4A + Heco Aurora 700 + Aurora 300 + Center 30. Co myślisz @Piotr Sonidoi czy masz jakąś inną alternatywę, która jest na rynku lub wyjdzie w tym roku? 

No i to jest dobry zestaw tylko jak mówie V4A nie ma drugiej strefy.

Wiec nie nagłośnisz tym amplitunerem nic więcej oprocz kina 5.1

Dnia 31.05.2024 o 17:35, piotrblawut@gmail.com napisał:

Dołożę do budżetu i sub zostanie zakupiony.

Wyczytałem, że w przypadku 5.1 głównie polecane są RX-V4A i AVC-S670H. Czy jest sens dokładać do 7.1 jeżeli wiem, że nie mam miejsca na głośniki z tyłu i nie zamierzam zmieniać układu pomieszczeń?

Tak, bo może to iść na Atmos a nie koniecznie 7.1

 

Sonos brzmi bardzo dobrze jeśli chodzi o system multii room ale jesli chodzi o kino to bedzie to oparte na belce. Ok, ale to wyjdzie drogo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Sonos brzmi bardzo dobrze jeśli chodzi o system multii room ale jesli chodzi o kino to bedzie to oparte na belce. Ok, ale to wyjdzie drogo.

Zamówiłem kilka głośników multiroom i pozostanę przy Sonosie ze względu na obsługę Alexy i lepszą integrację Home Assistanta :)

 

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Tak, bo może to iść na Atmos a nie koniecznie 7.1

Czy dwa głośniki sufitowe to aż tak duża zmiana, za którą warto dopłacać czy lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepsze kolumny? Wiem, że jeżeli na starcie ich nie zrobię to w późniejszym okresie również, ze względu na potrzebę opłacania kredytu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Zamówiłem kilka głośników multiroom i pozostanę przy Sonosie ze względu na obsługę Alexy i lepszą integrację Home Assistanta :)

No to system wyjdzie znacznie powyzej budżetu. Ale będziesz zadowolony.

22 godziny temu, piotrblawut@gmail.com napisał:

Czy dwa głośniki sufitowe to aż tak duża zmiana, za którą warto dopłacać czy lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepsze kolumny? Wiem, że jeżeli na starcie ich nie zrobię to w późniejszym okresie również, ze względu na potrzebę opłacania kredytu.

Pytanie co znaczy lepsze kolumny?

Czasem w kinie okaże się że one są lepsze papierowo. Droższe.

Natomiast słusznie zauważone, zmienia Ci się poziom efektów. No jest lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...