Skocz do zawartości

Porada - zestaw stereo do cd/bluetooth czy lepiej amplituner?


Mazi33h

Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Od razu zaznaczam że jest to mój pierwszy post, nie mam za dużej wiedzy na temat sprzętu i zwracam się z prośbą o poradę dla laika. Proszę o konstruktywną krytykę 😊

Wprowadzenie – jestem w trakcie budowy domu i od zawsze moim marzeniem było posiadanie dobrego sprzętu audio (oczywiście adekwatnego do zakładanego budżetu), na którym mógłbym odtwarzać płyty CD oraz łączyć się przez Bluetooth.

Budżet 3000-3500 (bez kolumn).

Na początek znalazłem zestaw:

Odtwarzacz CD KOMBO 62  https://teufelaudio.pl/amplituner-z-odtwarzaczem-cd-kombo-62-105335000?q=kombo 62 i wydawał mi się ok, ale im więcej czytam tym bardziej skłaniam się nad wzmacniaczem + odtwarzaczem CD lub amplitunerem + odtwarzaczem CD

Myślę jeszcze nad:

Yamaha R-S202D

https://www.q21.pl/yamaha-r-s202d-srebrny.html?hash=6967be4a6b36b5c524a9260c7607c0ff&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=a2ff176a-7319-2131-4cef-e473fbd681bd

+ Odtwarzacz CD YAMAHA CD-S303SR

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/odtwarzacze-cd/odtwarzacz-cd-yamaha-cd-s303sr-srebrny

Albo zamiast tego:

Yamaha MusicCast RX-V4A

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/amplitunery-i-wzmacniacze-av/amplituner-yamaha-musiccast-rx-v4abl-czarny?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwmrqzBhAoEiwAXVpgoi4GBFGDS-Vd5WIq_HQLvJzU86Mfi6vVTE7GTHys9w5poHbStg5WRxoCnMMQAvD_BwE + odtwarzacz CD jw.

Czy może lepiej zestaw Denon:

ZESTAW STEREO DENON PMA-600NE + ODTWARZACZ CD DENON DCD-600NE 

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/wzmacniacze-zintegrowane/zestaw-stereo-denon-pma-600ne-srebrny-odtwarzacz-cd-denon-dcd-600ne-srebrny

A może jakiś Pioneer? Im więcej czytam, tym mam wrażenie że mniej wiem.

Chodzi mi głównie o odtwarzanie CD oraz muzyki z telefonu. Zestaw do którego będę mógł podłączyć 2 kolumny podłogowe i opcjonalnie podłączę do niego telewizor (nie zależy mi na jakimś super efekcie kina).

Który z powyższych zestawów jest najlepszy? A może ktoś doradziłby jakiś inny, warty uwagi zestaw?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tu jest strasznie dużo do napisania :)

Jeśli teraz wreszcie realizujesz marzenie o dobrym audio, to wypadałoby pokombinować jak to zrobić porządnie. Na pewno, zamiast komórki jako źródła przez Bluetooth lepiej jest mieć tę komórkę jako pilota do jakiegoś streamera, czy to wbudowanego we wzmacniacz, czy osobnego. Pomijając już lepszą jakoś dźwięku, to po prostu dużo wygodniejsze. Jak rozumiem na tej komórce masz jakiś streaming, a nie zapisane pliki?

Ogólnie lepiej byłoby zaplanować całość, zamiast osobno wzmacniacza/CD i osobno kolumn. Zawsze po którejś stronie może trafić się jakaś fajna promocja, która pozwoli wydać więcej na resztę, albo wręcz dany element (np. głośniki) przez swoją charakterystykę wyeliminuje np. niepasujący wzmacniacz, który inaczej byś kupił. 

Poza tym warto byś wybranego zestawu posłuchał przed zakupem. Sporo miejsc oferuje taką możliwość, więc nierozsądnie byłoby wydać tyle pieniędzy i z niej nie skorzystać.

Jak rozumiem, miejsce na elementy zestawu jest nieograniczone? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :)

Jeśli chodzi o komórkę - tak, oczywiście używam serwisów streamingowych. Po 10 latach że Spotify przerzuciłem się na Tidala.

I właściwie tak głównie chce odtwarzać muzykę 50/50 płyty CD (mam całkiem sporą kolekcję) i Tidal. Telewizor rzadko kiedy oglądam, więc nie zależy mi na systemie 5.1. 

Jeśli chodzi o miejsce, to jestem właśnie na etapie że mogę sobie to na ten moment jeszcze zaplanować, ale raczej myślałem o standardzie - odtwarzacz audio na szafce RTV, kolumny po dwóch bokach.

Kompletnie nie wiem na co najlepiej się zdecydować, czy lepiej szukać gotowych zestawów jak wyżej, czy może dobry używany sprzęt w tej cenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Jeśli faktycznie miejsca będzie pod dostatkiem i na kolumny i na pozostałe sprzęty, to ja osobiście zrobiłbym tak:

Ogarnąłbym jaki obszar ma być nagłośniony

- Jak daleko od tej szafki do kanapy

- Jak wiele osób ma słuchać tego jednocześnie na tej kanapie i ewentualnie w pobliżu, bo to determinuje, jak szeroki nam jest potrzebny sweet spot.

- Ile miejsca będzie wokół kolumn i czy będzie gdzieś blisko jakiś róg pokoju

I na tej podstawie wytypował kolumny, które będą miały taką charakterystykę dźwięku, jaki ci się spodoba i będą dobrze grały w tym wnętrzu.

Mając już kilka typów kolumn, dobrałbym pasujący wzmacniacz.

 

Moim zdaniem w tym budżecie najlepiej będzie kupić coś takiego:

- Osobny streamer (np. wiim mini)

- Wzmacniacz z niższej średniej półki z przyzwoitym DACiem (np jakiś Rotel albo Yamahę)

- Byle jaki przyzwoity odtwarzacz (transport) CD, w którym pominiemy wbudowany DAC, jeśli jakiś będzie.

 

Albo:

Streamer z przyzwoitym DACiem (np. Wiim Pro Plus)

Wzmacniacz bez DACa

Transport CD

Hmm, po zastanowieniu jednak nie wiem jak działa opcja digital in w Wiim Pro Plus, więc nie będę zalecał :)

 

Niestety na odtwarzaczach CD się zupełnie nie znam, dla mnie wszystkie (działające) transporty CD brzmią tak samo podłączone do przyzwoitych DACów. Ale jest tu sporo kolegów z lepszym słuchem, to na pewno coś doradzą.

No i tak jak mówię, widzę sens w zaczynaniu od wzmacniacza, gdy jest jakiś konkretny model na który "chorujesz", bardzo ci się podoba i/lub znasz się na sprzęcie i wiesz, że to dobra wyjściowa do tego co lubisz. Ale jak tak nie jest to lepiej zaczynać od pomieszczenia i głośników :)

Edytowano przez Tadeus72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ludzie nie walą drzwiami i oknami, by odpisywać, więc tylko tak poglądowo. Nadal obstaje przy tym, że najlepiej to zrobić od drugiej strony, na spokojnie, korzystając z możliwości odsłuchu i tak dalej. Ale jak chcesz wstępnie jakiś konkret to na przykład:

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-a-s701-cd-s303.html?tduid=84384e6ea16c1b4eff4f83955852f18b

+ Wiim Mini

+ Jakieś nie-zimne kolumny koło 4000zł za parę.

Odnosząc się do amplitunera. Jeśli na myśli masz amplituner do kina domowego, to nie ma sensu takiego kupować jeśli zestaw ma być głównie do słuchania muzyki. Czasem można się jednak spotkać z tym że amplitunerem w obecnych czasach nazywa się też normalny wzmacniacz zintegrowany stereo z funkcją streamingu. Taki już prędzej.

 

Edytowano przez Tadeus72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi!

Co do tego osobnego streamera poza oczywistymi plusami posiada jeden minus, że wygląda fatalnie. Co do kwestii estetycznych już mam kłótnie z żoną ("jak to kolumny nie mogą być w kolorze aluminium?").

Zaproponowany sprzęt wydaje się bardzo dobry, też na niego patrzyłem i właśnie najbardziej skłaniam się ku marce Yamaha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się połówce nie podoba tani streamer, to niech zgodzi się na droższy streamer :P U mnie zadziałało z podstawkami pod głośniki. Dostałem permisję kupić sobie dużo droższe tylko dlatego, że żadne tańsze się nie podobały.  Wiim Pro też się nie podoba? Ostatecznie Miin Mini nie musi być na widoku, musi go widzieć tylko domowe WIFI :)

Co do Yamahy, to tylko jedna z wielu przyzwoitych opcji. Zaleta taka, że zestaw jest dość ładny i powinno do niego pasować sporo głośników, zarówno pod kątem charakterystyki dźwięku jak i przyzwoitej mocy w tej cenie. Z tego co widzę, jest też opcja z 501 zamiast 701 i wtedy spokojnie mieścisz się w budżecie, ale 701 uchodzi jednak za wyraźnie lepszy, więc ja na twoim miejscu bym pewnie dopłacił. Oczywiście wszystko w zależności od tego jak ceny będą się kształtować, gdy będziesz kupował. Są dość dynamiczne. 

Ostatecznie jednak nadal nie wiemy, jakie są warunki odsłuchowe i jakie będą do tego kolumny, więc równie dobrze dźwięk Yamahy może do twoich wymarzonych kolumn nie pasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...