Skocz do zawartości

Odbiornik radiowy ELTRA 820U "JOWITA" - "poprawianie fabryki", druk 3D nowych pokręteł, itp.


Recommended Posts

Szanowni Państwo.

Kilka lat temu kupiłem odbiornik radiowy ELTRA 820U "JOWITA". Odbiornik jest bardzo ładny i ma przyjemną barwę dźwięku:

jowita.jpg.2d09bfef1bb0e534de3c12c91d6c2a06.jpg

I_M_JOWITA_09_12_2016.pdf

Udało mi się nawet otrzymać od producenta oryginalny schemat ideowy tego urządzenia:

TR-820 electrical diagram_revised on 19April2016.pdf

Niestety jest to chinina i o ile projekt układu elektronicznego został dość dokładnie przemyślany, o tyle w projekcie mechanicznym i w montażu jest kilka niedociągnięć. Przede wszystkim obwody drukowane zostały zmontowane przy użyciu spoiwa bezołowiowego, w wyniku czego już po kilku użyciach wyłamują się z padów: gniazdo USB oraz gniazdo karty SD. Można to jednak poprawić zdejmując tylną atrapę, odkręcając górną płytkę odpowiedzialną za odtwarzanie plików MP3 i przelutowując wszystkie nóżki tych złącz oraz włączników chwilowych spoiwem ołowiowym. Warto także na głównym obwodzie drukowanym wymienić kondensatory elektrolityczne, ponieważ oryginalne są dość niskiej jakości. Należy jednak lutować je bardzo ostrożnie ze względu na delikatny druk, z którego łatwo odklejają się ścieżki. Po pewnym czasie śniedzieją także styki przełącznika rodzaju pracy, który trzeba rozebrać i wyczyścić preparatem "KONTAKT".

Pozostaje jeszcze kwestia obsługi. Producent najwyraźniej nie przewidział tego, że odbiornik będzie użytkowany w kuchni. Pomijam fakt bardzo niskiej jakości sitodruku. Napisy sukcesywnie się wycierają i po pierwszym czyszczeniu obudowy da się je praktycznie całkowicie usunąć. Główna wada fabryczna polega na tym, że oryginalne pokrętła mają obły kształt i są gładkie, w wyniku czego pojawia się problem ich obsługi przy pomocy grubych, tłustych lub mokrych palców. Dotyczy to szczególnie pokrętła wyboru rodzaju pracy umożliwiającego wyłączenie urządzenia, włączenie odbioru fal ultrakrótkich, włączenie odbioru fal długich i włączenie odtwarzania plików MP3 z Pendrive'a lub z karty SD. Dodatkowo pokrętła te mają nieprawidłowe wymiary, w wyniku czego są luźne i łatwo wypadają. Chińczycy załatwili tę sprawę podkładając pomiędzy otwory pokręteł a osie potencjometrów i przełącznika jakieś cienkie papierki, które miały za zadanie skasować ten luz ale z moich obserwacji wynika, że nie bardzo to wyszło.

Pewnym rozwiązaniem może być wykonanie z czarnego tworzywa sztucznego nowych pokręteł z odpowiednim moletowaniem na drukarce 3D. Są trzy rodzaje pokręteł: pokrętło "A" (2 szt.) z kołnierzem, do regulacji głośności i barwy dźwięku, pokrętło "B" (1 szt.) bez kołnierza, do przełączania rodzaju pracy oraz pokrętło "C" (1 szt.) do strojenia odbiornika. Pliki do drukarki 3D zamieszczam poniżej:

pokretla.jpg.0af96c6723fce253daae2b5658a5a739.jpg

pokretla - eltra - jowita.zip

Nowe pokrętła mają prostszy kształt po to, aby można je było łatwo wydrukować. Zastosowanie moletowania zwiększa współczynnik tarcia pomiędzy palcami a pokrętłami, co rozwiązuje problem związany z obsługą. Dodatkowo wymiary pokręteł zostały dobrane w taki sposób aby dało się je zamontować na lekki wcisk bez konieczności podkładania dodatkowych papierków:

HPIM5529.JPG.7aa1f5cd8390a4699a873835ef79c5fb.JPG

Z poważaniem

Tomasz Łysek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...