
elektron6
Uczestnik-
Zawartość
1 568 -
Dołączył
-
Ostatnio
Wszystko napisane przez elektron6
-
Żarówka to stary i skuteczny sposób zabezpieczania głośników wysokotonowych . Żarówka jest elementem nieliniowym i zachowuje się jak thermistor ptc to znaczy przy wzroście prądu/ temperatury żarówki jej rezystancja rośnie. W kolumnach to działa w ten sposób iż w przypadku przesterowania głośników, żarówka wpięta w obwód tego głośnika ma zwiększyć rezystancję a tym samym odciąża głośnik. Tonsil też stosował takie rozwiązanie. Minus - żarówka może wpływać na jakość wybrzmienia głośnika. Z względu na charakterystykę stosuje się żarówki 12 lub 24v.
-
W latach 90 tych był inny rynek, inne ssane - ludzie kupowali wszystko co nowe, ciekaw a szczególnie china czy plastik bombastic i na tym dało się zarobić. Teraz z łopatą nie wyskoczysz bo z tej branży jest w okolicy 20 firm profesja. Aby wejść na rynek trzeba mieć ogromny hajs.
-
W korpo to jest jak z gwiazdami; wschodzisz, błyszczysz, gaśniesz a potem spadasz. Tylko w tym wszystkim często tracisz zdrowie. Nielicznym się udaje to przetrwać. Czy warto to każdy musi sam ocenić.
-
Czy nie są wydajni? Japońskie firmy to protoplaści wydajnej produkcji przy jednoczesnej wysokiej jakości. Kto wdrożył i się specjalizuje w systemach 5s, Lean, Kaizen, Six Sigma ? Japończycy. To u nas bardzo często robi się coś bez ładu i składu. Poczekajmy jeszcze na ets2 to europejski sprzęt będzie już mega konkurencyjny…
-
Piękny sprzęt Fajnie że jest w dobrych rękach zatem sukces gwarantowany! Pozdrawiam
-
Marantz CD 63 67 SE lub Denon 1290 jako transport CD
topic odpisał elektron6 na KrzysiekBro w Stereo
Wymienione Marantz są doskonałe jako transport - sam takiego używam wprawdzie po modzie ( wstawiony dokładniejsze zegar, wstawione lepszej klasy kondy). Już kilka razy pisałem iż przy obecnej tandecie stosowanych głowic laserowych, głównym czynnikiem wyboru jest niezawodność optyki i mechanizmu. Wspomniane Marantz spełniają obydwie wytyczne; lasery są tam wieczne i są to rozwiązania top- laser w polu magnetycznym. Trudno obecnie znaleść coś lepszego w tej cenie. -
Nie spotkałem się … Piszesz kilka postów wcześniej Przeciążenia: Zbyt duża impedancja głośników (np. poniżej 4 ohm dla wzmacniaczy zaprojektowanych dla 8 ohm) lub gra z bardzo wysoką głośnością przez długi czas może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia tranzystorów MOSFET w module wzmacniającym. Odbijam piłeczkę, który to model przegrzewa się i dochodzi do uszkodzenia tranzystorów mocy?
-
Nikt tego nie robi i dobrze:) ale jak konstrukcja jest tak sobie obliczona to i usterkowość wysoka...Co to wzmacniacz, który po kilku godzinach grania powiedzmy na 70% max mocy, zagotuje sie i uszkodzi.
-
No tak jest tu sporo prawdy ale mógłbym dopisać jeszcze z 10 przyczyn usterkowowosci tylko po co ? To co jest słabe w takich konstrukcjach to fakt, że zamiast czerpać przyjemnośc z słuchania to trzeba monitorować; moc, temperaturę, warunki pracy... średnio przyjemny biznes.
-
A co to za sztuka serwisowa w postaci wymiany 1:1 głośnika concentric? 10 minut roboty na kolumnę. Serwis autoryzowany niech się trochę wykaże i wymieni cewkę w module wysokotonowym. Ale tutaj trzeba trochę umiejętności i znajomości fachu od podstaw.. Wtedy też można uznać sens serwisu a i będzie ekologicznie a eco teraz jest w modzie.
-
Co tu się znać:) idziesz na pierwsze lepsze targowisko/ pchli targ kupujesz wieżyczkę Aiwa za 100-200zł i łupiesz na Altusach jak trzeba!
-
Fajne są:) rozważałem zakup tych kolumn ale nie pasował wymiar po szerokości. Hit Tandberga w obudowie zamkniętej z genialnym woofer od Goodmans i to gra genialnie. Skuteczność- istotna uwaga, iż zgodnie z normą mają jakieś 89db przy wysterowaniu 1w. 96db Tandberg podaje przy wyższej mocy. Tych kolumn muszę posłuchać!
-
Nastąpiła istotna zmiana… dotychczasowym, docelowym głośnikom Fyne F702 powiedziałem good bye po analizie, iż mimo wielu plusów to jednak do lampy się średnio nadawały. Kolumna ciężka do napędzenia z toporną średnicą co zabijało urok lampy. Sentymentów w audio nie ma! Tym razem sprawdzona angielska klasyka, która lubi się z każdą lampą , zachwyca naturalnością dźwięku. Podobno trudno szukać konkurenta dla genialnej średnicy i doskonałego balansu na linii średnie/ wysokie. Monitory Spendor SP100 Monitory jakby tylko z nazwy bo to obudowa w stylu Classic - 70cm wysokości i wadze aż 37kg per sztuka:) Dużo nie ma co pisać bo jest to najbardziej uznana linia kolumn marki Spendor, sięgającą czasów strojenia według normy BBC. Historycznie kolumny opierają się na modelach BC1 i 3 potem był S100, SP100, SP100r2. Obecnie mamy rozwinięcie w postaci modelu 100 Classic, który jest konkurentem Harbeth 40.3. SP100; 90db skuteczności, min impedancji 5,7ohm, wyrównana impedancja, bass 12” i mamy wszystko - lampa czy 4W czy 40W to po prostu gra bez konieczności analizy dźwięku. Osobiście są to jedne z lepszych kolumn a w zakresie średnicy i wokalu być może są wręcz referencyjne, choć już niedługo będzie gotowy inny szlagier… który może zagrozić Spendorom.
-
Kolumny: Fyne Audio, Spendor, Jmlab Focal, Fisher, Grundig, Philips, Telefunken, Snell, Saba Wzmacniacz: Fisher, Unison Research, Sansui, Philips, DIY, DIY, Pioneer, Sony, Kenwood, Telefunken Deck: Aiwa, Onkyo, Akai, Dual Gramofon: Lenco Dac. Audio Note, Parasound Preamp: Kartogen Audio, diy CD: Sony, Philips, Rotel, Marantz, Yamaha Amplituner: Philips, Sansui Słuchawki. Sennheiser Tuner fm. Telefunken, HK
-
Czy slyszycie różnice w brzmieniu lamp?
topic odpisał elektron6 na T Z6 w Technika lampowa i analogowa
Sporo prawdy zostało tutaj napisane i faktem jest, iż aby obiektywnie porównać brzmienie różnych lamp to musi być spełniony warunek powtarzalności ich parametrów. W innym razie załóżmy lampa ecc83 poprzez zmianę parametrów nie do końca jest już lampą ecc83 a może bliżej jej do ecc82... Stopnie wejściowe z samego założenia są bardziej wymagające i pracują w bardziej złożonych konfiguracjach gdzie parametry lampy są bardzo istotne (wzmocnienie, oporność wewnętrzna, nachylenia, poziom szumów, balans połówek,...) stąd też słyszymy tutaj różnice. Stopień końcowy nie jest obarczony tyloma zmiennymi. Ujemne sprzężenie zwrotne do pewnego stopnia koryguje różnice parametrów lamp ale do pewnego stopnia. Konstrukcje SE - te często pracują mocno purystycznie czyli bez USZ zatem kondycja lamp jest tutaj bardzo ważna. 6SN7 - polecam Sylvania US 6SN7 do 6f8G - ok ale 6f8G te w dobrej kondycji, markowe są obecnie bardzo drogie + koszt adapterów 6SN7 = ECC82 (elektrycznie) zatem można się zaopatrzyć w adaptery oktal na noval i można grać przy założeniu, iż w danej konstrukcji ECC82 jest żarzona 6,3V a nie 12,6V. Wybór ECC82 jest ogromny -
Art to takie pod lampę?
-
V201 z wystawki się nie kupi -z wystawki to można obecnie upolować jakiś klocek Sanyo, Usher, RFT,… V201 gra genialnie ale jest to sprzęt do klimatycznego słuchania. Konstrukcja 2x25w na delikatnych germanach zatem to nie jest konstrukcja do katowania. Czy są chętni na taki sprzęt? Jak na lekarstwo jak o na inne sprzęty.
-
Nie ma co ceny obniżać… nastały takie czasy, iż czy obniżysz cenę o 5% czy o 50% to i tak są małe szanse na sprzedaż. Niestety kto miał kupić to już kupił audio a zainteresowanych audio czy też poszerzaniem kolekcji jak na lekarstwo. Po prostu ludzie nie mają kasy, rynek się nasycił ( każdy świadomy audiofil ma gratów w domu od zatrzęsienia) a młodzi nie gustują w takich systemach. Generalnie rynek audio ma się słabiutko.
-
Toż te pokolenie jest wychowane na muzyce z telefonu, laptopa a tutaj będzie Yamaha moim zdaniem to aż nadto. Być może nawet będzie zaskoczenie „łał jak to fajnie gra”
-
Czy łączyć do jednej listwy czy do gniazdek w ścianie? Wszystko rozchodzi się o fakt aby wpięte urządzenia miały możliwie ten sam potencjał uziemienia czy też aby połączenie uziemienia dla wpiętych urządzeń były jak najkrótsze. Wspólna listwa na pewno nam to zapewnia. Gniazdka w ścianie to zależy od ich rozmieszczenia i wzajemnego dystansu. Przy dużych odległościach mamy przykładowo te 10m okablowania co daje nam jakieś tam różnice potencjałów. Kolejność podłączenia? Przyjmuje się iż urządzenie o największym poborze mocy podłącza się najbliżej źródła zasilania czy to w sieci zasilania czy to w listwie. Chodzi o uniknięcie spadków napięć i zasilanie najkrótszą możliwą ścieżką. To tyle z poradnika elektryka:)
-
Tego nic nie powstrzyma:) Wyładowanie może powodować przepływ prądu rzędu 150kA co przy rezystancji uziemienia budynku z reguły ok 2ohm daje nam amplitudy przepięć rzędu 300kV. Leci wtedy wszystko, łącznie z wyparowaniem izolacji okablowania.
-
Dokładnych statystyk wadliwości nie podam ale fakt że na tym elemencie konstruktorzy lubią oszczędzać i producenci wstawiają najtańsze włączniki która lubią iskrzyć, nie kontaktować. Moim zdaniem jest to najsłabszy punkt listwy.