Skocz do zawartości

Full Band... zamiast dwóch sub-ów???


Recommended Posts

Tradycyjna, sprawdzona recepta na kino to oczywiście uciąć wszystko przy 80Hz, resztę zrobi(ą) subwoofer(y). Niekiedy komuś żal podłogówek i coś rzeźbi, ale to nie brzmi.

Kolejna sprawdzona recepta to dwa subwoofery by "wyrównać pasmo".

W braku drugiego subwoofera, co gdybyśmy ustawili bas sub+main, albo full band, albo głośniki na Large, albo Small tylko z niższym crossoverem - np. 40, 50Hz? Czy w przypadku, gdy fronty są naprzeciwko subwoofera to ma szanse coś dać?

Chyba czas na (niemierzony, subiektywny) eksperyment.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, PanKlor napisał:

Coś się pewnie zmieni. Czy na lepsze - trzeba sprawdzić. Pamiętaj też, że subwoofer dysponuje znacząco wieksza mocą niż amplituner kina domowego a i same przetworniki są dużo większe. Jak liczysz na kinowy bas to pewnie się rozczarujesz.

Nie ma szans, że kinowy ampli z teoretycznym 165W przy 6ohm niby na kanał (może mierzone z napędzanym jednym, może w stereo kto wie), napędzając kolumnę schodzącą do 35Hz przy Bóg-wie-ilu dB na minusie, zapewnił kinowy bas frontami. Mam SB-2000 który sam ma 500W i 12" przetwornik.

To rozumiem. Ale ciekawi mnie czy coś dobrego by się wymyśliło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gumowe Ucho napisał:

To rozumiem. Ale ciekawi mnie czy coś dobrego by się wymyśliło.

A to zależy od pomieszczenia. Może się okazać, że odpowiedz w miejscu odsluchu jest ok a może się okazać, że będzie słabo (duży null, albo ogromna górka). Subwooferem możesz jeździć po pomieszczeniu dowoli a kolumnami w stereo już nie bardzo. Jesteś więc skazany na pomieszczenie i to w jaki sposób ustawiony jest Twój system. Po to właśnie wymyślone zostały subwoofery a jak chcesz dobry bas z kolumn to duże przetworniki, duża skuteczność, duża moc, dużo pieniędzy... a na koniec i tak wracasz do tematu pomieszczenia lub dobrego DSP 😉 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nikt mu nie broni sprawdzać. Nakładanie się pasma nie jest problemem dopóki wynik tego nałożenia odpowiada nam lub temu co chcieliśmy osiągnąć. Przecież przy dobrze skalibrowanym systemie też się nakładają fragmenty pasma tylko są odpowiednio wyciszone. Crossover przecież nie działa zero-jedynkowo... tj. do 80 Hz gra tylko sub a od 81 Hz tylko LCR. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...