
MiBu
Uczestnik-
Zawartość
86 -
Dołączył
-
Ostatnio
Wszystko napisane przez MiBu
-
Dla cewki powietrznej w zmiennym polu magnetycznym kierunek podłączenia (teoretycznie) nie ma znaczenia. Podłączyłem po prostu identycznie jak w oryginalnej zwrotnicy. Inna sprawa, że wśród zwrotnic oryginalnych z którymi miałem styczność, wszystkie były podłaczone tak, że koniec cewek był zawsze na niższym potencjale lub od strony wyjścia danego filtra. Zdarzało sie że na płytce i schemacie początek cewek był oznaczony, np. kropką. Początek cewki był wtedy na zewnątrz cewki, a środku koniec.
-
Schemat znaleziony w sieci. Zgadza się z oryginałem. Jest jedno wejście. Połączone równolegle z wejść jak na schemacie. C3 i C4 = po modyfikacji 10uF MKP. Tak jak pisałem w oryginale był elektrolit 10uF bocznikowany poliestrowym 220nf. Po modyfikacji zastąpiony 10uF MKP. Pojemność 220nF w związku z tolerancją oryginalnego elektrolitu 20% 10uF nie ma znaczenia.
-
Modyfikacja polegała tylko na zmianie podzespołów na lepsze oraz wytłumieniu. Schemat oryginalny: Nie zmieniałem rzędu zwrotnicy. W oryginale przed wysokotonowym był elektrolit 10uF i równolegle polipropyenowy 220nF. Po podyfikacji pozostał sam 10uF MKP. Części które użyłem masz powyżej. Pozdrawiam. Ps. Ostatnio popełniłem tuning kolumn podłogowych od Sonus Oliva. W oryginale grały dziwacznie. Teraz nie ma porównania. Wkrótce opublikuję opis.
-
Tak jak pisałem na wstępie szukam samego odtwarzacza dla znajomego. Nie będą go interesować kombinacje typu transport + DAC. To lasery, a pod kątem brzmienia ? Czy to porównywalna klasa ?
-
Obecnie mój wybór dotyczy modeli: 1. YAMAHA CDX 900 2. Marantz SA 7001 KI signature 3. Denon DCD-1550ar Ceny ~porównywalne. Co o tym sądzicie ?
-
Kiedyś robiło się solidniej, ale oczywiście nie można uogólniać. Jednak w porówywalnej cenie zawsze lepszym wyborem jest kupno dobrego sprzętu używanego.
-
Przede wszystkim mechanika na niższym poziomie.
-
Sądzę ze nowe CD-ki za 1600 będą gorsze niż używane za 1000. Chodziło mi o te konkretne modele Denona. Sama firma nie wszystkie modele ma udane.
-
Zainteresowałem się też DCD-1520 i DCD-1550ar. Czy różnica w cenie +400zł uzasadnia zakup 1550ar za 1300zł ?
-
Chciałbym polecić znajomemu używany odtwarzacz CD, który po drobnym tunigu będzie miał przyzwoity dźwięk. Zainteresowałem się następującymi: 1. Cambridge Audio Azur 640c-s 2. Marantz CD67 MK2 3. Musical Fidelity Elektra - E60 Który z tych trzech powinienem wziąć pod uwagę ? Miałem już różne odtwarzacze, ale żadnego z tych. Budżet na sam zakup to do 1k zł.
-
Cześć Chciałbym pomóc koledze zbudować kolumny. Jest stolarzem, więc może wykonać ładne obudowy. Szukam sprawdzonego projektu podłogówek do 100cm wys. w bardzo eleganckiej obudowie, (np. a'la Sonus Faber, itp.), czyli pochylenia, zaokrąglenia, itd. Dobrze było by, aby w projekcie podzespoły nie były zbytnio kosztowne. Jakbyście mogli pomóc, będę zobowiązany.
-
Po dwóch udanych modyfikacjach kolumn Tannoy i Pioneer, które opisałem na forum, postanowiłem zbudować dla siebie kolumny od podstaw. Kolumny w.w. już mają nowych (i zadowolonych) właścicieli. Mam zaprzyjaźniony warsztat stolarski, gdzie będę mógł wykonać obudowy "po kosztach". Założenia są następujące: - kolumny podłogowe 2,5 lub 3-drożne w obudowie zamkniętej lub z BR z przodu; - pomieszczenie odsłuchowe 32m/2 (8x4); kolumny ustawione w 1/3 długości pokoju; - budżet na głośniki i elementy zwrotnicy - do ok. 2000zł na dwie kolumny; - dobrze było by, aby kolumny miały zdolność do dobrego grania również z niewysokimi poziomami głośności; - obudowy nie mogą być zbyt wysokie (do 110cm), ani szerokie (do 30cm) ze względu na "niski współczynnik akceptacji żony"; - słucham raczej spokojnych klimatów, elektroniki, muzyki akustycznej, jazzu ale też i rocka; - obecnie dysponuję elektroniką własnego wykonania: wzmacniacz na mosfetach 2x180W/4ohm; DAC 10xTDA1543 z wyjściem na lampach; oraz dobry CD Sony jako transport; Tak więc szukam sprawdzonego projektu takich kolumn. Wiem że jest cała masa publikacji, ale wolałbym się opierać na sprawdzonym rozwiązaniu. Bedę zobowiązany za wszelkie sugestie
-
Zastanawiałem się, czy nie rozdzielić osobnymi kondensatorami mniejsze głośniki. Kwestia dopasowania ich pojemności. Tym bardziej, że jest lekki niedosyt średnich tonów. Choć może subiektywnie oceniam brzmienie z powodu basu, który nadaje ogólny charakter. Porównywałem w sobotę brzmienie tych kolumn z konstrukcją zbudowaną na głośniku koncentrycznym szerokopasmowym Fostex w obudowie labiryntowej. To chyba ten projekt: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2569603.html Podobne do tych z załączonego zdjęcia. Tu z kolei dominująca jest średnica, choć bas jest zaskakująco wyrazisty i punktowy. Z kolei w Pioneerach bas jest bardziej rozciągnięty i naturalny. Dużo bardziej przyjemniejszy w odbiorze.
-
Prace ukończone :) Wykonałem: 1 - wzmocnienia nad i pod wooferem 2 - wygłuszenie: matą wygłuszającą Bool Flex + matą wygłuszającą Bool Flex z filcem 3 - okablowanie (miedź OFC 1 i 2,5mm) 4 - kondensatory: Mundorf MCap EVO Oil 5 - terminale do widełek i bananów 6 - wytłumienie styku głośników, terminali i tuby BR z obudową 7 - nóżki gumowe Do wykonania: 1 - wymiana materiału na maskownicach Kosztorys: gniazda głośnikowe 78,00 klej do maskownic 23,99 kondensatory, nóżki 116,98 mata wygłuszająca Bool Flex 62,00 mata wytłumiająca z filcem Bool Flex 59,09 materiał na maskownice 28,89 materiały dodatkowe 10,00 panele do terminali 21,20 przewody OFC 2x 2,5 i 1 mm 8,50 uszczelki, wkręty 28,87 wzmocnienie obudowy 62,00 RAZEM 499,52 zł Opis modyfikacji: Wstępnie zrezygnowałem z wytłumienia skrzynek, zamierzając je jedynie wzmocnić i wygłuszyć, aby pozbyć się szkodliwych rezonansów. Obecnie obudowa opukiwana ze wszystkich stron nie wydaje już głuchego dźwięku jak przed modyfikacją. Zamontowanie porządnych terminali głośnikowych, akceptujących każdy rodzaj zakończeń kabli wyeliminowało oczywiste ograniczenia, które w oryginale wnosiły kiepskiej jakości terminale na sprężynkach. Do wysokości woofera po bokach, oraz na całej tylnej ściance i na dolnej jest mata wygłuszająca. Powyżej woofera po bokach, oraz na górze jest taka sama mata z warstwą 2 cm sprasowanego filcu. Maty mają powierzchnię samoprzylepną. Dodatkowo zostały umocowane takerem. Listwy są przyklejone wikolem i dodatkowo przykręcone śrubami. Czyli "gniotsa nie łamiotsa" :) Na spodzie obudowy przykleiłem po 4 gumowe nóżki 20x20mm wys. 8mm. Do wooferów idą przewody 2,5mm, do pozostałych głośników 1mm. Do wszystkich głośników kabelki są lutowane. Brzmienie: Różnice słychać od razu. Nie jestem audiofilem, więc zmiany opiszę własnymi słowami, a nie utartym formułami spotykanymi w recenzjach. Obecnie wokale i gitary są teraz o krok z przodu. Dźwięk zrobił się trójwymiarowy z płaskiego. Znacznie poprawiła się detaliczność wokali i instrumentów. Wreszcie słychać bardzo dobrze wybrzmiewanie instrumentów. Wokale są zdecydowanie bardziej naturalne i klarowne. Basu nie jest więcej, jest jakby bardziej "uspokojony", tak jakby wcześniej było lekkie dudnienie w tym zakresie. Ponadto bas z takich dużych papierowych membran stanowi klasę samą w sobie. Na małych membranach się tego nie usłyszy. Trzeba tego po prostu posłuchać. Mój wzmacniacz i DAC to moje konstrukcje. Wzmacniacz ma 2x100W i 190W odpowiednio przy 8 i 4 ohm. Nie ma regulacji barwy. To kolejne dobre kolumny które słucham i do których te regulacje są całkowicie zbędne. DAC to NOS 10x TDA1543 z wyjściem lampowym. Wkrótce opublikuję opisy. Niebawem będę miał możliwość posłuchania tych kolumn z lampą. Skuteczność 91db przy 6ohm powinna zapewnić bezproblemową pracę. Docelowo kolumny będę sprzedawał, ze względu na niski "współczynnik akceptacji żony". Mało która kobieta zaakceptuje 40cm głośnik ;) Kolejne już będę kupował dla siebie i oczywiście do tuningu.