Skocz do zawartości

Yattaman

Uczestnik
 • Zawartość

  8
 • Dołączył

 • Ostatnio

O Yattaman

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Yattaman
 1. Witam. Mam okazję kupić kolumny jak w temacie: Pilot Classic 800. Poza tym, że są produkcji zachodnioniemieckiej, z lat 80-tych, firma Pilot Hi-Fi Acoustics Gmbh już nie istnieje, niewiele w necie napisano. Może ktoś się z nimi spotkał, wie coś więcej na ich temat, chętnie poznam opinię. Najbardziej niepokoi mnie impedancja podana na tabliczce z tyłu 4-8 ohm (to 4, 6 czy 8?). Możliwe, żeby producent nie potrafił tego jednoznacznie określić? Grają bardzo ładnie, mogę je kupić za 1900 zł. Są warte tej ceny? Miałyby grać z Yamahą AX-700 i CDX-596. Słucham muzyki elektronicznej, rocka, jazzu. Wcześniej rozważałem kupno nowych Tonsli Maestro III (ok. 500 zł droższe od tych Pilotów). Poniżej zdjęcia Pilotów.
 2. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Dzięki za rady, popróbuję. Rezystor 2W wystarczy? Wlutować go na "+" przewodzie? W którym miejscu: przed/za/pomiędzy kondensator i cewkę? Czy istotny jest ''kierunek'' wlutowania rezystora (tzn. która nóżka w kierunku głośnika)? Co do potencjometru, jest sprawny na 100%, przy innych kolumnach nic takiego się nie dzieje, wszystko płynnie działa.
 3. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Witam ponownie. Połączyłem wszystko wg powyższego schematu i odpaliłem - wzmacniacz cały! Co najważniejsze:) Co do wrażeń słuchowych. Przy neutralnym ustawieniu wszystkich potencjometrów we wzmacniaczu, trochę za dużo słychać tonów wysokich, a mało basu. Ma się wrażenie, że najwyraźniej gra GDM, jakby kosztem GDN. Martwi mnie szczególnie jedna rzecz: w trakcie delikatnego podkręcania głośności (na razie dałem max. do 1/3), są momenty jakby "zacięcia", tzn. całość milknie na ok. 1 sekundę, po czym gra normalnie. Czy nie jest to sygnał przeciążenia wzmacniacza? Co można by jeszcze zrobić, żeby bas stał się bardziej sterowny (po podkręceniu potencjometrem niskich tonów, jest lepiej, ale po zwiększeniu głośności, znowu za dużo basu).
 4. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Mam tu profesjonalny rysunek, na którym się wzorowano. Jak dobrze rozumiem, tu wysokotonowy wraz z elementami zwrotnicy przyłączony jest do ''-'' średniotonowego pomiędzy (za) jego kondensatorem a (przed) cewką. Czy mam zrobić tak samo, czy lepiej przed kondensatorem średniotonowego?
 5. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Rysunek poprawiłem, ale widocznie nie potrafię go właściwie czytać... Dlatego dopytam ponownie: 1. Czy cewki mają być przylutowane do głośników analogicznie, jak na zdjęciu? 2. Czy kondensatory mają być na przewodzie dodatnim (nieważne, którą nóżką w stronę głośnika)?
 6. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Nastąpiła pomyłką - dla GDW kondensator 2,2 uF, a nie 4,7! Tak to miałoby wyglądać:
 7. Yattaman

  Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Ok, więc tak. Po pierwsze dzięki za odpowiedź! Po drugie - temat trochę się w międzyczasie rozwinął. A mianowicie: 1. Dokonałem pomiarów oporności posiadanych głośników multimetrem i oto wyniki: Dla GDN-ów, po ustabilizowaniu się miernika wyszło od 6,3 do 6,7 ohma. GDW - jeden 7,6 - drugi 7,3; GDM: 7,0 i 6,9. Wyniki pomiaru poddano szerokiej dyskusji wśród pomocnych Internautów i w końcu postanowiliśmy uznać GDN za 8 ohmowy, tak jak i resztę. 2. Po długich i burzliwych rozważaniach z Kolegami forumowiczami doszliśmy do wniosku, że bezpiecznym (dla wzmacniacza, trochę mniej dla głośników) punktem wyjścia do uruchomienia kolumn będzie następująca konfiguracja: W szereg z głośnikami włączyć cewki: 600 - 640 uH dla GDN i 120 - 140,8 uH dla GDM (GDW zostaje bez cewki). Ponadto, kondensatory 4,7 uF dla GDW i 10 uF dla GDM. Priorytet, to bezpieczeństwo wzmacniacza, głośników już mniej (oraz oczywiście jak najniższe koszty). Kwestie doznań słuchowych są dla mnie ważne, ale przy no name nie oczekuję orgazmu słuchowego. Z resztą te kolumny w oryginale nie powalały na kolana. W każdym razie jest to punkt wyjścia, który chciałbym oddać do Waszej oceny. Będę bardzo wdzięczny za sugestie zmian, które już na pierwszy rzut oka mogą poprawić brzmienie (czytaj-wycisnąć max jakości z tego paździerza) przy zachowaniu bezpieczeństwa wzmacniacza. PS. Dysponuję w chwili obecnej dwoma wzmacniaczami o specyfikacji: Power output: 30 watts per channel into 8Ω (stereo) Frequency response: 20Hz to 30kHz Total harmonic distortion: 0.1% Damping factor: 35 Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line) Signal to noise ratio: 85dB (MM), 95dB (line) Output: 150mV (line) oraz Power output: 110 watts per channel into 8Ω (stereo) Frequency response: 20Hz to 20kHz Total harmonic distortion: 0.005% Damping factor: 100 Input sensitivity: 0.16mV (MC), 2.5mV (MM), 160mV (line) Signal to noise ratio: 92dB (MC), 76dB (MM), 106dB (line) Channel separation: 70dB (MM), 65dB (line) Output: 150mV (line)
 8. Raportuj #1 27 Lut 2018 09:22 Jak w temacie. Czy można w jednej kolumnie zastosować głośniki o różnych wartościach ohm? Mam nast. głośniki: - wysokotonowy (Noname, max moc - 100W, 8 OHM, pasmo przenoszenia - 3 kHz - 20 kHz, SPL - 92 dB), - średniotonowy (Noname, 8 Ohm, pasmo przenoszenia: 800Hz - 10kHz, sprawność: 90 dB/w.m, moc maksymalna: 25 W, moc RMS 15W) - nisktonowy (Jamo 22503, prawdopodobnie 6 ohmów - trudno to ostatecznie ustalić w internecie). Generalnie chcę uruchomić na tym co mam, kolumny Jamo Studio 180. Pytania szczegółowe: 1. Czy można to bezpiecznie połączyć razem pod dotychczasowe kondensatory (nie ma tam zwrotnicy jako takiej)? Kondensatory: MDL 2.2 uF 50V w obwodzie średniotonowego i MDL 1 uF 50V w obwodzie wysokotonowego. 2. Jak ustaliłem, na wysokotonowym w oryginale jest cewka (jak na zdjęciu). Nie mogę znaleźć jej danych (wartość mH). A może przy tweeterze, który ja mam powinna być inna cewka (jaką proponujecie) lub nie dawać jej wcale? Jak to wpłynie na dźwięk? 3. Czy takie eksperymenty grożą uszkodzeniem kolumny/wzmacniacza? Za pomoc z góry wielkie dzięki:)
×