Skocz do zawartości

MobyDick

Uczestnik
 • Zawartość

  3532
 • Dołączył

 • Ostatnio

O MobyDick

 • Ranga
  Przyjaciel forum

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Polska
 1. Kopia głośnika Marshall Acton - dobór przetworników

  Zdecydowanie lepiej jest oddzielić głośniki które będą pracowały w innych zakresach częstotliwości. W przeciwnym wypadku beda działały wzajemnie jak żle dobrane membrany bierne. Do wydzielenia małych komór można użyć odcinki jakichś plastikowych rur.
 2. Kopia głośnika Marshall Acton - dobór przetworników

  Ja bym użył na głośnik basowy coś o tej średnicy lecz przewidziany do miniaturowych subwooferów. Taki głośnik powinien działać do kilkuset Hz. Myślę ze najlepiej jeśli będzie to 150-200 Hz. Powyżej należało by użyć jakichś niedużych głośników szerokopasmowych a nie wysokotonowych. Wtedy będzie można myśleć o lepszym brzmieniu. Przy większym budżecie można by użyć głośników takich jak Dayton Audio RS125-4 na bas w 6 l i 2x szerokopasmowe Dayton Audio RS100-4 każdy w objętosci 1 l . Tyle że z tego wyszła by konstrukcja bardziej ambitna od pierwowzoru . Do tego przydały by się 2 membrany mierne 5-calowe.
 3. pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)

  Bardzo ciekaw jestem wyniku tego eksperymentu .
 4. pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)

  Połączenie dobrej końcówki mocy z preampem lampowym mogło by być tu rozwiązaniem. Problem może być w tym czy jeśli trzeba by do tego odpowiednio dobrych klocków ( nawet używanych ) czy udźwignie to budżet. Obawiam się że trzeba było faktycznie wybrać inne kolumny. Nie dlatego że te są złe, tylko że trudno o odpowiednią elektronikę która dała efekt końcowy spełniający oczekiwania.
 5. pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)

  Nie chodzi tu o rodzaj brzmienia. Wzmacniacz o wysokim współczynniku tłumienia i brzmieniu lampowym byłby tu pewnie idealny. Wysoka moc wbrew pozorom również niema tu zbyt dużego wpływu. To raczej wzmacniacze o dużej mocy często mają właściwe parametry do tego celu.
 6. pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)

  Bo głośniki niskotonowe tych kolumn mają dość dużą dobroć w połączeniu z układem br. . Dlatego dobiera się do nich pewien rodzaj wzmacniaczy tranzystorowych który będzie dobrze panował nad ruchami ich membran. Wzmacniacze lampowe mają wysoką impedancje wyjściową i to stwarza problem.
 7. pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)

  Do Cayina a55tp musiałbyś zmienić kolumny. To nie jest kwestia mocy, lampowej czy jakiejś innej. Kolumny które masz nie nadają się do współpracy z wzmacniaczami lampowymi.
 8. Wzmacniacz 3 kanaly?

  Nie wiem jak tam jest z możliwościami regulacji subwoofera. Może ktoś napisze kto go miał lub ma ? Bez tego może być kiepsko.
 9. Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo

  LS50 wbrew swoim rozmiarom są w stanie grać w dość dużych pomieszczeniach. Pewnie ponad 30 m kw było by już dla nich zbyt dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o głośność. Jednak ich bas schodzi w nich niżej niż wielu niezbyt dużych kolumn podłogowych. Do bardzo głośnego słuchania w dużym pomieszczeniu raczej się nie nadadzą. Pojedynczy głośnik 13cm mimo sporych liniowych wychyleń ma swoje ograniczenia. Po ( mądrym ) wspomożeniu przy użyciu dobrego subwoofera sprawa może się bardzo poprawić. Ja bym pewnie wybrał takie rozwiązanie niż KEF R500, które są naprawdę niezłe.
 10. Wzmacniacz 3 kanaly?

  To były naprawdę niezłe wzmacniacze w swojej cenie. Wypadały dobrze nawet w zestawieniu ze wzmacniaczami stereo w podobnej cenie. Jednak były adresowane pod niekoniecznie mój gust. Dobry i mocny bas fajna wyrazista góra, dość ciepłe i w miarę przyjemne średnie tony. Choć ich barwa nie była najlepsza i trochę kulała rozdzielczość jeśli chodzi o budowanie przestrzeni. Do tego jeśli jest w dobrym stanie i gra to wymiana kondensatorów może jeszcze nie być potrzebna. Myślę ze lepiej skup się na tym amplitunerze.
 11. Wzmacniacz 3 kanaly?

  To był ewenement tego typu.Inne rozwiązanie to jakiś wzmacniacz stereo z wyjściem na sub aktywny i wzmacniacz do subwoofera osobno. Lub wzmacniacz stereo bez wyjścia na sub i wzmacniacz do subwoofera z wejściami wysokopoziomowymi ( czyli na kable głośnikowe ). W tej cenie nawet nowe da się kupić.
 12. Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo

  A sądzę ze miało to sens. Kolumny Heco Aurora są ostatnio mocno polecane na tym forum i można by sądzić ze ich relacja jakość cena sprawia że bez problemu mogą konkurować z kolumnami 2 razy droższymi. I faktycznie do pewnego stopnia można mówić o ich porównywalności. Kwestia dotyczy głównie tego, jakiego dźwięku oczekujemy. O KEF Q750 również krążą różne opinie. Na ceneo ktoś stwierdził ze są brzydkie i grają kiepsko. Jak widać można mieć zupełnie inne zdanie na ten temat. Może była to opinia konkurencji .
 13. Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Po pierwsze sprawdź jeszcze raz czy podłączyłeś wszystko właściwie. Każda gałąź z głośnikiem musi mieć wszystkie elementy połączone z nim szeregowo. Masz tam elementarne filtry pierwszego rzędu. Przy takich filtrach kolejność elementów w pojedynczym filtrze niema znaczenia. Jednak najlepiej aby w obu kolumnach kolejność ta była ta sama. Do tego dobrze aby wszystkie elementy były podłączone tak samo. Jeśli w jakimś zakresie impedancja była nieco zbyt niska to włączenie szeregowo rezystora powinno pomóc. Rezystor 2W to nieduża moc. W przypadku niewielkich wartości rezystancji powinien wystarczyć. Najwyżej się spali i trzeba będzie wtedy poszukać mocniejszego. Wtedy głośnik przestanie grać do momentu wymiany rezystora. Kiedy połączysz równolegle 2 rezystory 2W o 2 razy większej rezystancji niz ta która potrzebujesz, uzyskasz rezystor o mocy 4W i właściwej rezystancji.
 14. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Taki pałąk nie sprawdza się w warunkach zimowych. Lepiej wtedy używać słuchawek przewodowych. Gdy masz akumulator na przewodzie to będzie albo małej pojemności lub będzie ciążył. Również gdy masz akumulatory w słuchawkach to słuchawki mają większą tendencję do wypadania z uszu. W tym pałąku mieści się akumulator o pojemności która daje sensowny czas pracy. Uważam że to najsensowniejsze rozwiązanie funkcjonalnie i z dobrym dźwiękiem do muzyki jaka ma być na nich słuchana. Inne opcje jakie mógłbym wskazać dały by albo kiepski dźwięk lub krótki czas pracy i dźwięk może jeszcze lepszy, lecz niekoniecznie były by do zaakceptowania, dlatego szkoda na nie mojego czasu i pisania.
 15. Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

  Jeśli stary wzmacniacz milknie na chwilę przy poruszaniu potencjometrem, to znaczy najpewniej ze problem jest nie w kolumnach lecz w potencjometrze. Na początek poruszaj trochę mocniej tym potencjometrem gdy wzmacniacz jest wyłączony. Jeśli nie pomoże to trzeba użyć płynu do regeneracji potencjometrów. W ostateczności trzeba wymienić potencjometr. To że odczuwasz więcej basu gdy gra głośniej nie jest niczym nienormalnym. To kwestia słuchu ludzkiego. Każdy człowiek tak ma. Jeśli GDM gra zbyt głośno to włącz w jego obwód rezystor o mocy przynajmniej kilku watów. Najlepiej kup kilka wartości do prób. Na początek włącz rezystor 3,3 ohma. Jeśli nadal będzie zbyt głośno grał ten głośnik to zmień 4,7 ohma. Jeśli zbyt cicho to zmień na 2,2 ohma. Zawsze można włożyć rezystor o nieco większej rezystancji lub mniejszej. Podobnie z głośnikiem wysokotonowym. W tor głośnika niskotonowego nie włącza się szeregowo rezystorów. Łącząc 2 rezystory równolegle uzyskasz niższą wartość tak połączonego układu.
×