Skocz do zawartości

MobyDick

Uczestnik
 • Zawartość

  12 350
 • Dołączył

 • Ostatnio

2 obserwujących

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Polska

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Niektóre wzmacniacze impulsowe mają dość niski DF i mogą mieć przy tym sporą moc, a ta ma niewiele wspólnego z kontrolą basu. Te o niższym DF zwykle mają potężniejszy bas. Wzmacniacz o wysokim parametrze współczynnika tłumienia nie musi mieć wysokiej mocy. Dlatego nie łączył bym wysokiego DF z wysoką mocą. Inną sprawą jest anemiczny bas. A taki wbrew pozorom mogą mieć wzmacniacze o zupełnie sporej mocy i niekoniecznie wysokim DF. Ja bym tu widział moze gdzieś do wyciągnięcia z lamusa wzmacniacz taki jak Sphinx Myth 3.
 2. To przykład kolumn które nie są bardzo małe. Są przeznaczone do średnich i dużych pomieszczeń i wyposażone w głośniki basowe 135mm schodza w polu tloreancji +/- 3 dB do około 30 Hz. Ze spadkiem 6 dB nawet do 26 Hz. Nie trzeba dużego głośnika niskotonowego aby w domowych warunkach mieć bas bez kompleksów. Tu pomaga im technika aktywnej korekcji charakterystyki. W ten sam sposób można skompensować dobroć małych i dużych głośników...
 3. KEF LS60 Uni-Core Force-Cancelation: LF: głośnik basowy - 4 x 135 mm (5.25 cala) Zakres częstotliwości (-6dB; 85dB/1m): 26 Hz - 36 kHz (zależne od ustawień EQ) Pasmo przenoszenia (+/-3dB; 85dB/1m): 31 Hz - 24 kHz (zależne od ustawień EQ)
 4. Na bas w R3 nikt nie narzeka. To kolumny znacznie lepsze w całym ogóle od Paradigm Monitor 3v4.
 5. Ja bym celował w coś co pozwoli zwiększyć ilość basu kiedy to jest potrzebne niż jakiś wzmacniacz bez potrzebnych do tego regulacji o tłustym basie. Jeśli chodzi o subwoofer, to chyba niezbyt dobry do tego został wybrany. Gdy ma on służyć do niezbyt głośnego grania , nie trzeba ogromnego pudła do łomotu. Pewnie wystarczyłby niewielki w obudowie zamkniętej typu REL T5 i potrzebny byłby umiar w jego użyciu.
 6. Bo to dobre kolumny i nie w nich upatrywałbym problemów, choć oczywiście zawsze moze okazać się znalazło by się coś bardziej odpowiedniego. Byłym daleki od szukania wg jakichś zasad typu: że głośnik basowy musi być duży , bo wtedy a niewielkiego problemu częściej zrobi się on większy .
 7. Dlatego na końcu słyszymy sumę szumu wszystkich podłączonych urządzeń np. Z wkładki magnetycznej gramofonu, przewodu którym jest ona podłączona do przedwzmacniacza korekcyjnego, przewodu którym ten jest podłączony do przedwzmacniacza, przedwzmacniacza, kolejnego przewodu do końcówki mocy i z przewodów głośnikowych, elementów zwrotnicy i przewodów doprowadzających do głośników i z cewek głośników. Jedne dostarczą tego szumu sporo a inne śladowe ilości. Jednak gdy mówimy o konkretnym urządzeniu, to o jego szumie, a nie jemu towarzyszących innych elementów toru.
 8. Warto zwrócić uwagę na pewne fakty. Szum to zakłócenia które nie są zależne od dostarczonego sygnału. O zniekształceniach można mówić gdy są związane z przetwarzaniem dostarczonego sygnału. I tu istotne jest to że w bardzo popularnych wzmacniaczach pracujących w klasie AB właśnie gdy przetwarzany sygnał jest słaby, poziom zniekształceń jest większy. I im mamy bardziej skuteczne kolumny, tym z jednej strony łatwiej nam usłyszeć szum takiego wzmacniacza, ale i jesteśmy narażeni na większe zniekształcenia i to takie które są dość upierdliwe, bo słychać je nawet gdy jest ich stosunkowo niewiele. Często ich brzmienie interpretuje się jako wysoką detaliczność, bo mimo niskiej głośności słyszymy dźwięk bardziej syczący i dźwięczący niż być powinien.
 9. W dziedzinie audio gdy porównujemy napięcia zwykle uwzględnia się moc sygnału. 20 logarytmów dziesiętnych stosunku napięć odnosi się do mocy, a takie porównanie odnosi się do porównywania mocy dźwięku gdy ten jest emitowany w postaci fizycznej fali dźwiękowej w powietrzu.
 10. Bo to dość basowe kolumny, dla wielu osób za bardzo . Silne wytłumienie pomieszczenia potęguje ten efekt.
 11. Ok. To dość sporo zmienia. 25m² to zupełnie odpowiednie pomieszczenie dla tych kolumn, choć nadal duże.
 12. Nie przypominam sobie abym pisał coś o słuchaniu na tarasie . Głośniki basowe mogą być większe i mniejsze i nie jest to ich żadną zaletą , ani wadą. Wynika z tego korelacja z długością skoku membrany i ich skutecznością. I to są również wynikowe ich cechy, czasem potrzebne, a czasem nie bardzo. Wynikać z tego może różny rozkład zniekształceń w funkcji częstotliwości i mocy. Stąd różne ich cechy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Pisałem że postać typowych współczesnych kolumn wynika z poziomu obecnej wiedzy na temat budowy kolumn. Jakieś 50 lat temu ta wiedza była mniejsza i kolumny wyglądały przez to inaczej. Dziś nie trzeba zbyt dużych kolumn aby nagłośnić przeciętny pokój i nie muszą być one koniecznie 3-drożne jak to bywało dość dawno temu. Wtedy faktycznie te mniejsze, i tańsze prezentowały niższa jakość dźwięku niż dzisiejsze podobnych rozmiarów. Nie znaczy to że dziś nie istnieją i takie duże kolumny, które warto kupić. Zwykle są one jednak droższe od tych mniejszych, a te duże w cenie małych zwykle są gorszej jakości. Jeśli ktoś będzie potrzebował grać bardzo głośno w dużym pomieszczeniu zwykle będzie potrzebował tych większych, choć niekoniecznie lepiej grających przy mniejszej głośności. To wszystko to kwestia wyboru. A dobre i niezbyt duże kolumny często mogą zaskoczyć tym jak głośno mogą zagrać i nie jest to niczym dziwnym obecnie. Czy nadal nie jest zrozumiałe to co piszę ? Jak widać na przykładzie R3 da się nimi zupełnie satysfakcjonująco nagłośnić pomieszczenie 35m² i mimo że ich realna skuteczność jest na poziomie 87dB nie potrzeba im szczególnie mocnego wzmacniacza rzędu 1200W. Wystarczy coś co dysponuje zupełnie przeciętną wartością tego parametru. Ważniejsze tu będą cechy brzmieniowe samego wzmacniacza niekoniecznie będące w korelacji z jego wysoką mocą. Kilkuwatowe lampy nie będą dla nich parterem. Dla nich potrzebne były by kolumny o większej skuteczności, choć niekoniecznie 3-drożne i zapewne użyte w nich głośniki basowe były by większe.
 13. Kef Q350 https://www.ceneo.pl/51973649
 14. Co istotne. Nie chodzi o to żeby było taniej. Tylko aby lepiej wykorzystać określone pieniądze. Zgadzam się jednak z tym że zazwyczaj lepiej więcej przeznaczyć na lepsze kolumny niż inne elementy toru audio, a w tym wzmacniacz.
 15. A tu nie widzę związku . 3-drożne kolumny z bardzo dużym głośnikiem basowym raczej nie są na to receptą w pomieszczeniach i to niezbyt wielkich. Tu problem jest dość złożony i najlepszym rozwiązaniem wydaje się być użycie DSP do kompensacji modów pomieszczenia. Najniższym zakresem częstotliwości najlepiej zajmie się tu do tego celu dobrze skonstruowany wyspecjalizowany subwoofer 1 lub ich większa ilość. Duże lekkie papierowe membrany które są dość wiotkie użyte dla uzyskania możliwie dużej skuteczności rodzą tu więcej problemów. To raczej recepta na tzw kartonowy bas z uderzeniem przypominającym kopanie w tekturowe pudło. Papier sam w sobie często bardzo dobrze się tu sprawdza, ale niekoniecznie w tych starodawnych wykonaniach.
×
×
 • Utwórz nowe...