Skocz do zawartości

5k7

Uczestnik
 • Zawartość

  205
 • Dołączył

 • Ostatnio

O 5k7

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Wrocław

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ten ma swoja polaryzacje. Na kondensatorze masz zawsze zaznaczona strone tzw. ujemna. Na tym zdjeciu widac pasek bialy po lewej czyli tam masz minus. No i na samych nozkach mozesz tez sprawdzic. Dluzsza nozka to plus a krotsza minus.
 2. Wszystko masz w prawym górnym rogu. Musisz wylutować rezystor R14 - taki malutki na którym masz napisane 000. Obok tego masz kondensator oraz wejście na zasilanie +5V. Pozdr
 3. Nic nie buczy, nie usłyszysz niczego Wszystko bez problemu działa. Moc transformatora zależy od projektu. Możesz równie dobrze wziąć 60VA. Różnica w cenie nie jest zbyt duża.
 4. Wrzucam link do artykułu EdW, w którym opisane są podstawowe testy - LINK. Myślę że jeżeli mowa o tych podstawowych testach, które można wykonać na oscyloskopie - dosyć przydatna referencja.
 5. Ciekawe co mówisz. Masz to gdzieś na papierze? Chetnie bym doczytał jak to obecne wzmacniacze i ich parametry są testowane przy maksymalnej mocy.
 6. Mowie o testowaniu parametrów wzmacniacza a nie jego mocy Choć jasne maksymalne wzmocnienie jest jednym z nich, ale nie o tym była mowa, przynajmniej takie miałem wrażenie.
 7. Kiedyś przyjmowało się zakres 10-20% mocy do testów wzmacniaczy. Kiedyś znalazłem dosyć fajny artykuł na ten temat w elektronice dla wszystkich. Poszukam i wrzuce linka.
 8. Na wykresie 10k+ widać już lekkie ograniczenie pasma od góry, myślę że nie słyszalne.
 9. UPDATE Nie miałem zbyt dużo czasu w ostatnim miesiącu, ale udało mi się projekt przesunąć do przodu. Ponieważ są to dwa monobloki to z instalacją tranzystorów i diod było trochę zabawy. W końcu to 32 elementy, a każdy z nich do wyczyszczenia, nałożenia pasty, przykręcenia, połączenia, wykonania przewodów łączących itd. Ogólnie zastanawiałem się nad przekrojem przewodów - jaki by tu odpowiednio wybrać do tego projektu. Do PCB można wsadzić AWG18, ale wydawało mi się to dosyć skromne. Tak więc jak przystało na audiofilski mindset postanowiłem wykorzystać przewód AWG14 z miedzi UP-OCC, część zewnętrzną linki okroić do rozmiaru AWG18, a potem zlutować w ten sposób, by zewnętrzna część przewodu została połączona z zewnętrznym pierścieniem złącza. Zrobiłem również wstępną przymiarkę, aby rozplanować wiązki elektryczne połączenia transformatora oraz wskaźników wysterowania, czy włącznika. Poniżej kilka zdjęć.
 10. Tak mi się inicjalnie też wydawało, a w zasadzie intuicja podpowiadała że powyżej pewnej wartości nie będzie już lepiej lub sam dźwięk będzie jakby przerysowany. Ale tak jak mówisz to również kwestia wielu składowych czy nawet gustu - dlatego audio to niekończąca się opowieść Ja powoli idę do przodu - zajmuje się wieloma rzeczami i nie zawsze na moją konstrukcję mam czas, ale wrzucę coś ze zdjęć postępów
 11. Dla jasności rozmawiamy o końcówce mocy. Przedwzmacniacz ukrywa jego ułomności modyfikując sygnał na tyle by ukryć jego niedoskonałości. To były testy odłaczonego przedwzmacniacza. W momencie gdy przedwzmacniacz obrabia sygnał wygląda to tak:
 12. Przy wykresach masz wyciagniątą częstotliwość i wartość RMS. Tego typu testy wykonuje się przy 10-20% mocy. U mnie było to okolo 20W. Nie, to tylko dla siebie z ciekawosci 2, 3 czestotliwosci dla dla 20W przy 4 czy 8 Ohm. Wzmacniacz nominalnie 100W. W testach wyszło 118W.
 13. Wyjście wzmacniacza. Na wejściu jest idealny prostokąt.
 14. Dla uzupełnienia obciązenie 8ohm sztuczne. Prostokąt z generatora arbitralnego.
 15. Oj chyba nie Widzialem prostokąty wzmaków po 6k i to na rezystorach. Uwierz mi że są dalekie od ładnych. Dla przykładu wzmak za ponad 4k.
×
×
 • Utwórz nowe...