Skocz do zawartości

red_fork

Uczestnik
  • Zawartość

    29
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez red_fork

  1. Witajcie,

    W Onkyo dla każdej kombinacji źródło + input format + sound mode (movie/music/game) mogę ustawić tryb dźwięku na wyjściu.

    Chciałbym dla sound mode "Movie" mieć takie ustawienie, żeby przy dźwięku wielokanałowym przepuszczał go dalej, natomiast dla każdego sygnału źródłowego stereo używać trybu Dolby Surround, żeby zrobić z tego dźwięk 5.0.

    Wszystko działa mi tak, jak zakładałem z jednym wyjątkiem. Opisana powyżej kombinacja źródło + input format + sound mode nie bierze pod uwagę liczby kanałów sygnału wejściowego, więc nie mogę ustawić osobno DD 5.1 -> DD 5.0, DD2.0 -> Dolby Surround 5.0 - czyli dla każdego sygnału DD (nie ważne ile kanałów) mogę wybrać jedno ustawienie.

    I teraz dochodzimy do pytania: jeżeli ustawie dla sygnału wejściowego DD zawsze Dolby Surround 5.0, co co się dzieje podczas podawania DD 5.1 na wejściu? We wszystkich opisach działania Dolby Surround jest informacja, że pozwala uzyskać więcej kanałów niż na wejściu - w moim przypadku jest nawet mniej (nie ma suba). Zachowa nie to jak jakby to było ustawienie DD, czy dodatkowo będzie ingerował w dźwięk?

  2. Pozwólcie, że podepne się do tematu. Onkyo nr686 + wharfedale 10.4 + 10.1 + 10.cs bez suba. Pomieszczenie ok. 11m2. 

    Kalibracja ustawiła fronty na full band, centralny i surround na 40hz, lfa 120hz, odległości poprawnie. Po sprawdzeniu specyfikacji i kilku postów poprawiłem odcięcie central na 80Hz, surr na 60Hz.

    Wiem, że kolumny, które posiadam, to model wyjątkowo zamulony. Doszedł do tego Onkyo, żeby trochę rozjaśnić. Niestety jako człowiek przyzwyczajony przez lata do jasnych słuchawek, troszkę cierpię z powodu niskiego buczączego/bzyczącego basu, braku przestrzeni. Kalibracja niewiele pomogła. Dodatkowo, jeżeli zmienię opcje accuEq room calibration na on (all Ch) z on (ex L/R) sytuacja się pogarsza - dudni jeszcze bardziej. W związku z tym mam kilka pytań:

    1. Wiem, że to najprostsza i najgorsza kalibracja na rynku. Mierzy odległości, bada odcięcia i wprowadza korekty głośności. Czy wprowadza dodatkowo jakieś ustawienie equalizera? Wg instrukcji tak - ma badać akustykę pomieszczenia i wg tego wprowadzać regulację barwy, żeby uzyskać płaska charakterystykę. Natomiast proces kalibracji trwał dosłownie minutę. Wydaje mi się że emitowane dźwięki nie zmieniały częstotliwości podczas kalibracji. Byłoby to czary, gdyby w tak krótkim i prostym procesie wszystko pomierzył... 

    2. Jeżeli jednak wprowadził regulację barwy, można to gdzieś podejrzeć/ skorygować? Nie znalazłem, w instrukcji cisza. Mogę tylko ustawić swoje presety, tylko czy one zastępują autokorekcję czy ja poprawiają?

    3. Opcja accuEq room calibration. Czemu domyślnie jest ustawiona bez frontów, czyli on (ex L/R)? Rozumiem, że decyduje ona tylko o korekcji barwy, nie o ustawieniach odległości, odcięć, itd?

    4. Na koniec ciekawostka związana z próbą pozbycia się dudnienia. Pierwsze, za co się zabrałem, to ustawienie kolumn. Stoją w bardzo niefortunnym miejscu - od tyłu ściana, z boku drewniany bok mebli, z drugiej strony jest ok - szafka RTV. W największym stopniu zlikwidowałem dudnienie przez... maksymalne przysunięcie kolumn do mebli. Czary jakieś... Uprzedzając pytania: przy wysunięciu kolumn na środek pokoju jest lepiej, ale dudnienie cały czas czuć.

     

  3. 11 minut temu, Iron napisał:

    Ja osobiście używam Mibox 3 4K (poprzednia generacja względem Mibox S). Można poszukać używki, on z pewnością obsługuje dźwięk HD. Natomiast Mibox S faktycznie na z tym problem. Dlaczego Mibox? Otóż jest to najtańszy na na rynku odtwarzaczem certyfikowanym przez Netflix (pełen zakres jakości dźwięku i obrazu w tym serwisie). Jeśli szukasz tylko do filmów z usb to myślę, że wystarczy dowolny playerek dostępny na rynku.

    Masz przez mi box Netflixsa w 4k z atmosem? Też posiadam mi box 3 i odtwarza dzięki HD z NASa, natomiast z Netflix widzę tylko full HD z podstawowym 5.1...

  4. 1 godzinę temu, S4Home napisał:

    Po prostu wyjście audio cyfrowe jest tak słabe że DAC cudu tu nie zrobi. Częsty przypadek. nie szukał bym tu sensacji

     

    Tylko koledze odpowiada dźwięk z tegoż słabego wyjścia, podwójnie przetworzony przez dekoder i TV, później DAC w TV i do wzmacniacza... 

  5. Robi się ciekawie, bo na chłopski rozum wyszło, że DAC w twoim TV jest lepszy niż ten we wzmacniaczu... Najpierw podłączałeś cyfrowo wzmacniacz bezpośrednio i użyłeś DACa we wzmacniaczu, później również cyfrowo puściłeś sygnał po HDMI i użyłeś DACa w TV i później analogowo przesłałeś do wzmacniacza...

    W obecnej konfiguracji wpływ ingerencji dekodera w dźwięk odpada, ponieważ ten sam dźwięk przepuszczony przez tv zamiast bezpośrednio jest ok.
    Wyższy poziom dźwięku na wyjściu Jack uzyskałeś najprawdopodobniej przez podwójne cyfrowe podniesienie głośności - najpierw w dekoderze, później w TV - jest głośniej, ale niestety wpływa negatywnie na dźwięk, ponieważ cyfrowa regulacja na swoje wady, ale to inny temat.

    Możliwe, że w TV włączyłeś jakieś ulepszacze dźwięku, ale to również powinno dać więcej szkody niż pożytku.

    Ultraboxa masz od ADB czy Technicolor (Kod na numerze seryjnym odpowiednio JADA i ITCA)? Może warto wypróbować egzemplarz od drugiego producenta.

     

  6. Jeżeli używasz tylko dźwięku PCM w dekoderze to problem niskiego poziomu dźwięku rozwiążesz przez zwiększenie głośności na dekoderze.

    Przy tym typie sygnału dekoder w niego ingeruje. Sama regulacja głośności wspomniana powyżej to robi, więc mogą być różnice pomiędzy dekoderami.

  7. Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale dekoder przepuszcza niezmieniony bitstream do ampli po spdif więc nie powinieneś poczuć różnicy. Masz włączony w dekoderze dolby digital?

    Może w Polsacie więcej kanałów dawali w DD? W nc+ w większości PCM.

  8. Dnia 25.10.2019 o 08:25, S4Home napisał:

    W skrócie jeśli amplituner ma 18 cm wysokości twoja szafka powinna mieć minimum 36. I zaznaczam wyraźnie. Sklepy nie przyjmują towaru na gwarancji. Jeszcze j nas zdarzają się wymiany, bo idziemy klientom na rękę. Ale sklep który powiedział ci że się nie zagotuje. Ewidentnie wmawia ci głupoty aby sprzedać. Pamiętaj możesz wtedy zostać z naprawą sam. 

    Jeżeli klient nie wykaże się tzw "rażąca niedbałością", czyli w tym przypadku zastosuje się do instrukcji obsługi to sklep musi pozytywnie rozpatrzyć reklamacje.

    Jeżeli w instrukcji nie ma wzmianki o pozostawieniu tak dużej przestrzeni wokoło sprzętu, to sklep nie ma wyjścia. A to, że czasami rzecznik konsumentów musi to sklepowi przypomnieć, to już inna sprawa...

    Oczywiście nie podważam opinii o zostawieniu jak największej przestrzeni - też się z tym zgadzam. Chodzi tylko o uczulenie konsumentów na takie niemiłe praktyki.

    ------------

    Edit. Nie zauważyłem, że to stary temat - sorry za odkopanie...

  9. Dzięki Panowie za porady. Rzeczywiście pójdę w rozwiązanie zaproponowane przez Fafniak, natomiast zmodyfikuje tak, żeby odcinek pomiędzy zaciskami był z izolacją, czyli izolacje zdejmę na końcu kabla i na odcinku styku z pierwszym zaciskiem. 

    ... pod warunkiem, że kabel z izolacją przejdzie przez dziurę w zacisku...

    Zamieszczam jeszcze zdjęcia poglądowe obecnej sytuacji:
    Terminal:

    AB56D843-8F76-4CB3-A7D7-548EB33AB2E8.jpeg.651473abd627c5a9446b2bd5983c84b3.jpeg
     

    Poprawny docisk blaszki:
    9B18FC4B-49F9-4FC4-99A9-BCA5A7098A49.jpeg.9f0214d80fb98d51cc802c3065a3fa31.jpeg

    Brak docisku po podłączeniu kabla:
    BF2D6FAC-26B0-427D-8F0E-DDD83A18E4D8.jpeg.f9e0a9d3feef13184c57220edc152576.jpeg

  10. Witam wszystkich.

    W kolumnach Wharfedale Diamond 10 mam podwójne zaciski połączone blaszką. Mam problem z zaciśnięciem kabla 2x2,5. Przy cienkim kablu nakrętka łapie blaszkę i zaciskana jest razem z kablem. W przypadku kabla 2,5mm2 zaciska się sam kabel a blaszka wisi w powietrzu... Ma ktoś na to patent, żeby nie wymieniać ampli pod bi-amp? Myślałem o:

    - zastąpieniu blaszek kablem, ale mam wątpliwości czy 5mm2 zmieści się w otworze w gnieździe

    - Wpięciu kabla pomiędzy blaszkę a gniazdo, ale wtedy mam słabszy styk

    - zastosowaniu podkładki dociskającej blaszkę do gniazda

    - kupieniu wtyków bananowych

  11. Witam wszystkich, potrzebuję rady, czy sprawdzi się u mnie kolumna centralna.

    Maja obecna konfiguracja (już przedstawiana w innym wątku dotyczącym wyboru amplitunera) to 2 x Wharfedale Diamond 10.4, dwie małe pierdziawki efektowe Alphard oraz ampli Pioneer VSX-609RDS (pewnie na dniach Onkyo 696 lub Yamaha rx-v685). Konfiguracja ta używana do oglądania filmów DVD/BD/DLNA/HBOGO (przez PS3) z dźwiękiem wielokanałowym. Dodatkowo posiadam soundbar Pioneer SBX-N500 używany do oglądania TV.

    Chodzi o to, że większość użycia sprzętu to oglądanie TV (dekoder canal+) oraz bajki z youtube dla dzieci (stereo). W obu przypadkach, żeby uzyskać dźwięk w głośniku centralnym, musiałbym włączyć Dolby Pro Logic, żeby ze ścieżki stereo amplituner próbował wyjąć kanał centralny. Obecnie włączenie tej funkcji nie tykam ze względu na pogorszenie jakości dźwięku - stereo brzmi dużo lepiej niż sztuczne 4.0 Pro Logic.

    O kolumnie centralej (pewnie Wharfedale 10.CS) myślę, ponieważ:

    - przy oglądaniu źródła 5.1 mam problem ze słyszeniem dialogów - szczególnie w oryginalnej ścieżce dźwiękowej - funkcje typu 'midnight' pomagają w dialogach, ale robią też wiele złego :)

    - chciałbym przestać używać soundbara i przesiać się na kino domowe przy oglądaniu źródeł stereo - wtedy centralny "zastępuje" soundbar zapewniając dobre dialogi i ogólnie dźwięk programów TV

    Pytanie tylko czy:

    - dźwiękowo nie zrobię sobie krzywdy zamieniając soundbar na sztucznie wygenerowany dzwięk 5.0 przez Pro Logic?

    - przez powyższe nie będę używał centralnego i zostanę z konfiguracją 2.0 w większości przypadków wykorzystywania sprzętu?

    - nowszy amplituner może lepiej poradzi sobie z rozdzieleniem stereo do 5.0 i moje obawy są bezzasadne?

  12. Jeżeli kupione od Amazon, to lepiej niż Polska gwarancja. Dzwonisz na infolinię po polsku, wysyłają Ci etykietę, zamawiasz darmowego kuriera i tyle. Adres zwrotu jest w Polsce. W większości przypadków dostaniesz nowy sprzęt. Nawet nie czekają na zwrot starego (w końcu masz podpiętą kartę - nie zwrócisz, to ściągną).

    Oczywiście tak to wyglądało dla kilku reklamacji w moim przypadku. Nie wiem czy to szczęście czy reguła.

  13. Mam pytanie odnośnie chromecasta wbudowanego w amplitunery Onkyo i Pioneer. Czy jest możliwość streamowania video? Głównie chodzi mi o klonowanie pulpitu komputera bezprzewodowo na TV.

    Myślałem że nie będzie problemu z uwagi na to że amplitunery mają wyjście HDMI, dodatkowo w starym soundbarze Pioneera mogę coś takiego robić przez wifi direct.

    Natomiast wszędzie w specyfikacji widzę tylko obsługę streamingu audio...

×
×
  • Utwórz nowe...