-
Zawartość
11 -
Dołączył
-
Ostatnio
Wszystko napisane przez Błażej Pietrzak
-
Doszły dwa panele z przeznaczeniem na sufit. Tak na prędce postawiłem na komodzie na tylnej ścianie za kanapą odsłuchową. Do tej pory miałem nad tą komodą rodzinną galeryjkę - rozważam jej przeprowadzkę... Okazało się , że poprawiło się praktycznie wszystko : wysokie, środek i dół pasma. Myślałem że sufit jest u mnie największym problemem ale jednak to była ta ściana za pleckami... tzn wiedziałem że coś by tam się przydało zrobić i nawet robiłem kiedyś test kładąc tam wielki wór z ubraniami ale jednak panel to panel. W tej chwili mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Salon otwarty 20mkw - wystarczyły 4 bass trapy w każdy narożnik oraz dwa panele 10cm na tylną ścianę...dzisiaj jak włączyłem Oldfielda to mnie wbiło w kanapę. Aż strach pomyśleć jak dam tam jeszcze jakiś dyfuzor. Bo taki dyfuzor np 2D chyba nie popsuje nic? Właściwie ciekawi mnie, co takie dyfuzory wnoszą praktycznego? Zwiększają przestrzenność w tych wyższych częstotliwościach czy może coś jeszcze?
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Z tego co od pewnego czasu czytam to te nowoczesne mieszkania z dużą otwartą przestrzenią przysparzają także dużo problemów z punktu widzenia akustyki... Nie jestem specjalistą ale myślę , że pakowanie w ciemno tych paneli jak pokazałeś nie koniecznie musi dać efekt proporcjonalny do nakładów. Mody w takim pomieszczeniu to coś nietypowego także przemyśl dobrze etapy działania i ilość kupowanych paneli (i ich potencjalnej przydatności - w jakich zakresach działają i co robią)...Jeśli zrobisz to dobrze lub w miarę dobrze to gwarantuję , że spodoba Ci się prawie każdy sprzęt jaki tam wstawisz.
-
Może jakiś nowy ustrój? Drzewko akustyczne w pułapce basowej ala donica
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Ciekawe jak by wypadły pomiary choinki?... U mnie stoi sztuczna, duża, gęsta, z dużą ilością ozdób...pewnie jakby nie patrzeć jakiś dyfuzor , pochłaniacz lub jedno i drugie w jednym. Akurat tak się złożyło, że stoi po lewej stronie , bliżej lewej kolumny i z tamtej strony dolatuje jakby bardziej subtelny dźwięk w wyższych częstotliwościach. Widziałem właśnie w kilku aranżacjach drzewka, takie powiedzmy fikusy, dość wysokie po lewej i prawej stronie, z dużą ilością liści - zapewne walory akustyczne też jakieś spełniają. Co o tym sądzicie? Te drzewka do tanich nie należą , można by nawet w wielu przypadkach porównać do cen ustrojów :). Jeśli zadziałałyby tak powiedzmy jak jakiś dyfuzor w 50% to też jest to jakaś opcja. I to w dodatku optycznie przemiła.
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Dziekuję bardzo za odpowiedź. Tematem akustyki zacząłem się interesować właśnie dzięki Tobie, natrafiając gdzieś na jeden z Twoich wykładów. Do tej pory udało mi się zamontować basstrapy i idę dalej... zwyczajnie teraz już wiem, że temat akustyki pomieszczczeń to nie jakaś lipa a rzeczywisty sposób na poprawę brzmienia. Jeszcze raz wielkie dzięki.
- 1 783 odpowiedzi
-
- 2
-
-
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Wszystkiego najlepszego w 2023! Chcę wybudować wyspę w centralnej części pokoju , taki kwadrat, będącąą 1/4 powierzchni całego sufitu. Cel - likwidacja pierwszych odbić i zmniejszenie pogłosu/bałaganu. Kalkulatory dla wymiarów mojego pokoju pokazują jeszcze w centralnej części czerwone pola dla kilku częstotliwości od 65 Hz wzwyż ale nie wiem czy jest sens to rozważać bo i tak to co wchodzi w grę to ustrój "szerokopasmowy". Jakie rozwiązanie mógłbym brać pod uwagę? Kilka absorberów wełnianych powiedzmy 10cm, konstrukcja KG plus wełna w środku z jakąś pianką na wierzchu, inne propozycje? Dodam, że obecnie sufit to warstwy, licząc od wnętrza pomieszczenia: żelbeton 15-18cm/styropian 10cm/beton 5-8cm. Ogólnie chałupa pancernie zbudowana: Wszystkie ściany nośne około 0,5m grubości (cegła, przerwa i cegła) ściany działowe około 30cm (cegła).
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Witam...temat długo wisiał, ale jak to mówią: Cierpliwość popłaca... Mam właśnie 3220PE uratowanego od niebytu i brzmi całkiem fajnie ... z kilku wzmacniaczy jakie próbowałem na moich kolumnach jak do tej pory najbardziej mi się podoba - fajny środek , szczególnie w solówkach na gitarze (rock i blues)... Jeśli chodzi o perkusję która schodzi z racji swojej budowy ma i bas i wysokie to te wysokie są lepsze... bas nie ma aż takiej naturalności jak w odsłuchu tego instrumentu na żywo... Zwiększyłem trochę pojemność filtrów i może to wpłynęło negatywnie ... dzięki za odpowiedź
-
Nie chodzi mi o słuchani z czterech kolumn naraz. Chcę mieć możliwość przełączania z kompletu A na B
-
Witam wszystkich... Chciałbym się Was poradzić w sprawie doboru wzmacniacza do pomieszczenia i posiadanych kolumn. Pomieszczenie - salon otwarty na jadalnię i kuchnię z rozmieszczeniem tak jak na rysunku. Jest to stare budownictwo , ściany około 40cm grubości plus współczesna izolacja. Kolumny jakie posiadam to już pełnoletnie konstrukcje ale jakoś są i grają ładnie: - monitory ATL HD 304 - podłogówki ATL 711 PRO Monitorów używam głównie do mocnego rocka i metalu - mam wrażenie , że ich brzmienie jest wtedy bardziej spójne i zwarte,. Szczególnie takie kapele jak AC/DC, GnR, Metalica, itp brzmią tutaj bardziej konkretnie... Podłogówek do muzyki, w której bardziej liczy się uczucie : Blues, jazz, ballady, pop . Siedemset jedenastki super oddają prawdziwą naturę brzmienia zestawu perkusyjnego, instrumentów dętych i wokalu oraz wszelkie niuanse mojego ulubionego instrumentu czyli gitary. Sprawiają, że kompozycje mają większą rozpiętość, więcej powietrza (tak to się chyba mówi), instrumenty są bardziej selektywne i wyrafinowane. W sumie dzięki tym kolumnom polubiłem jazz i akustyczne granie. Jeśli chodzi o wzmacniacze to mam trzy: Marantz 1030 - jest to wzmacniacz rodzinna pamiątka :), Pioneera A300 i NAD 3220PE, którego kupiłem uszkodzonego za niewielkie pieniądze. Wymieniłem w nim kilka spalonych tranzystorów, wymieniłem sporo kondensatorów na Elna Silmic i Wima w celach badawczych. Z całej trójki najbardziej podoba mi się brzmienie i uniwersalność właśnie NADa, który współpracuje dobrze ze HD 304 i 711 PRO oraz co ważne nie męczy podczas długiego słuchania. Pomyślałem, że skoro na takim starym NADzie da się fajnie grać to na czymś nowszym będzie jeszcze lepiej... i tutaj właśnie pojawia się moje pytanie: Jaki wzmacniacz wziąć na celownik? Kilka wymagań, które mi się nasuwają: - w miarę możliwości dobra uniwersalność i dynamika - wyrównany balans pomiędzy basem-niskimi-wysokimi częstotliwościami, raczej dobrze skontrolowany niż potężny bas, - możliwość podłączenia dwóch par kolumn na raz (jedne 8ohm drugie 4ohm) - cena około 2000zł Czytałem sporo o tych wszystkich wzmacniaczach i dylematach innych ale im więcej czytam to mam w głowie jeszcze większy mętlik. Wśród porad jest tyle propozycji , że ciężko się pogubić.... do tego dochodzą jeszcze lampy - a te z kolej jako instrument gitarowy bardziej mi się podobają niżeli tranzystor... zapowiada się ciekawa zima jeśli chodzi o moje poszukiwania. Jeśli macie jakieś propozycje to chętnie je poznam. Nie musi to być nic nowego ani pięknego ważne żeby grało lepiej niż to co mam.
-
Słyszałem ten drugi ale 3020 nigdy. Jeśli ktoś z Was miał możliwość odsłuchu jednego i drugiego to bardzo proszę o kilka słów refleksji. Przy okazji, życzę wszystkim wszystkiego dobrego z okazji świąt.