Skocz do zawartości

Robert Hatalo

Uczestnik
  • Zawartość

    40
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Polska

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

  1. Na jakim układzie jest zrobiona końcówka mocy ? TPA3255 ?
  2. Witam. Temat stary ale bardzo mnie interesujący. Chodzi o DAC-a L1541DAC Gold. Można go kupić na AliExpress, ale w opisie jest wyszczególnione że układ DAC to TDA1541. Natomiast w Twoim poście napisałeś że użyłeś układu nowszego TDA1541A. Czy to urządzenie działało z tym układem bez problemu. Nic nie trzeba było zmieniać na płytce PCB ?
  3. Ale czy prostując napięcie przemienne 6,3V, w moim przypadku nawet 6,15V na mostku prostowniczym z kondensatorem elektrolitycznym otrzymam napięcie stałe o wartości zbliżonej do 6,3V ?
  4. Grzałki lamp są zasilane bezpośrednio z transformatora napięciem przemiennym 6,3 V, zarówno lampy sterujące jak i pentody mocy. Więc nie mam się za bardzo czym przejmować Dzięki
  5. Dzięki Mariusz za podpowiedź. Zainstalowałem te kondensatorki. Przy okazji rozwiązał się chyba problem z trzaskami w głośnikach. Winowajcą był włącznik zasilający (dźwigienkowy marnej jakości), który dziwnie zachowywał się szczególnie podczas pierwszych minut pracy. Pewnie miał zbyt słaby styk i powodował zakłócenie przenoszone do transformatora. Zamówiłem lepszy. Mam nadzieję że to właśnie to. Mam jeszcze jedno pytanie. Zakupiłem lampy ECF80 Philipsa. Przy włączaniu napięcia żarzenia obie mocno rozbłyskują na żarnikach. Boję się o ich żywotność. Czy mogę zastosować układ który wpina szeregowo na kilka sekund po włączeniu napięcia 6,3V rezystor, który w tym czasie ograniczy napięcie na lampach. Po tym czasie przekaźnik zwiera ten opornik i na lampach pojawie się pełne 6,3V. Nie wiem tylko jaki opornik dobrać do tego rozwiązania. Prąd układu żarzenia to jakieś 4A. Jest sens stosowania takiego rozwiązania ?
  6. Jakiej pojemności miałyby być te kondensatory i na jakie napięcie ? Mam w posiadaniu polipropylenowe 100 nF na 400V
  7. Witam. Piszę jeszcze odnośnie mojego wzmacniacza. Mam nieustanny problem z pojawiającymi się trzaskami (coś jakby smażenie) w obydwu kanałach jednocześnie. Jest to chyba problem z układem zasilania. Trzaski te występują zaraz po włączeniu wzmacniacza, nawet przy braku sygnału audio. Trwa to kilkanaście sekund, potem ustępuje. Pół biedy z tym, ale potem podczas pracy także się to pojawia sporadycznie ( w cichszym stopniu) i jest to słyszalne w tle muzyki. To co zrobiłem w kierunku wyeliminowania przyczyny tych trzasków, to: podmiana wszystkich lamp na nowe nieużywane egzemplarze. Korzystając z „okazji” wymieniem całą płytkę z dużo lepszymi komponentami pasywnymi. W układzie zasilacza wstawiłem dławik. Nic to nie pomogło. Problem występuje dalej. Zamówiłem w firmie toroidy nowy transformator zasilający o większej mocy (200W). 150W grzał mi się i dawał minimalnie niższe napięcia przy zasilaniu z sieci 230V. W razie czego odeślę im z powrotem. Czy możliwe jest uszkodzenie transformatorów głośnikowych ? Nie wiem co mam dalej robić w tym kierunku. Pytanie: czy można w układzie zasilania do kondensatorów dodać równolegle kondensatory o pojemności 100 -220 nF ? Może to pomoże.
  8. Tak, po zmianie lamp miejscami, lampa na której napięcie było wyższe także w drugim kanale wykazała napięcie wyższe o kilkanaście volt. Napięcie na siatce triod też różnią się o ok. 10V. Znalazłem też inną parę lamp ECF80 i tam napięcia są po równo. Czyli para tych lamp o których pisałem można stwierdzić że jest niesparowana ? Dźwięk z tymi włożonymi wydaje się być OK. Jeszcze jedna sprawa. Jak mogę wyłączyć elektrycznie jeden z kanałów wzmacniacza ? Czy wystarczy wyjąć z tego kanału lampy oraz odłączyć transformator głośnikowy. Nic się nie stanie pozostałym elementom tego kanału ?
  9. Witam. Mam pytanie. O czym mogą świadczyć dwa różne napięcia na katodach triody lampy ECF80. W jednym kanale jest to 83V na drugim 63V. Rezystory 33k w obu kanałach mają identyczną wartość. Na schematach podana wartość napięcia to 65V +/- 15V. Czy są to niedopasowane lampy ?
  10. Czy kondensatory elektrolityczne w tej aplikacji także należy dobierać pomiędzy kanałami ? jak wiadomo te mają spory rozrzut jeśli chodzi o wartości pojemności, ESR.
  11. Pytanie, czy warto inwestować w tym projekcie w drutowe rezystory katodowe Mills, a przy okazji w kondensatory przy tych rezystorach: https://www.hificollective.co.uk/components/mills.html https://www.hificollective.co.uk/components/catalog/jupiter-cosmos-electrolytic-capacitors.html Wzmacniacz brzmieniowo bardzo mi się podoba i inspiruje do poszukiwania jeszcze lepszego dźwięku.
  12. U mnie jest to wciąż tryb manualny. Mam dwa wyłączniki i jeśli nie używam wzmacniacza przez krótki czas to po prostu wyłączam jednym z przełączników napięcie anodowe na lampach. Żarzenie pozostaje włączone
  13. Gratuluję udanej konstrukcji. Bardzo dobra robota. Wzmacniacz oprócz dobrego dźwięku powinien tez solidnie wyglądać. Jeśli mogę coś zasugerować to dodanie układu automatycznego lub manualnego opóźnienia załączenia wysokiego napięcia na lampy. Są coraz droższe i trudniej dostępne. Pozdrawiam
  14. Płytka PCB ma otwory na wlutowanie kołków na kable sygnałowe. Czy są może listwy zaciskowe które można wlutować w miejsce tych kołków. Chodzi mi o listwę która miałaby dobrej jakości połączenie tj. złocone. Jakoś nie mogę ich namierzyć
  15. Przy okazji jak już tu jestem .......... chciałbym pomierzyć parametry swojego wzmacniacza programem RMAA bodajże. Potrzebna jest do tego w miarę dobra karta dźwiękowa, która posiada wejścia i wyjścia liniowe. Czy dobra byłaby taka karta zewnętrzna, którą zalazłem na Allegro: https://allegro.pl/oferta/dna-ai24-interfejs-audio-usb-zewnetrzny-2-kanaly-11679074322
×
×
  • Utwórz nowe...