Skocz do zawartości

Robert Hatalo

Uczestnik
 • Zawartość

  22
 • Dołączył

 • Ostatnio

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Polska

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Znalazłem u Chińczyków coś takiego. Regulacja na rezystorach ze zdalnym sterowaniem. Niezawodność no cóż ........... myślę że robią coraz lepsze produkty https://tiny.pl/9s955 Lusya-podczerwieni-potencjometr-g-o-no-ci-przeka-nik-zdalnego-sterowania-p-yta-sterowania-g-o.jpg_Q90.jpg_.webp
 2. Podłączyłem sygnał z generatora do wejść przedwzmacniacza (przed rezystorami R7/10k) i na wyjściu wzmacniacza pojawiły się sygnały o jednakowej wartości. Tak że chyba to wina potencjometru. Może przesadzam z tą różnicą w sygnale. Na wyjściu napięcie międzyszczytowe jest to ok. 8-9 % różnicy. Wartość taka sama przy sile głosu od minimum do maks.
 3. Nie mam schematu, ale jest to moim zdaniem zwykły tor regulacji głośności za pomocą potencjometru. Reszta to silnik sprzęgnięty z potencjometrem i układ do zdalnej jego regulacji. Pilotem można regulować głośność i wyciszyć sygnał.
 4. Podmieniłem lampy sterujące na inne egzemplarze, pozamieniałem miejscami pary EL84, lecz to nie pomogło. Sinusoidy widoczne na oscyloskopie na wyjściu różnią się amplitudami o ok. 10 % , co słychać dość wyraźnie podczas odsłuchu. Jest to chyba wina potencjometru Alps do regulacji poziomu głośności, bo rzeczywiście jest różnica w rezystancji w obu kanałach. Nie chciałbym go wymieniać ponieważ jest on zespolony z układem zdalnej regulacji. Czy można w takim przypadku zmienić któryś z rezystorów w układzie wejściowym przedwzmacniacza ?
 5. Witam. Co mogę zmienić w schemacie wzmacniacza, aby kanały grały równo. Kanał lewy gra wyraźnie głośniej od prawego
 6. Witam. Chciałbym opisać walkę z brumem w swoim wzmacniaczu. Może to ewentualnie naprowadzić na właściwy trop innych. Po złożeniu zadziałał od pierwszego uruchomienia. Dźwięk rewelacyjny. Jednak z odległości ok. 20 cm od głośników słychać było wyraźny przydźwięk. Próbowałem wielu sposobów: zmiany ustawień transformatorów, oddzielenie masy układowej od uziemienia obudowy, wymiany lamp w torze przedwzmacniacza. Przymierzałem się także do zamontowania dławika w torze zasilania. Na niewiele się zdało. Kabel sygnałowy łączący wejścia cinch z potencjometrem głośności i wejściem na wzmacniacz zainstalowałem w miarę dobry. Tak mi się wydawało. Dopiero wymiana tego kabla na solidny z bardzo dobrym ekranem pomogła. Użyłem kabla dwużyłowego z osobną masą. Wydaje się że ma też znaczenie z której strony uziemienie przewodu jest podłączone do masy. Warto poeksperymentować które daje najlepszy efekt. U mnie ekran umasiony jest od strony wejścia na wzmacniacz i przy potencjometrze głośności. Natomiast odcinek od potencjometru do gniazd RCA umasiony jest przy potencjometrze. W moim przypadku przydźwięk praktycznie zniknął.
 7. Witam. Próbuję usunąć brum w swoim wzmacniaczu. Jest słabo słyszalny w obydwu kanałach. W zasadzie jak przyłożę ucho do kolumn głośnikowych. Chcę się upewnić czy nie jest to po stronie przewodów sygnałowych. Moje pytanie: czy mogę odłączyć od płytki wzmacniacza przewody sygnałowe tzn. bez podłączenia potencjometru głośności i uruchomić wzmacniacz ? drugie pytanie dotyczy lamp mocy. Czy w tym układzie można zastosować lampy EL84 L, które maję podwyższone parametry jeśli chodzi np. o większe napięcie anodowe ?
 8. Witam. Dzięki. Tak, jeden wyłącznik włącza napięcie na transformator zasilający. Drugi podaje napięcie anodowe. Ceny lamp są coraz wyższe, a i dostępność coraz gorsza. Warto więc zadbać o ich żywotność. Docelowo planuję zrobić automatyczne opóźnione załączanie napięcia anodowego połączone z funkcją stand by, czyli w czasie nieużywania wzmacniacza napięcie anodowe jest wyłączone. Żarzone są tylko lampy. Nasze wzmacniacze pobierają wtedy ok. 30W mocy. W trybie pracy jest to już 90W. Dzisiaj przyjechał do mnie potencjometr ALPS z funkcją zdalnej regulacji głośności. Mam nadzieję że nie będzie wnosił jakichś dodatkowych zakłóceń.
 9. Witam. Zakończyłem budowę wzmacniacza. Pozostaje tylko obudowa. Ta jest tymczasowa. Chciałem podziękować Mariuszowi za ten wątek na forum. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat budowy, uruchomienia i testowania tego wzmacniacza. Dla mnie było to inspiracją do budowy lampowca. Tak jak Mariusz szukałem w sieci rozwiązań wzmacniacza słuchawkowego, ale natknąłem się na to forum i postanowiłem spróbować sił z budową wzmacniacza głośnikowego. Starałem się dobrać elementy w miarę optymalne jeśli chodzi o moje fundusze i jakość użytych podzespołów. Użyłem transformatorów głośnikowych Hammond 1650E (kupiłem je w SOS Elektronic. Wyszły trochę taniej niż w lampyelektronowe). Transformator sieciowy zamówiłem w firmie Toroidy.pl. Moc 150VA. Zrobiony na zamówienie dlatego cena była trochę wysoka. Warto jednak było. Kondensatory w zasilaczu firmy Mundorf MLHV. Kondensatory C3, C4 także firmy Mundorf Mcap Supreme. Rezystory metalizowane w miarę dobre. Lampy Kupiłem na Ebay: w przedwzmacniaczu E80CF Mullard Telefunken oraz lampy mocy: rosyjskie 6P14P-ER dobrane w kwadrę. Zadziałał od pierwszego włączenia Dźwięk na moich wiekowych B&W 602, rewelacyjny. Sporo lepszy od wzmacniacza Yamaha A-S500, który posiadam, a który już wystawiłem na aukcję. Jestem bardzo zadowolony z tego grania. Wiem, że w miarę jak lampy się wygrzeją będzie tylko lepiej. Jak się nacieszę dźwiękiem to postaram się zrobić pomiary parametrów tego wzmacniacza. Tak jak wielu tu opisywało tak i ja mam lekki problem z cichym przydźwiękiem. Spróbuję z tym powalczyć. Poniżej fotki:
 10. Witam. Mam pytanie do Mariusza. Widziałem na zdjęciach, że w swojej konstrukcji wzmacniacza używałeś transformatorów Hammonda. Ja poszedłem Twoim śladem. Jestem teraz na etapie okablowania wzmacniacza i mam niepewność jak podłączyć uzwojenie pierwotne w transformatorze Hammonda. U Ciebie, jak widzę na zdjęciach początek uzwojenia pierwotnego to kabelek koloru brązowego, natomiast koniec to kabelek niebieski. W instrukcji na stronie Hammonda podłączenie jest odwrotne, kabelek niebieski to początek uzwojenia. Czy to ma jakieś znaczenie. Czy u mnie takie podłączenie to też jest prawidłowe ?
 11. Hej. To są rezystory Vishay 3W/270 Ohm https://tiny.pl/9nx7c Musiałem kupić 10 szt. Zostało mi 6
 12. Witam. Polutowałem wszystkie podzespoły na płytkę. Elementy są lutowane od strony opisów na PCB. Mam pytanie, czy trzeba pokrywać cyną także nóżki elementów od strony tychże. Czy wystarczy lutowanie z drugiej strony płytki. Czekam na transformatory i będę uruchamiał wzmacniacz.
 13. Witam. Dążymy do uzyskania w miarę najlepszej jakości dźwięku. Mam więc pytanie o kondensatory bocznikujące rezystory katodowe lamp mocy. Ktoś na forum napisał że obok rezystorów katodowych owe kondensatory C5; C6 powinny być jak najlepszej jakości. Moje pytanie, czy w tym przypadku lepszym rozwiązaniem dla jakości dźwięku byłoby zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych bipolarnych np. https://allegro.pl/oferta/mundorf-ecap-100uf-100v-bipolarny-5-100-00uf-10674971026 Czy w takim obwodzie można stosować kondensatory bipolarne ? Pozdrawiam.
 14. Witam. Namierzyłem na stronie toroidy.pl taki dławik: https://sklep.toroidy.pl/pl/p/TDS5300-Dlawik-Toroidalny-5H-300mA-DC/621 Czy nadaje się on do naszego projektu ? tzn. nie jest za mała wartość indukcyjności i prąd znamionowy. Rezystancja DC wydaje się być OK
×
×
 • Utwórz nowe...