Skocz do zawartości

Color vinyl


Bejz

Recommended Posts

Witam. Z uwagą czytałem wątek o jakości Picture Disc lp i przyznam się, że jestem zdziwiony wpływem zdjęcia na jakość. Myślałem że jest ono wtopione pod rowek. Moje pytanie dotyczy kolorowych płyt. Są dostępne praktycznie we wszystkich kolorach a nawet przeźroczyste.Czy dodanie koloru wpływa na dźwięk? Czy jest to jakiś inny materiał czy tylko dodany barwnik. Kręcą mnie kolorowe wydania The Eagles i nie wiem czy się w to pakować. Może macie jakieś doświadczenia i opinie w tej kwestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może po kolei
Obrazek na Picture disk jest na wierzchu - co nawet czasem widać, jak poligrafia popęka i spod spodu wyłazi czarny winyl. To coś co w olbrzymim przybliżeniu można nazwać by kalkomanią - stąd ujemny wpływ na dźwięk.

Co do jednobarwnych lub bezbarwnych płyt. Sam fakt posiadania koloru innego niż czarny nie wpływa bezpośrednio na dźwięk (a przynajmniej ja nie zauważyłem związku).
Inną sprawą jest natomiast, że kolorowe wydania - często gęsto są "nieoficjalne" i powstają na gorszych matrycach i stąd ich potencjalnie słabsza jakość.
Czyli ważne jest kto to wydał a nie czy płyta jest czarna czy powiedzmy czerwona, lub przeźroczysta.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Więc:

Kolor winyla nie ma wpływu na jego jakość. Przeważnie, bo są "spece", którzy mają nawet sensowne dowody na to, że "nie czarny - nie gra". Czarny kolor winyla jest "najtańszy", stąd większość wydawnictw do tej pory jest czarna. Kolor otrzymuje się poprzez dodanie barwnika CMYK (bądź jej klarowania, jak soczek jabłkowy icon_razz.gif ) do procesu tworzenia masy z octanu/chlorku winylu, moim zdaniem więc nie ma szansy na utratę dźwięku przy tak wczesnym stadium procesu tworzenia płyty.

Kolega mówi o wydaniu Eagles na LP, więc na 100% chodzi mu o oficjalne wydanie icon_wink.gif Jeśli chcesz sobie kupić przezroczyste "Orły" w sklepie - śmiało. Będziesz mieć satysfakcję z kolorowej płyty, nie tracąc na niczym w porównaniu do czarnej icon_wink.gif

PS. Z rozmachu nie zauważyłem daty posta powyżej...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jest panowie fakt, że w tym wątku odpowiedzi są z goła odmienne. Ja uważam, jak pisałem w tym starszym, że to jednak ma wpływ na dźwięk (te Picture LP, które słyszałem wszystkie miały efekt "koca na kolumny").

Jak to w sumie jest icon_wink.gif Chyba, że to wszystko przez realizację, ale jakos nie chce mi się wierzyć, żeby aż tak psuli mastering.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio
jest dokładnie tak jak pisze Kaczor i Klopsson.
Czyli płyty wydane jako obrazki graja zdecydowanie gorzej.
Płyty tłoczone w innym kolorze np. w całości białe, różowe, zielone itd., bez naniesionych dodatkowych elementów w postaci, jak to nazwał Kaczor kalkomanii, odtwarzają dźwięk dokładnie tak samo jak czarne winyle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...