Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
RexeR

Redukcja stereo -> mono?

Recommended Posts

Witam!

Możliwe, że moje pytanie jest banalne, ale jestem kompletnie zielony w temacie icon_neutral.gif

Otóż razem z kolegą chcemy wykorzystać jeden wzmacniacz (z jednym wejściem) do dwóch gitar. Cały sprzęt opiera się na Jackach 6.3 mono. Wzmacniacz także jest mono. W celu podłączenia dwóch gitar do jednego wejścia (2x6,3 mono -> 1x6,3 mono) zakupiłem w Saturnie rozdwajacz z dwoma wejściami mono i jednym wyjściem stereo. Problem w tym, że wejście wzmacniacza nie łączy 2 sygnałów w jeden, a przejściówka jeden sygnał mono kieruje na kanał lewy, a drugi na prawy. Efektem jest brak dźwięku jednego z podłączonych instrumentów ( chyba wzmacniacz nie odbiera sygnału z drugiego pinu na jacku). Obecnie nie jestem przy kasie, więc nie chcę kupować nowego rozdwajacza, a Saturn nie wymienia niechcianych produktów.

Czy można sygnał stereo z rozdwajacza zmienić na sygnał mono używając pojedynczej przejściówki stereo -> mono, uzyskując taki sam dźwięk jakbym podłączył od razu gitarę?

Z góry dzięki,
rexer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od dłuższego czasu użuwam takiego rozgałęziacza do podłączania dwóch gitar do jednego pieca. Najprawdopodobniej twój rozgałęziacz jest jednak typu 2xSTEREO-gniazdo=>1xSTEREO-jack. Taki właśnie też mam. Ten rożgałęziacz normalnie łączy sygnały dwóch gitar. Brak sygnału z jednej gitary może być spowodowany tym, że regulator głośności na drugej gitarze jest ustawiony na max. Wystarczy ustawić w położeniu środkowym i druga gitara będzie też grała. Gitary połączone w ten sposób oddziaływują na siebie - zmieniają głośność i barwę dzwięku. Jest to nie do przyjęcia w sytuacji profesjonalnej w studio lub na koncercie. Natomiast w amatorskich zastosowaniach, na przykład do wspólnych ćwiczeń, sprawdza się znakomicie. Poza tym należy sprawdzić czy twój rozgałęziacz działa poprawnie, może coś w nim nie styka (to się zdaża). Jeśli jednak ma on osobne wejścia na lewy i prawy kanał jak sugerowałeś, to wystarczy dokupić monofonizującą przejścówkę żeby zadziałąło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×