Skocz do zawartości

Redukcja stereo -> mono?


RexeR

Recommended Posts

Witam!

Możliwe, że moje pytanie jest banalne, ale jestem kompletnie zielony w temacie icon_neutral.gif

Otóż razem z kolegą chcemy wykorzystać jeden wzmacniacz (z jednym wejściem) do dwóch gitar. Cały sprzęt opiera się na Jackach 6.3 mono. Wzmacniacz także jest mono. W celu podłączenia dwóch gitar do jednego wejścia (2x6,3 mono -> 1x6,3 mono) zakupiłem w Saturnie rozdwajacz z dwoma wejściami mono i jednym wyjściem stereo. Problem w tym, że wejście wzmacniacza nie łączy 2 sygnałów w jeden, a przejściówka jeden sygnał mono kieruje na kanał lewy, a drugi na prawy. Efektem jest brak dźwięku jednego z podłączonych instrumentów ( chyba wzmacniacz nie odbiera sygnału z drugiego pinu na jacku). Obecnie nie jestem przy kasie, więc nie chcę kupować nowego rozdwajacza, a Saturn nie wymienia niechcianych produktów.

Czy można sygnał stereo z rozdwajacza zmienić na sygnał mono używając pojedynczej przejściówki stereo -> mono, uzyskując taki sam dźwięk jakbym podłączył od razu gitarę?

Z góry dzięki,
rexer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu użuwam takiego rozgałęziacza do podłączania dwóch gitar do jednego pieca. Najprawdopodobniej twój rozgałęziacz jest jednak typu 2xSTEREO-gniazdo=>1xSTEREO-jack. Taki właśnie też mam. Ten rożgałęziacz normalnie łączy sygnały dwóch gitar. Brak sygnału z jednej gitary może być spowodowany tym, że regulator głośności na drugej gitarze jest ustawiony na max. Wystarczy ustawić w położeniu środkowym i druga gitara będzie też grała. Gitary połączone w ten sposób oddziaływują na siebie - zmieniają głośność i barwę dzwięku. Jest to nie do przyjęcia w sytuacji profesjonalnej w studio lub na koncercie. Natomiast w amatorskich zastosowaniach, na przykład do wspólnych ćwiczeń, sprawdza się znakomicie. Poza tym należy sprawdzić czy twój rozgałęziacz działa poprawnie, może coś w nim nie styka (to się zdaża). Jeśli jednak ma on osobne wejścia na lewy i prawy kanał jak sugerowałeś, to wystarczy dokupić monofonizującą przejścówkę żeby zadziałąło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...