Skocz do zawartości

Pierwszy gramofon


Recommended Posts

Hej , witam wszystkich ! To mój pierwszy post i od razu kilka pytań z serii trudnych . Otóż przyszła pora na zakup gramofonu , a żeby jeszcze bardziej się zmobilizować i w końcu go kupić najpierw wydałem trochę kasy na płyty . I te kilka płyt już wystarczyło do załapania bakcyla , winyle to super sprawa , świetne , staranne wydania no i tak się składa , że w metalu , który jest moim absolutnie ukochanym gatunkiem muzy niektóre tytuły ukazały się tylko na winylu w dodatku w małych ilościach i w takiej sytuacji gramofon mieć trza ! No i teraz przechodzę do sedna sprawy , nigdy nie miałem gramofonu w domu , nigdy nie słyszałem odtwarzanej płyty i trochę się boję hehe . W domu mam elektronikę Denon PMA 1500 AE i kolumny Heco Metas 500 . 1500 zł to kaska na nowy sprzęt i w związku z tym pierwsze pytanie .
Czy za tyle można kupić porządnie grający gramofon , nowy bo używka z obcych rąk nie wchodzi w grę , czy nie będzie to zejście w dół z jakością , rozumiem że może to zagrać inaczej ale czy ten sam tytuł odtworzony z CD i LP zabrzmi równie dobrze ?
Czy każdy gramofon odtwarza płyty 10 i 7 calowe , szczególnie zależy mi na tych ostatnich , w metalu jest masa świetnych tytułów na 7"
Czy do odtwarzania płyt 180 gramowych nic nie trzeba przestawiać w ustawieniach ramienia i wkładki ?
Czy po zakończeniu odtwarzania płyty trzeba natychmiast podnieść ramię , czy w ogóle trzeba pilnować tego momentu , jest jakieś zagrożenie dla igły ? Jeżeli tak to może lepiej kupić półautomat i problem z głowy ?
Podkładki filcowe czy korkowe , które lepsze ?
Czy szczoteczki z włóknami węglowymi dobrze sie sprawują , czy to w ogóle działa , a może to jeszcze jeden audiofilski mit ?
To samo pytanie o koperty antystatyczne , warto ?
Niektóre gramofony maja na wyposażeniu dociski na płyty , warto dokupić jeżeli nie ma , czy dać sobie spokój ?
Czy gramofony z 28 cm talerzem są w jakiś sposób gorsze od tych 30 cm , a jeżeli tak to dlaczego ?
No i najważniejsze pytanie - który gramofon wybrać ? Pro Ject , może Music Hall , a może Denon ? Co radzicie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeśli kupisz najprostszego PRO-JECTA z dobrą wkładką (zamawiając odrazu w rozliczeniu wez przyzwoitą za 400 zeta, zostawiając ta fabryczną najprostrzą), plus podstawowe pre. to powinieneś wyrobić się w kwocie ok 1600-1800 pln. Miałem taki zestaw i w porównaniu z elektronika Naima nie miał się czego wstydzić. Dzwięk był na tyle satysfakcjonujący, że w konsekwencji przesiadłem sie sporo wyżej w gramofonowym świecie.

Co do Twoich pytań:
-Pro -Jecty odtwarzają każdy rodzaj płyty, jednak nie pamiętam czy w zestawie jest dystans do singli (chyba jest). Co do 10 calowych płyt to nie ma problemu.
- Tanie (podstawowe wewrsje) gramofonów najczęściej mają dość ograniczoną możliwość regulacji ramienia ale nie trzeba za każdym razem dokonywać regulacji kładąc "gruby" krążek. Są oczywiście wyczynowcy. którzy do każego rodzaju muzyki i płyty maja kilka ramion na jednym napędzie. Jednak przy tym gramiaku masz problem z głowy.
-Są gramofony z opcją podnoszenia ramienia pod koniec płyty, jednak omawiany model tego nie ma. Jedyme zagrożenie jest takie, że jak zostawisz na całą noc to będzie cały czas pykać i kręcić się w kółko na ostatnim rowku. Jedyna szkoda to n zbędne zużywanie się igły.
-podkładki filcowe często się elektryzują i przyklejają się do płyty podczas zdejmowanią z talerza. Jak sie wpienisz kupisz korek, który czasem robi to samo.
-Szczoteczkę do zgrubnego kurzu trzeba mieć. Przed każdorazowym słuchaniem czyącimy płytę z osadającego się kurzu.
-Koperty papierowo-foliowe też są lepsze niż te papierowe. w których sprzedawane są nowe płyty.(chyba, że wydanie audiofilskie mają antystatyczne w standarcie).
-Docisk jeśli nie ma to można dokupić, jednak konsultując ze sprzedwcą. Sprawa prozaiczna, czy łożysko wytrzyma na dłuższą metę dodatkowe obciążenie. Samo dociążenie jest pozytywnym czynikiem, tylko czy to dobre dla gramofonu.
-Jeśli chodzi o średnicę talerza to nie jest to tak istotne jak jego ciężar.

Tyle mogę pomóc na początek.
ozdr. Jacek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...