Skocz do zawartości

Kubatura pomieszczenia - moc wzmacniacza/głośników


szpo

Recommended Posts

Witam,
czy ktoś ze znających się na rzeczy osób mógłby podesłać żółtodziobowi jakiś odnośnik mądrze opisujący zależność pomiędzy kubaturą pomieszczenia a mocą zestawu grającego?

Już tłumaczę skąd to pytanie: Zastanawiam się, a raczej już dawno wybrałem, Yamahę PC 730 jako źródło wszelakiego dźwięku do mojego mieszkania. Po przesłuchaniu rozwiązań paru producentów doszedłem do wniosku, że w tym przedziale cenowym najbardziej wpada w moje gusta. Do obecnego pomieszczenia (20m2) moc jej wzmacniacza (2x 30W) w zupełności mi wystarczy, jednak całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości przeprowadzę się do kamienicy, w której kubatura pomieszczeń jest znacznie większa (30m2 i wysokość 3m). No i zacząłem się zastanawiać nad PC 840 dla jej 2x 65W wzmacniacza. Tylko pozostaje pytanie, czy są ku temu przesłanki techniczne?

Pozdrawiam,
Szymon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i trochę teorii:
Jaki jest związek między wielkością zespołów głośnikowych a wielkością odpowiedniego dla nich pomieszczenia?
Po pierwsze sama wielkość kolumn wcale nie determinuje ich mocy, efektywności ani cech brzmieniowych. Intuicyjnie obawiamy się nadmiaru niskich tonów z dużych kolumn w małym pomieszczeniu, ale intuicja może nas tu zmylić. Nawet konstrukcja podstawkowa może mieć w taki sposób dostrojony bas-refleks, że będzie on emitował wyeksponowany, a do tego słaby impulsowo bas, który w małym pomieszczeniu szybko się "zagotuje", a duża kolumna z obudową zamkniętą może być w tym zakresie całkiem powściągliwa i zdolna do pracy nawet blisko ściany. Oczywiście statystyka wskazuje, że większe kolumny dają "większe brzmienie", teoretycznie lepiej pasujące do większych pomieszczeń, jednak taka zależność też nie powinna ograniczać wyboru: są audiofile, którzy do tego stopnia cenią sobie "monitory", że nawet w dużych, ponad 20-metrowych pomieszczeniach będą cieszyć się z ich brzmienia, nie oczekując na lawinę decybeli. Są też tacy, którzy do małych pokoików wtaszczą wielkie kolubryny i będą szczęśliwi, gdy bas ich przygniecie. Dla zdezorientowanych tym wywodem, a jednak oczekujących jakiejś konkretnej wskazówki: do pomieszczeń bardzo małych, o powierzchni poniżej 15 metrów, rekomendujemy zespoły dwudrożne - czy to podstawkowe, czy wolnostojące; od 15 metrów wzwyż nabiera sensu stosowanie kolumn dwuipółdrożnych, a w pomieszczeniach ponad 20 metrów trójdrożnych. W pomieszczeniach ponad 30 metrów kolumny dwudrożne będą już słabo się bronić, ale dobre dwuipółdrożne, na bazie pary 18-cm nisko-średniotonowych, mogą wystarczyć aż do 50 metrów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...