Skocz do zawartości

Magiczne HDMI


Radi73

Recommended Posts

Pamiętam czasy, gdy w dobie rozwijającego się formatu DVD-Video na gniazdach cyfrowych (optycznych/współosiowych) sygnał podawany był tylko max. 48 [kHz]. Później dzięki dts doszło już 96 [kHz], a obecnie nie ma problemu z 192 [kHz] (dot. DVD-Audio). Ograniczenia nie dotyczyły kabli ani płyt DVD, tylko samych urządzeń - a tak w ogóle, to chyba polityki producentów. Docelowo tym łączem można wysyłać dźwięk audio: 2-8 kanałów, 48-192 [kHz], 16-24 [bit]

Czy dziś nie jesteśmy nabijani w przysłowiową butelkę jeśli chodzi o HDMI...? Jestem laikiem w tym temacie, wersji mamy więcej niż palców na ręku, początkowo temat dotyczył znów głównie urządzeń. Mieliśmy wersję 1.0-1.2a, następnie 1.3 i tu już dołączyli do zabawy producenci kabli. Teraz doczekaliśmy się przewodów i urządzeń, gdzie na potrzeby obrazu 3D stworzono HDMI 1.4!!!
O co tu chodzi..., no niby to logiczne i proste o szybkość transferu, rozdzielczość, szerokość pasma, etc... Pytanie tylko w jaki sposób osiąga się jeśli chodzi o KABLE??? Czy przewód 1.0 jest robiony z innej ,,wolniejszej” miedzi od przewodu 1.4??? Czy ktoś próbował osiągnąć trójwymiarowy obraz kablem certyfikowanym jako 1.0??? Dlaczego wracając do cyfrowych połączeń optycznych/współosiowych, nie ma możliwości przesyłu sygnału dźwiękowego w wersji HD...? Są za wolne, jakie mają ograniczenia...?

Najgorsze jest to, że parę razy a propos zastosowania połączeń: rozpisywałem się w dobrej wierze, by sygnał z odtwarzacza Blu-ray do amplitunera koniecznie puszczać na coaxialu, HDMI jest głownie do wizji... icon_redface.gif Biedni ludzie przeze mnie nie mają DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD i inych dobroci wynikających z HD icon_redface.gif

Oficjalnie wszystkich, których wprowadziłem w błąd przepraszam!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że z tym nabijaniem w butelke masz trochę racji.Ostatnio oglądałem sporo filmów w 3D.Odtwarzacz mam połaczone z tv HDMI 1.3.żadnych problemów z oglądaniem,tzn.obraz czysty bez jakichkolwiek usterek.Może róznicę między 1.3 a 1.4 da się zmierzyć ale na moje oko nie ma różnicy.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenną wypowiedź wynikającą z własnego doświadczenia, sam kiedyś w przyszłości chciałem to sprawdzić, ale teraz już wiem.

Temat jest o tyle kontrowersyjny, bo przecież tak o nas (konsumentów) dbają, że szykują kolejną niespodziankę HDBaseT. W internecie jest coraz więcej informacji o tym złączu, które ma zastąpić HDMI.............

A co z coaxialem, optycznym - do lamusa? Będą przydatne tylko w systemach stereo, gdzie audiofile używają zewnętrznych przetworników? Jakoś ciężko mi to przyswoić... Może ktoś jednak uzyskał dźwięk Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio - po optyku czy coaxialu???????????? Bo póki co w zestawie mojego przyjaciela: DENON DBP-2012UD + YAMAHA RX-V1067 takie cuda to tylko po HDMI icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...