Skocz do zawartości

Czy racjonalnie są używane głośniki w kinie domowym?


gatto

Recommended Posts

Producenci narzucili sposób ustawiania głośników w kinie domowym. Jest ich coraz więcej. Od dawna się zastanawiam nad sensownością narzuconego schematu. Wiem, że nikt go nie zmieni, tak jak nie da się wyeliminować MP3 na korzyść lepszego formatu. Wychodzę z założenia, że dźwięk przede wszystkim powinien być związany z oglądanym obrazem i w drugiej kolejności pochodzić z innych kierunków. Dysponując tak dużą ilością kanałów dźwiękowych jak teraz, było by lepiej większą ilość przeznaczyć na przód. Teraz mamy z przodu 3 kanały: L,C,R. To pozwala dobrze zlokalizować żródła dźwięku w poziomej panoramie. Teraz mamy coraz większe ekrany (a wkinach zawsze były wielkie). Dobrze by było wykorzystać dodatkowe głośniki do określenia lokalizacji dźwięku w pionie. Głośniki można ustawić pod i nad ekranem, naprzykład w rogach ekranu - Ldól, Lgóra, Pdół, Pgóra, ewentualnie z centralnymi Cdól i Cgóra. Bardzo by zyskały filmy akcji. Helikopter trajkotał by z góry, butelka roztrzaskałaby się na podłodze na dole. Jak na razie kierunek dźwięku góra-dól musimy identufikować na zasadzie autosugestii. Przypuszczam, że było by z tego więcej pożytku niż z dodawania coraz większej ilości głośników bocznych i tylnych. Przecież tak naprawdę korzysta się z nich żadko. Jestem ciekaw jakie macie zdanie na ten temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne efekt byłby lepszy. Ciekawi mnie jednak dylemat kosztów. Więcej głośników i zbiera się niezła suma... Za zestaw JBL 5.1 z Serii E ( i tak staniała bo weszła ES) Wyszło mi 4600 + np. Harman i powoli powstaje bariera dla nie których nie do przeskoczenia. Można kupić tańsze ale pytanie czy warto?.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Producenci narzucili sposób ustawiania głośników w kinie domowym. Jest ich coraz więcej. Od dawna się zastanawiam nad sensownością narzuconego schematu. Wiem, że nikt go nie zmieni, tak jak nie da się wyeliminować MP3 na korzyść lepszego formatu. Wychodzę z założenia, że dźwięk przede wszystkim powinien być związany z oglądanym obrazem i w drugiej kolejności pochodzić z innych kierunków. Dysponując tak dużą ilością kanałów dźwiękowych jak teraz, było by lepiej większą ilość przeznaczyć na przód. Teraz mamy z przodu 3 kanały: L,C,R. To pozwala dobrze zlokalizować żródła dźwięku w poziomej panoramie. Teraz mamy coraz większe ekrany (a wkinach zawsze były wielkie). Dobrze by było wykorzystać dodatkowe głośniki do określenia lokalizacji dźwięku w pionie. Głośniki można ustawić pod i nad ekranem, naprzykład w rogach ekranu - Ldól, Lgóra, Pdół, Pgóra, ewentualnie z centralnymi Cdól i Cgóra. Bardzo by zyskały filmy akcji. Helikopter trajkotał by z góry, butelka roztrzaskałaby się na podłodze na dole. Jak na razie kierunek dźwięku góra-dól musimy identufikować na zasadzie autosugestii. Przypuszczam, że było by z tego więcej pożytku niż z dodawania coraz większej ilości głośników bocznych i tylnych. Przecież tak naprawdę korzysta się z nich żadko. Jestem ciekaw jakie macie zdanie na ten temat.



Witam
To nie jest takie proste, jak się by wydawało.
Producenci musieli by stworzyć inny standard kodowania i dekodowania dźwięku. Sprzęt by musiał być "mocniejszy" w obliczeniach. Dodatkowe kanały zajęły by więcej miejsca na nośniku. Badania i wdrożenie troszkę czasu by potrwało. Pomysł dość ciekawy.
Myślę że jak by taki system dawał jakieś głębsze doznania to by już był, przynajmniej w kinach lub salach.
Ja osobiście uważam że dodatkowe przetworniki to dodatkowe zniekształcenia.
pozdr. arti

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty byłyby takie same. Zamiast systemy 5.1 mógł by być 4.2: Ldół i Pdół - kolumny trójdrożne (system typu dwudrożny + subwoofer w jednej obudowiepodłogowe) niewysokie , Lgóra i Pgóra - monitory dwudrożne (jak dolne ale bez subwooferów), Ltył i Ptył - mniejsze monitory lub takie jak gorne z przodu. Ilość głośników taka sama. Wady systemu 5.1 - 1) osobny subwoofer w praktyce nie da się zestroić z resztą głośników, hyba że jest drogi i posiada dokładnę strojenie fazy + facet z uszami, głową, wiedzą i doświadczeniem, który go poprawnie zestroi. 2) głośnik centralny - zawsze porażka. Zalety systemu 4.2 - 1) subwoofery w kolumnach trójdrożnych są idealnie fabrycznie zestrojone z resztą, a nie muszą być strasznie drogię i mocne - interferencja z dwuch subów daje potężny efekt. 2) Definicja przestrzeni z przodu dzięki 4 źródłom znacznie przekracza możliwości najlepszego stereo. Koszt kompletu kolumn - taki sam, ilość potrzebnych końcówek mocy w amplitunerze też taka sama. Dla bardziej wymagających do bardzo dużych ekranów mogł by być zamiast 7.1 system 6.2 uzupełniony w monitory centralne dolny i górny - takie jak górne lewy i prawy. Dobrze sobe pomarzyć ... Niestety specjaliści od marketingu lepiej wiedzą co jest dla nas lepsze.

Standart kodowania musiał by być trochę przekonfigurowany i wymagałby zwiększenia mocy obliczeniowej i miejsca na nośniku najwyżej o 10% albo wcale. dodatkowe przetworniki nie były by potrzebne, bo ilość kanałów może być taka sama. Niestety w kinach (zwłaszcza amerykańskich) zawcze się liczyło efekciarstwo - trzęsące się podłogi i td. Dbanie o jakość dźwięku w kinach najlepiej prezentuje ten fakt, że w większości wypadków głośniki przednie są instalowane za ekranem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy racjonalnie są używane głośniki w kinie domowym?


Moim zdaniem tak. W końcu nie wymyślił tego jeden człowiek a specjaliści w różnych laboratoriach odsłuchowych. Znający się na akustyce i specyfice słuchu ludzkiego w odbieraniu bodźców słuchowych z najbliższego jego otoczenia. Człowiek lepiej rozróżnia dźwięki w poziomie niż w pionie. Wynika to z rozmieszczenia uszy z boku głowy.
Dotychczasowy system głośników kina domowego 5.1 jest najbardziej optymalny i dalsza jego rozbudowa większą ilością głośników jest niepotrzebna. Powoduje to większe koszty nie współmierne do osiąganych efektów, trudno zauważalnych w typowym pokoju mieszkalnym. Takie jest moje zdanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Czy racjonalnie są używane głośniki w kinie domowym?


Moim zdaniem tak. W końcu nie wymyślił tego jeden człowiek a specjaliści w różnych laboratoriach odsłuchowych. Znający się na akustyce i specyfice słuchu ludzkiego w odbieraniu bodźców słuchowych z najbliższego jego otoczenia. Człowiek lepiej rozróżnia dźwięki w poziomie niż w pionie. Wynika to z rozmieszczenia uszy z boku głowy.
Dotychczasowy system głośników kina domowego 5.1 jest najbardziej optymalny i dalsza jego rozbudowa większą ilością głośników jest niepotrzebna. Powoduje to większe koszty nie współmierne do osiąganych efektów, trudno zauważalnych w typowym pokoju mieszkalnym. Takie jest moje zdanie.



Zgadzam się w zupełności.
Myślę że jak by udało im sie uzyskać jakiś powalający efekt z takiego zestawu to na pewno by było o tym słychać, i może nawet by był taki sprzęt do nabycia za dużą kasę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... "nie wymyślił tego jeden człowiek a specjaliści w różnych laboratoriach odsłuchowych". Specjalista Lenin za niemieckie pieniądze w laboratorium Bolszewików wymyślił rewolucję październikową i setki millionów ludzi uwierzyło,że to jest dobre. W laboratorium Dolby i w innych za pieniądze producentów filmowych wymyślono coś, w co mamy uwierzyć. I dobrze. Wierzyć jest łatwiej, nie trzeba myśleć. A myślenie jest trudne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że chciałbyś zrewolucjonizowć cały dotychczasowy system nagłaśniania kina domowego. Życzę powodzenia w dokonaniu przewrotu.
Jeszcze jedno, według twojej koncepcji to ekrany telewizorów powinny być kwadratowe. Lepiej było widać wtedy niebo i podłoże po którym stąpają bohaterowie filmów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie chcę niczego zrewolucjonizować. Po prosty prowadzę swoistą zabawę myślową na temat "kina domowego". Oczywista bezsensowność jego wielu aspektów technicznych po prostu mnie bawi. Bawmy się razem.

Co do ekranów, to nie uważam,że powinny być kwadratowe. Powinny być takie, jak toego sobie życzą reżyser i operator kamery. Jak ktoś nie wie, to są kina z ekranem panoramicznym, czyli dookoła całej sali, a także z projekcją również na suficie. Jeśli ktoś nakręci dobry film z obrazem w formacie kwadratu, to jego prawo (W sprzedaży już się pojawiły monitory komputerowe z kwadratowym ekranem). Edytowano przez cz58y
Dla dopisania do postu używaj "Edytuj"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że taki sposób nagłośnienia kina wynika z wcześniejszych etapów powstawania nagłośnienia przestrzennego.
Mono, stereo, pseudokwadro, kwadro, itp..
Może dla tego w tym kierunku poszedł rozwój (w płaszczyznę).
Jeśli z dwóch dobrej jakości kolumn jest możliwość uzyskania całej sceny to po co dodawać głośniki.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...