Skocz do zawartości

Projekt kolumn stereo a jego realizacja


Dr. Earnhardt

Recommended Posts

Witam, wiążę się z małym problemem. Posiadam dwa zestawy głośnikowe Lanzar HR6.1 czyli 4x midiwoofer oraz 4x tweeter łącznie z zwrotnicami itp. Miałem je zainstalować w samochodzie, kupiłem w zimie, na wiosnę się rozmyśliłem i nie miałem co z nimi zrobić a w międzyczasie patrzyłem za sprzętem audio do domu i wpadłem na jeden pomysł który właśnie przedstawię.

Aktualnie posiadam zestaw stereo Microlab C7 Solo podłączony pod Reloop Access 2 i przeprowadzony pod kartę muzyczną Creative SB X-Fi Xtreme Audio. Myślę że kolumny zbudowane na bazie Microlab z zestawów Lanzar mogłyby być całkiem przyzwoite. Zaczynałem szukać w tym kierunku sposobów obliczania litrażu do kolumn itp, nie ukryję miałem i mam z tym do dziś problemy lub niepewne decyzje co do działania więc przedstawię sytuację i na podstawie własnych zdań pomożecie mi ogólnie z decyzją co do mojego zamiaru, możliwe że się w czymś mylę i lepiej zrezygnować, z kolei jak ktoś widzi sens w doinwestowaniu i zrobienia tego co chcę, dobre stereo, bardzo proszę o różnego rodzaju sugestie czy porady. Decyzja w tej sytuacji jest dla mnie ważna, albo będę musiał zrezygnować i kupić sobie coś nowego lub doinwestować i mieć już coś z klasą.

Przyglądając się kolumnom Microlab oraz zestawom audio Lanzar, zwizualizowałem sobie coś takiego:


To jest poglądowy przykład co sobie w myśli poskładałem wzorując się na Microlabie (w nich również midiwoofery mają rozmiar 165mm), to by były dwie kolumny stereo z dwoma komorami gdzie jedna by była Closed (zamknięta) a druga Bass-Reflex (otwarta). Obudowa zamknięta składałaby się z midiwoofera i tweetera, zestaw Lanzar HR6.1 z kolei obudowa otwarta z samego midiwoofera zestawu Lanzar HR6.1. Obudowa closed byłaby mniejsza niż bass-reflex, biorę pod uwagę że kosz głośnika czy sam otwór bass-reflex też wpływa na litraż kolumny jak i sam rozmiar otworu BR oraz inne tego typu ale nie wiem jak sam się za to zabrać. Dowiedziałem się że aby dobrać odpowiedni wzmacniacz do kolumn stereo, ważna jest moc ciągła, czyli nie muzyczna RMS ani szczytowa PMPO. Musiałbym obliczyć litraż kolumn, przed tym bym musiał obliczyć moc ciągłą głośników Lanzar by wiedzieć czy podana moc i sam litraż kolumny byłyby synergiczne wobec siebie, w ogóle nie wiem czy jest coś takiego jak różnice liczenia litrażu obudowy zamkniętej i otwartej, jaki bass-reflex wybrać i inne, trochę mnie to przerosło i mam lekkie problemy z ogarnięciem tego wszystkiego a chciałbym na pro podejść do całości. Dobór wzmacniacza też trochę mnie nurtuje i samo to że próbuję zrobić zestaw stereo do domu częściowo z car audio.

Dane zestawu Lanzar HR6.1:

Midiwoofer:
- średnica 165 mm
- moc max: 280W
- moc muzyczna: 140W
- pasmo przenoszenia 55Hz-6kHz
- impedancja 4 Ohm
T/S:
- Vas 9,26l
- Qes 1,07
- Qms 3,46
- Qts 0,82
- Fs 74Hz

Tweeter:
- średnica 55mm (sama kopułka ok. 28mm)
- moc max: 100W
- moc muzyczna: 50W
- pasmo przenoszenia: 1.4-24KHz (tutaj nie wiem czy odwrotnie nie jest napisane z jednostkami, przepisywałem z sieci)
- impedancja: 4 Ohm
Danych T/S nie znalazłem

Wyobraziłem sobie gabarytowo wysokość około metra lub więcej, szerokość 20 kilka cm. a głębokość 30 kilka, jeśli będą wymagane zmiany rozmiaru obudowy oraz inne pozostałe, ok. Jeśli lepiej się w to nie bawić... Chciałbym na skonkretyzowanej podstawie znać argument, bardzo ważną decyzję chcę podjąć nie dając plamy.

To wszystko chciałbym podpiąć pod jakiś audiofeelski wzmacniacz domowy, nie chcę pod samochodowy i organizowanie specjalnej przetwornicy napięcia chyba że ktoś widzi w tym sens to chętnie przeczytam.

W razie jakbym w czymś błąd zrobił czy o czymś zapomniał, dopiszę.

Aha, grubość ścianki i w ogóle materiał jaki chcę przeznaczyć na obudowę kolumn to płyta MDF, grubość 18mm, chyba że zalecana będzie inna to dostosuję się
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie ma tutaj nikogo kto ogarniałby jakoś temat budowania kolumn DIY. Poszukaj w sieci kalkulatora obudów...

Rozmiar obudowy BR dla tego samego głośnika zawsze jest większy niż zamkniętej. Sam BR stroi się na konkretną częstotliwość za pomocą portu (rury) BR. Nie jest to wszystko takie proste jak mogłoby się wydawać, a poza tym trzeba jeszcze dać tam jakąś zwrotnicę, połączyć to wszystko odpowiednio, żeby impedancja była znośna. Ogólnie nie polecam jeśli nie masz o tym pojęcia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem się trochę, chodzi o to że nie wiem jakie najlepiej dobrać QTC do zestawu Lanzar HR6.1, niby wartość 0.7 wydaje się być optymalna - i góra i dół brzmią przyzwoicie, z kolei napisane było również sporo o wartości 1, do 1.5 ale wychodząc naprzeciw sugestii z danych jakie zdążyłem pozyskać, dylemat mam pomiędzy 0.7 a 1, może ktoś doradzi?
Obudowę jaką chcę zrobić do zestawu 4x midiwoofer, 2x tweeter to obudowa zamknięta, w ogóle te głośniki są przystosowane do obudów zamkniętych. Najważniejsze dla mnie jest wybranie QTC przede wszystkim, potem ten cały litraż i inne.

Cały ten zestaw głośnikowy ma zwrotnice itp, ja nie wiem skąd zdanie "poza tym trzeba jeszcze dać tam jakąś zwrotnicę, połączyć to wszystko odpowiednio, żeby impedancja była znośna", o zwrotnicach wspominałem, myślę że mój wątek nie został doczytany po prostu albo chodzi o jakąś 'innną' zwrotnicę.

Czy jeśli w moim pierwszym poście do wymienionych danych tweeterów i midiwooferów, przyjmując wartość QTC 0.7 lub 1 i podając wzory, będziecie mi w stanie pomóc to wszystko wyliczyć? To kwestia matematyczna - wzory i podłożyć dane, z szkołą miałem do czynienia x lat temu więc normalne że część z niej zapomniałem, tym bardziej matematyka.

Spotkałem się z wieloma wzorami i albo zapomniałem jak to wszystko powinno być liczone prawidłowo albo wszystkiego nie podają, to jest pewnego rodzaju zagadka dla mnie. Książki na ten temat są jakieś? Łatwiej by mi było ogarnąć całość.

Pomożecie mi na podstawie wzorów które podam? Jeszcze raz dane głośników:

Midiwoofer:
- średnica 165 mm
- moc max: 280W
- moc muzyczna: 140W
- pasmo przenoszenia 55Hz-6kHz
- impedancja 4 Ohm
T/S:
- Vas 9,26l
- Qes 1,07
- Qms 3,46
- Qts 0,82
- Fs 74Hz

Tweeter:
- średnica 55mm (sama kopułka ok. 28mm)
- moc max: 100W
- moc muzyczna: 50W
- pasmo przenoszenia: 1.4-24KHz (tutaj nie wiem czy odwrotnie nie jest napisane z jednostkami, przepisywałem z sieci)
- impedancja: 4 Ohm
Danych T/S nie znalazłem

Pytanie gratis: jeśli (tymczasowo) nie mam danych na temat mocy ciągłej (można ją jakoś wyliczyć?), można dobrać wzmacniacz do głośników na podstawie mocy RMS lub PMPO? Dla mnie to jak kot w worku, wolałbym na podstawie mocy stałej przy której głośnik ciągle gra bo o to chodzi, muzyki nie włączam na punkowe dźwięki PMPO które trwają chwilę itp.

A to są wzory na liczenie objętości obudowy i innych skrótów do których nie znalazłem znaczeń, np. Vr, nie wiem czy to pole 'średnicy' czy chodzi o velocity, ja tylko bazuję na teorii, wy macie w tym expa, podając (prawie) wszystko na talerzu nie powinno być żadnego problemu (chyba)

Wzór na objętość obudowy:
- Vb=VAS/Vr
- Vb = Vas / [( Qtc2 / Qts2 ) -1 ]

Częstotliwość rezonansowa obudowy:
- Fb=Qr*Fs
Tych dwóch nie znam:
- Vr=Qr^2-1
- Qr=Qtc / Qts
Jeśli czegoś brakuje, dopiszę.
Tutaj znalazłem kalkulatory online, mogą być przydatne:
http://diy.3px.pl/?m=projekt&a=kalkulator_zamknieta
http://www.audio-pragnienia.pl/subwoofery-...cje-online.html
Poza tym wiadomo mi też że przy obudowach zamkniętych głośniki są odwrotnie zamontowane, tzn. nie u góry a na dole by to ciśnienie wewnątrz 'szło do góry', na ten temat też możecie mi coś napisać? będziecie w stanie mi pomóc?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Doktorze.

Ja nie jestem inżynierem czy konstruktorem, ale z opisów wnioskuję, że stan Pana wiedzy o budowie kolumn głośnikowych jest na poziomie poniżejkrytycznym. Mimo, że podaje Pan wzory i parametry pisze Pan o tym w taki sposób, że przeciętnego człowieka orientującego się co nieco w temacie pewno już brzuch rozbolał ze śmiechu. Chyba, że taki był cel tego wątku. To gratuluję, pełen sukces!
Proszę mi uwierzyć, że projektowaniem a następnie budową kolumn zajmuje się wiele firm na świecie. W każdej z nich pracują uzdolnieni inżynierowie i wizjonerzy. Mają do dyspozycji ogromne pieniądze, bogate zaplecze badawczo-pomiarowe a wzory tego typu w malutkim paluszku.
Mimo tego tylko nieliczne konstrukcje nawet produkowane przez jedną firmę zalicza się do udanych. A wybitne są chyba rzadsze niż uczciwy pracodawca. By powstała konstrukcja, która jest uważana za wybitną, trzeba mieć oprócz wyżej wymienionych atrybutów jeszcze coś, co niektórzy nazywają "Iskrą Bożą".
Jeśli Pan lubi się pobawić w takie rzeczy, ma fundusze i czas nie widzę przeszkód. A że pewnie się nie uda zbudować nic sensownego, to inna sprawa. Pana czas i pieniądze. Powodzenia mimo wszystko. I dział raczej nie ten. Proszę pytać w zakładce DIY.
Pozdrawiam serdecznie.

Jarek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...