Skocz do zawartości

Zestaw 2.1/2.0 z możliwością rozszerzenia do 5.1 do ok. 1000zł


Mysliwy

Recommended Posts

Witam
Chciałbym kupić zestaw głośników do słuchania muzyki, jednak za parę miesięcy będę kupował telewizor i zależy mi na nagłośnieniu 5.1 do niego. Możliwości finansowe nie pozwalają mi kupić w tej chwili sensownego zestawu 5.1, a nie lubię wymieniać sprzętu np. sprzedać później 2.1 i kupować 5.1. Dlatego chciałbym zakupić:
1.DAC – USB, SPDIF, 5.1. – te wymagania spełnia z tego co znalazłem Maya U5.
2.Wzmacniacz.
3.Głośniki 2.0 lub 2.1

Źródłem na chwilę obecną będzie terminal HP z zainstalowanym Daphile, dlatego USB jest konieczne. Ostateczne wykorzystanie zestawu to 60% filmy +gry, 40% muzyka. Nie słucham konkretnych gatunków muzycznych, będzie to zarówno hip-hop, trap, jak i blues, jazz czy pop (radio).
Układ pokoju (te drzwi po lewej, to na balkon):

Pokój ma ok. 17m2, a głośniki będą ustawione naprzeciwko narożnika – na lub obok komody. Jest to pokój w bloku więc nie zależy mi na specjalnie dużej głośności, ponieważ jej po prostu nie wykorzystam. Bardziej zależy mi na jakości dzwięku.

Ważne jest dla mnie przede wszystkim odpowiednie rozłożenie kosztów, ponieważ w tym budżecie nie wiem jaki % tej kwoty przeznaczyć na DAC i wzmacniacz, a jaki na głośniki żeby uzyskać najlepszą możliwą w tej cenie jakość.

Jeżeli będzie to zestaw 2.1 i będzie tego wart to mogę dopłacić trochę więcej ponad 1000zł. Jeżeli zwiększy to jakość to mogą to również być głośniki DIY, jednak w związku z niewielkim doświadczeniem musiałby to być gotowy projekt.

Nie jestem audiofilem i do tej pory słuchałem muzyki z 10-letnich głośników Creativa za 150zł z karty muzycznej w laptopie, więc skok jakościowy na pewno będzie tak czy inaczej znaczący icon_wink.gif Choć prawdę mówiąc jak już chciałem posłuchać w lepszej jakości to robiłem to na słuchawkach AKG GHS1, które mimo swojego przeznaczenia dla graczy grają bardzo fajnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przeczytałem sporo stron różnych forów i doszedłem do wniosku że chyba rozwiążę to trochę inaczej.
Z tego co wyczytałem to jeżeli chcę w miarę dobry dźwięk stereo jak i 5.1 to potrzebuję dobry amplituner. W związku z ograniczonym budżetem myślę że będę szukał jakiegoś kilkuletniego w cenie ok.700zł. Ale w tej chwili chcę złożyć grający sprzęt po niższych kosztach, więc zastosuję tymczasowe rozwiązanie.

1.Zakupię DAC Maya U5, bo zamierzam go używać tymczasowo, a potem jako DAC do słuchawek i konwerter usb->spdif (żebym mógł podłączyć terminal do amplitunera).
2. Kolumny 2.0 do 1000zł lub 2.1 do 1200zł.
3.Potrzebuję również tani wzmacniacz który będzie w stanie uciągnąć zakupione kolumny, po zakupieniu amplitunera sprzedam go. Kupię coś do 200zł?

Chcę aby najsłabszy w tym zestawie był dac i wzmacniacz, bo oba te elementy będą tymczasowe. Nie oczekuję propozycji sprzętu, choć byłyby mile widziane, mam natomiast 2 pytania:

1.Czy ogólnie to rozwiązanie "ma ręce i nogi", co o tym sądzicie?

2.
Czym się kierować w doborze kolumn jeżeli chcę później zrobić 5.1 ? Czy to mogą być ogólnie najlepsze kolumny do stereo, a potem dokupić takie same? Czy może mogę dać inne kolumny na tył? A może w ogóle głośniki przednie, tylne i centralny powinny mieć jakąś określoną charakterystykę? Może poda ktoś link do jakiegoś arta, bo kompletnie nie mogę znaleźć konkretnych informacji na ten temat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne są Twoje wnioski w kontekście tego co napisałeś w pierwszym poście " nie zależy mi na głośności tylko na jakości" następnie wybierasz zestaw z subwooferem 2.1 icon_eek.gif i amplituner kina domowego 5.1 na kilka kolumn icon_rolleyes.gif . Do tego wszystkiego DAC, po co do filmów? czy do muzyki i w tym budżecie ? Kupując jakikolwiek amplituner kina domowego, ( aby w marę nowoczesny) ma już dac ( być może wcale nie gorszy niż taki kupiony za 100-200zł).
Jak zależy Ci na jakości kup dwie kolumny, lub większe monitory i wzmacniacz stereo, w tym budżecie bardziej realne i lepsze niż byle jakie kino domowe- a w zasadzie sam amplituner.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jest to chyba jedyna odpowiedź na temat jakiej się doczekałem, a pisałem na 3 forach. Akurat pisałem że nie wiem czy lepsze będzie 2.0 czy 2.1. Myślałem że subwoofer to nie tylko kwestia głośności, ale ogólnie jakości niskich dzwięków?


W ostatnich dniach zagłębiłem się w temat na ile mogłem i znalazłem chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. A mianowicie chcę skompletować normalne stereo do 1500zł, a zależy mi jedynie na wejściu MAIN IN do wzmacniacza, żebym w przyszłości mógł podłączyć amplituner z pre out.

Koniecznie muszą to być takie 3 elementy jak podaję, bo inaczej tego nie podłączę. Czyli mam 1500zł na:

-DAC na USB;
-wzmacniacz z MAIN IN;
-kolumny podłogowe 2.0.

Bardzo proszę o konkretne zestawy, ponieważ ciągle czytam że jedne głośniki grają żle/dobrze z danym wzmacniaczem/dac'em i nie umiem sam takiego zestawu spasować.

Skrót informacji, które podawałem w poprzednich postach:

Pokój 17m2, kolumny na przeciwko kanapy (obok komody). Te drzwi po lewej to na balkon.


Nie zależy mi na dużej głośności (blok), jak chcę słuchać głośno to używam słuchawek. Słucham bardzo różnych gatunków muzycznych więc musi to grać ogólnie przyjemnie. Bas nie musi być potężny, ale na pewno słyszalny i dynamiczny. Lubię czasem posłuchać trap, a tam basu jest sporo więc musi on brzmieć. Wiem że to wciąż mały budżet więc nie oczekuję krystalicznego brzmienia, ale przynajkniej "muzykalności". Po słuchaniu integry i głośników Creative za 150zł wszystko bedzie lepsze icon_wink.gif
Wolę nowy sprzęt, ale zaakceptuję używki, o ile mowa o sprzęcie w miarę młodym 1-2 lata. Nie znam się na tym i obawiam się wadliwego sprzętu.
Dokupię do tego potem amp 5.1 i reszte kolumn do 5.1/5.0, bo chcę taki zestaw do gier i filmów ale to chyba nie ma znaczenia przy wyborze tych kolumn prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mało osób pisało bo sporo rzczy sam z góry założyłeś jako że takie muszą być np. DAC itd.
-Dla mnie subwoofer to przciwieństwo, tak dobrego basu jak i jakości słuchania muzyki. Sub nadaje się do kina, lub do pierdziawek komputerowych na biurko. Co subwoofer miałby odtwarzać w czasie słuchania muzyki, jaki kanał, jakis trzeci ? Subwwofer wprowadza tylko bałagan, perusja gra np. w prawej kolumnie a tu dodatkowo jeszcze wali w subie pogarszając scenę stereo.
Jak lubisz mocniejsze uderzenie trzeba kupić kolumny z bardziej wyeksponowanym basem i niższą średnicą.

-Kupno DACa odłożyłbym na koniec, dlaczego z góry zakładasz że będzie źle ( a jak nie źle, to że nie zaakceptujesz tego dźwieku) z komputera i z góry zakładasz ża ten dac wniesie dźwiek na wyżyny, a nawet jeśli nie to usłyszysz różnicę. Może kupując neutralnie grające kolumny, lekko ocieplone dac nie będzie konieczny. Owszem do słuchawek tak, jeśli sporo ich słuchasz pewnie bardziej się przyda, ale też nie wiesz jak będzie na samym wyjściu słuchawkowym wzmacniacza.

Cytat

-kolumny podłogowe 2.0.


Piszemy kolumny stereo, wiadomo że chodzi o dwie, nic lepszego nie wymyślono. Określenie 2.1 to nazewnictwo ze sprzętu PC, tanich mini wież, kinowego.

Jeszcze dwa pytania
1) Czy jakies marki kolumn zainteresowały Cię swoim opisem brzmienia, np. te z zakładki testy, może jakieś wzmacniacze ? Zestawy ciężko zaproponować używanych raczej nie ma, a nowe w raczej są poza zasięgiem budżetu.
2) Kolumny typu większy monitor, czy małe podłogówki, masz miejsce na ustwienie ? ( Chyba masz jak planujesz KD i 6 kolumn)

Proponowałbym jakieś 800zł na kolumny 500zł na wzmacniacz reszta na kabelki i dac. Przy odrobinie poszukiwań i szczęścia, trafisz na dobrze grające i zadbane elementy, w tej cenie nowe będą budżetowymi elemntami , najtańszy wzmacniacz i mini kolumny.
Poszukaj i przefiltruj po aukcjach i cenie kolumny podłogowe 600-850zł , wklej i będziemy oceniać, jest tego nawet trochę i ciekawe icon_smile.gif


Cytat

Wolę nowy sprzęt, ale zaakceptuję używki, o ile mowa o sprzęcie w miarę młodym 1-2 lata. Nie znam się na tym i obawiam się wadliwego sprzętu.
Dokupię do tego potem amp 5.1 i reszte kolumn do 5.1/5.0, bo chcę taki zestaw do gier i filmów ale to chyba nie ma znaczenia przy wyborze tych kolumn prawda?


Raczej ma, bo aby mieć zestaw tych samych kolumn z tej samej serii , aby to grało jakoś bardziej spójnie w kinie musiabyś kupić nowe kolumny, a dwie nowe kolumny za 800zł to najczęściej niestety chiński paździerz. Z używanych, a oferowanych też jeszcze jako nowe, wybór też średni i zdecydownie Twój budżet jest za mały , bo czasem jakieś JBL e80, es80 ( efektowe e 20/e30, es), czesem Monitor Audio MR4 ( efekty mr1/2), Tannoy V4 ( v1).
Sprzęt 1-2 letni wadliwy nie jest, przecież gwarancja jest nieraz powyżej 2-3 lat na sprzęt. Wadliwego sprzedawca bałby się sprzedawać.
Dlatego tanie zestwy KD, amplituner kd i 5 kolumn są cienkie jak zupa z papierka, w muzyce grają kiepsko, efekty robią i tyle. Dobre stereo da więcej jakości i nawet emocji w filmach. Tym bardziej pogodzenie tego w małym budżecie, pod kątem jakości, brzmienia, wyglądu kolumn, zespolenia z zestwem stereo jest bardzo trudne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...