Skocz do zawartości

jacek75

Uczestnik
 • Zawartość

  5065
 • Dołączył

 • Ostatnio

O jacek75

 • Ranga
  Przyjaciel forum

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Łódź
 1. Kino domowe do małego salonu.

  "Za mocny amplituner KD", to dobry przykład jako oksymoron;)
 2. Kable do tannoy dc6t i rega brio-r

  Jeśli rzadko wpinasz inne kolumny, czy podmieniasz wzmacniacze to takie bananki (na 1, 2 śrubki), których nie jesteś pewien, że to markowy wyrób ( z dobrego stopu) i solidnie zamocowany, nie mają sensu. Bywa że taki kabel lata wewnątrz bananka luźno, a jak się szarpnie wyleci, oby nie zetknął się wtedy z kablem w sąsiednim gnieździe...;) Jak wiec czytasz to musisz zacząć od rzeczy najważniejszych, akustyki pokoju, potem ustawieniem kolumn. Dopiero na końcu można pobawić się w inne kable np. głośnikowe, aby postawić kropkę nad i. Zwykle jak z pokoju wylatuje dywan to już robi się kiepsko, a co tu jeszcze mówić o braku czegoś w oknach(nie muszą być i furany i zasłony), czy jakiś "miękkich elementów" na ścianach, paru innych ruchomościach w salonie itd.
 3. wzmacniacz do kolumn ze starej miniwieży + dylemat

  Aby wszelkiej maści mini wieże, czy to za 599zł, czy 1999zł, aby grały lepiej, czasami spektakularnie lepiej, robi się zabieg polegający na wywaleniu do kosza firmowych pudełek zwanych szumnie kolumnami, a kupieniu do tejże mini wieży kolumn podstawkowych, lub niedużych podłogówek ale producentów zajmujących się budową kolumn. Jak już zapewne się domyśliłeś, to kupowanie do takich "kolumn" które nawet ze swą mini wieżą nie spełniają średnio zadania, prawdziwego wzmacniacza zupełnie mija się z celem. Niestety. Inna rzecz że wieżyczki z korektorami i maści wszelkiej turbo basem, starają się uatrakcyjnić brzmienie pudełek-kolumienek, a przykryć masę niedociągnięć, zaś z klasycznym wzmacniaczem wyjdą na wierzch tylko ich wady. Jeśli takie "soniaki" mają co najwyżej grać na działce do ogniska i kiełbasek to ujdzie, ale kupowanie wzmacniacza powyżej 200zł i tak jest bez sensu. Podawanie zwłaszcza ich danych jest zupełnie bez sensu, zresztą danych innych - prawdziwych kolumn zazwyczaj często też. Co do Mikrolabów i im podobnych zależy czego oczekujesz, gdzie to ma grać i co, bo to tylko przyzwoite głośniki komputerowe, do muzyki warto trochę się wysilić i pomyśleć co się chce, czego oczekuje.
 4. Kable do tannoy dc6t i rega brio-r

  Inne kable na tym etapie nic nie pomogą. To jakbyś w aucie miał uszkodzony silnik do gruntownego remontu, a kupiłbyś nowe felgi, czy dywaniki. Jestem zdania, że w pustym pokoju taki, czy droższy sprzęt, gra na pół gwizdka, bądź nawet tak, że nie znasz w pełni jego charakterystyki, barwy, bo pokój ją przekłamuje, pogłosy, bałagan w paśmie, podbicie niektórych pasm ( wyższa średnica). Najpierw dywan między kolumny, a tam gdzie siedzisz. Jeśli nie ma czegoś na oknach też należy pomyśleć. To samo ściany, nikt nie mówi o gobelinach, ale pólka z książkami, obraz na płótnie, jakiś regał z książkami w rogu zazwyczaj dużo poprawia. Pole do licznych eksperymentów. Nic też nie napisałeś o ustawieniu kolumn, akustyka jest kluczowa, ale ustawienie kolumn np. względem ścian też jest ważne,niemniej pokój nie może być goły. Piszesz że kolumny przestawiałeś ale zmiany były mikre, to pokazuje, jak pusty pokój i zła akustyka, pogłosy, nakładanie pasm zdegradowały brzmienie, że już przesuwanie nic nie wnosi. Jak akustyka była by ok, to przesunięcie kolumn 30 cm w lewo/prawo, dogięcie mniej/bardziej do środka byłoby słyszalne natychmiast w paru aspektach brzmienia ! Dopiero potem kable jako doszlifowanie, bardzo symboliczna kropka nad i, sama wyższa cena kabla cudów nie czyni, bardziej odpowiedni model, jako kierunek do zmiany- ale wtedy trzeba napisać czego brakuje w ostatecznym brzmieniu.
 5. Nie ma czegoś takiego jak za mocny wzmacniacz;) Nie ma obowiązku słuchania z gałką volume odkręconą maksymalnie w prawo, masz uszy, i rozum, ustawiasz ją tak by było komfortowo dla odsłuchu( sąsiadów). Za słaby, czy zbyt słaby może być większym problemem, po pierwsze musisz odkręcić pokrętło volume w prawo bardziej (niż przy mocnej wersji danej serii) i generujesz większe zniekształcenia (łatwiej spalić kolumny), dwa bardzo słaby, czy też mało wydajny wzmacniacz (dobrym przykładem są amplitunery kinowe) może mieć problem by dobrze wysterować wymagające kolumny, lub wtedy kiedy miałby pojawić się bas są spadki impedancji np. do 4 ohm (lub niżej), zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, a wzmacniacz go nie ma-efekt, skromny bas, lub jak pukanie w pudełko. Zresztą skoro z jakiegoś powodu zainteresowały Cię cyferki i je cytujesz, to sam widzisz, że moc tego wzmacniacza jak najbardziej zawiera się w rekomendowanej przez producenta kolumn mocy wzmacniacza. Impedancja nominalna kolumn to dziwnie liczona średnia, ważna jest minimalna, niemniej jeśli nominalna oscyluje koło 6, to można być pewnym koło 4-4,5, bywają też producenci informujący o impedancji nominalnej 6 , nawet 8, podczas gdy minima krążą koło 3.
 6. Moralna watpliwosc.

  Nie widzę żadnego związku, czy moralnych kolizji, w tym co piszesz, co mają jego warunki tworzenia dzieła, zapisu nutowego-tak tworzył, a obecne warunki kiedy dzieła słuchamy . Chopin, był przede wszystkim genialnym kompozytorem, jego spuścizna to zapis nutowy dzieł, a nie jego wydawnictwa fonograficzne z połowy XIX;), oryginałów chyba za wiele nie ma, a jak są, to z jakością ...no właśnie;). Jego dzieła mają zapis nutowy bo zdawał sobie sprawę, że tak przetrwają, w odróżnieniu od delikatnych woskowych walców, czy potem płyt z szelaki. Teraz jest z goła odwrotnie, choć zdarza się że muzycy mają zapis nutowy. Muzyka tamtego okresu to muzyka na żywo, a i w tamtym okresie miejsca gdzie grano: filharmonie, teatry miały dobra akustykę, znano zasady i stosowano. Mogę domyślać się jedynie, ale Chopin raczej wołałby by jego muzyka brzmiała dobrze ( a nie grał wszak w nie wytłumionej piwnicy, czy hangarze) , a nie źle "stłumioną jakością" z woskowego walca. Przecież ludzie poprawiając akustykę swego pokoju np. panelami, czy w inny sposób nie ingerują w dzieło, a sprawiają, że ich pokój jest bardziej neutralny akustycznie i nie wnosi własnych negatywnych naleciałości do odtwarzanej muzyki. Przecież dzieła Chopina, Bacha, Mozarta itd. których dziś słuchamy to wykonania nagrane w świetnych warunkach studyjnych, lub sal koncertowych o dobrej akustyce. PS. Bardziej można już się zastanowić się, czy moralne są różne interpretacje jego dzieł przez pianistów np. na konkursie Chopinowskim, czy wszyscy winni grać tak samo ?, problem w tym jaka ta interpretacja powinna być- jakiej by sobie życzył kompozytor ? Spora część dawnych malarzy tworzyła swe dzieła przy świecach, na poddaszu(nie wszyscy malowali plenery), czy moralnie naganne jest ich oglądanie w oświetlonej czystej sali muzeum, coś tracą ?
 7. Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo

  Co do odtwarzacza CD kupno używanego (ale nie starego) nie stanowi problemu, kup nawet coś z drugiej ręki z niedrogich aktualnie oferowanych konstrukcji typu Denon 520, Marantz 5005, modele bez usb itd, za około 400-500zł, lub coś nieco starszego tych czy innych firm, np. Yamaha 397/497/530, Onkyo, Sony, Pioneer za 300zł. Zapewne dla audiofila nie są to wyrafinowane konstrukcje z drugiej strony podpinając je cyfrowo z ich wyjścia optycznego, coaxialnego sprawisz, że będą one tzw transportem, a dźwięk "obrobi" niezły już DAC w amplitunerze. Co do kolumn MA silver 6 są niezłe, warte uwagi, ale jak dla mnie i Twego opisu mogą mieć nieco słabe wypełnienie np. średnicy, ale jak pisałem wcześniej każdy ma inne potrzeby, oczekiwani...porównaj jak możesz i z tymi Tesi, a może Dali zensor 7, Ciekawymi mogą okazać się niedrogie Wharfedale diamond 230, Pylon ale model saphire 25, coś z Polk'a, Heco, zresztą mając okazje warto porównać nawet nieoczywiste modele, nigdy nie wiadomo. Rozstawienie kolumn względem odsłuchu dobre, oby problemem nie była bliskość ścian, no ale czas pokaże, ścian nie przesuniesz, najwyżej poeksperymentujesz wstawiając za nie, lub z boku coś co może zniweluje odbicia dźwięku.
 8. Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo

  Przede wszystkim powinieneś posłuchać paru wzmacniaczy i kolumn w różnych konfiguracjach, wiem może banał, ale to pozwoli Ci poznać swoje oczekiwania...weryfikacja w realu może zmienić postać rzeczy, tak jak różne czasami nieszablonowe połączenia kolumny/piec. Nie wiem czy ktoś wspominał, ale wybierając amplituner sieciowy typu RN602/803 ( z opisu preferencji brzmienia bardziej pasuje niż Onkyo) spokojnie możesz, a nawet powinieneś kupić "czysty" zwyczajny, może nawet używany odtwarzacz CD za kilka stówek. Wisienką na torcie muszą być kolumny tu trzeba testować na maksa...Twój opis z punktu 6 jest jasny, ale napisać weź "to" jest ciężko bo to co dla jednego jest ciepłe, z wypełnieniem i dynamiczne, dla innego będzie jeszcze mdłe, a dla innego już zbyt np. koncertowe w przekazie. Oba te amplitunery RN znam, Onkyo także, niezbyt dobrym pomysłem byłoby kupno rn803 jeśli miałoby to być kosztem tańszych kolumn, choć może jakieś Cię uwiodą. Niemniej wiedz, że wtedy i tak 803 będzie rozwojowa. Indiana line Tesi jest ciekawa i nawet wpisuje się w oczekiwania, ale można lepiej . Aj i ta goła podłoga i ściany, cóż w takich warunkach nie zagra dobrze, ani nawet poprawnie żaden zestaw, ani za 6 tys, ani za 16tys, czy więcej. Daj żonie wolna rękę ( zapewne ku jej uciesze ;)) w kupnie fajnego dywanu- między kolumny, a sofę. Firanki dobrze by było, ale może choć ozdobne zasłony ? Panele akustyczne pewnie nie spotkają się z aprobatą hehehe, może na początek jakaś większa modna grafika na płótnie, jakaś półka z książkami itp.?
 9. ustawienie "siły" dźwięku w Denon X2300W

  Monitor Audio( choć oczywiście to nie jedyny producent) bywało, że nieco zawyżał dB, osobiście nie sądzę by bronze 5 miały 90dB. Znajomy porównywał z jakimiś kolumnami co faktycznie miały bodaj 88dB i nie grały głośniej. Co do tej impedancji na tabliczce znamionowej to niestety też spora część firm kusi informacją o łatwych 8ohm, podczas gdy jest inaczej, czasem nawet bardzo. Czasami warto wejść na stronę internetową producenta, tam bywa, że wyniki są dokładniejsze, faktyczne, dotyczące danej kolumny. Oczywiście w 99% przypadków parametrem dB nie ma co się podniecać, kolumny przede wszystkim powinny podobać się brzmieniem i zgrywać także nim z wzmacniaczem, a np. większą efektywność o 2 dB od innych w danej grupie, przyjmijmy z dobrodziejstwem inwentarza, mniejszą też.
 10. ODSŁUCH HI-FI na YOUTUBE?

  Może będzie to niepopularne co napiszę,( ale o popularność nie zabiegam), ale uważam że umieszczanie 98% takich filmów na YT wnosi więcej szkody niż pożytku. Chyba służy to bardziej zaprezentowaniu siebie, zaistnieniu, ot taki modny medialny "ekshibicjonizm", niż nauce, informacji, zwał jak zwał.. Uważam, że forumowicze raczej "nie powinni" takich filmów umieszczać w sieci, trzymajmy poziom (chyba że nie trzymamy). Dżentelmen powinien opisać kobietę słowami ....bez użycia rąk Obraz "brzmienia, dźwięków" które rysuje nam YT, to nawet nie obraz, czy zarys, zwykle kiepska fałszywa karykatura.
 11. Dali Zensor 3 vs Monitor Audio BX2

  Według mnie Dali zensor 3 są bardziej dojrzałe brzmieniowo od Monitor Audio BX2. Owszem góra Dali 3 nie jest super łagodna, ma dużo informacji, no ale nie jest tak metaliczna jak ta w MA. Pytanie co masz, bo w tekście pojawiły się też Monitor Audio bronze 2, a to nie to samo co BX2, nowsze bronze 2, grają bardziej sucho twardo, precyzyjniej od swych poprzedników-BX2. Jeśli masz MA bronze2 to zmiana na Dali zensor 3 to przeskok stylu i charakteru brzmienia. Obawiam się że kabel Melodika BSC2330 względem obecnego PR na takim zestawie nie wniesie efektu wow, także nie wniesie to czego chcesz- nie utemperuje góry, po nawet Melodika którą masz i tak nieco łagodzi przekaz, oczywiście w skali niuansów brzmieniowych.
 12. Sprzęt używany - jak sprawdzić?

  Zobacz jak reaguje sprzedający na Twe pytania, zwyczajnie trzeba wyczuć człowieka, poproś o zdjęcia w dobrej rozdzielczości itd. na odległość tylko tyle;) Po kupnie podłączenie i odsłuch z wyjścia analogowego, lub cyfrowego, sprawdzenie gniazd w tym usb, reakcja na przyciski. Zaś co do tego że łatwiej kupić wzmacniacz, niż streamera się nie zgodzę...to znaczy, to że jest większy wybór wzmacniaczy niż odtwarzaczy sieciowych, jest chyba jasne i logiczne, nie trzeba tłumaczyć dlaczego wszelkich wzmacniaczy jest na rynku wtórnym więcej ;). Natomiast kupno używanego wzmacniacza wiąże się z większym ryzykiem niż kupno używanego odtwarzacza sieciowego, wynika to z faktu że wzmacniacz jest dużo bardziej złożonym sprzętem, ma też części mechaniczne, które mogą ulegać zużyciu, awariom. Według mnie akurat to urządzenie zaraz za kolumnami ma chyba najmniej możliwych "wad", po obarczonym większym ryzykiem wzmacniaczu i odtwarzaczu CD.
 13. ustawienie "siły" dźwięku w Denon X2300W

  Przede wszystkim to dwa zupełnie różne zestawy, więc różnice muszą być, tym samym, jak różnice mogą niepokoić ? Pierwsza rzecz skoro słuchasz swojego amplitunera w trybie " kinowym" amplituner ma małą moc i wydajność ( około 5 x 60W przy 8 ohm) , teść ma nieco niższy model( ale bardzo zbliżony), niemniej słucha w trybie stereo, a moc wtedy wynosi u niego 2x 109W ( 8 ohm) , więc gałkę ma nazwijmy to , bliżej początku skali. Nawet jakbyś słuchał muzyki jak on w trybie stereo,( zresztą jak pewnie wiesz tak należy), też byłoby inaczej z głośnością. Druga sprawa ( choć może powinna być pierwsza)kolumny, Twoje MA bronze 5 mają raczej przeciętną efektywność ( to nic złego, taka cecha) , zakładam że raczej niższą (dB), niż tamte Wafle, więc by grać głośno nie trzeba rozkręcać aż tak bardzo amplitunera . Różnica nawet 2-3dB w efektywności kolumn (jeśli zmierzona, a nie tylko z tabliczki), to duża różnica. Trzecia rzecz to różne źródła dźwięku, bo nawet dwa odtwarzacze CD jeden firmy X , a inny Y, może podawać mocniejszy sygnał do wzmacniacza, co przełoży się że, nawet ten sam zestaw wzmacniacza i kolumn, raz zagra głośniej, raz ciszej, inaczej ...a co dopiero sygnał z różnych innych źródeł. PS. Nie ma co wchodzić w debatę impedancji poszczególnych kolumn, konta impedancja kolumn, a także akustyki, lub metrażu pomieszczenia, bo to już poboczne sprawy meritum. Tak więc niepokoić mogłoby "różne granie" identycznych zestawów audio w takich samych gabarytowo i akustycznie pokojach, ale tak to musi być inaczej.
 14. Możesz zmienić ton Danielu ? Ładnie proszę. Nie wiem co masz ( nie ekscytuje mnie to ), jakie masz problemy z tym, frustracje, czy doświadczenia, plany i co chcesz zmienić i na co, jeśli chcesz napisz post jak trzeba, ( jesteś stałym bywalcem wiesz zatem jak) to poradzimy coś, tak jak innym. Ale ironia nie potrzebna, bo się nie znamy, zresztą jak lubisz tak, pisz tak mnie to lotto;). Rzadko tu ostatnio piszę, czasem czytam tylko, a co do mojej rzadszej obecności na Forum to w sumie takie sytuacje są jednym z paru powodów. PS.(...Pioneer o którym mowa już gra i jest lepszy o wiele,a to że mówią na niego tykająca bomba,przez przegrzewanie się płyt Hdmi to nieważne) Wiesz zazwyczaj audio kupuje się przez pryzmat przyjemności odsłuchu, a nie kosztów serwisu, (to nie auto), ale rozumiem pragmatyczność pewnych ludzi, choć w tym aspekcie według mnie może niepotrzebnie. Sporo awarii jest zwykle winy użytkownika;) .Nie dziwi mnie zatem fakt, że nie ma obszernych rankingów porównawczych np. kosztów napraw wzmacniaczy, czy amplitunerów .
 15. Zależy jaki koncert. Dyskusyjny temat tej koncertowej wierności, bo koncerty potrafią być w różny sposób nagłośnione, a więc który jest wierniejszy i czemu ? Miałem okazje być na paru koncertach tej samej kapeli i tak właśnie było, różnie. Dla mnie koncertowy to jest ogólnie klimat, pewien schemat dźwięku, ale koncertowa wierność, jako naturalnemu brzmieniu, hmm raczej nie. Wierność, jeśli drążyć temat, to jest kiedy słuchamy muzyków grających na żywo, ale bez udziału sprzętu nagłaśniającego, a to przecież rzadkość. Jakiś kameralny koncercik gitarowy, skrzypcowy, muzyki dawnej jest to naturalność i wierność, można rzec esencja i źródło, bo nawet koncert w filharmonii naznaczony jest już jakąś akustyka miejsca, wizją inżyniera dźwięku, sprzętem. Co do brzmienia w domu i dążenia do wierności, cóż włączenie układu " pure direct" nie znaczy że przenosimy się do krainy prawdy, bo akustyka pokoju, kolumny, wzmacniacz też mogą i są dalekie od niej, mniej, bardziej. Zresztą Pomijając akustyczne dewiacje (typu 4 subwoofery w pokoju) faktycznie powinniśmy dążyć raczej do zaspokojenia swojej satysfakcji z słuchania, a że każdy ma inne preferencje różnie wychodzi, nie zaszkodzi też czasami posłuchać "prawdziwych " instrumentów na naszym sprzęcie aby posłuchać czy jednak zbyt nie uciekliśmy od wierności ich brzmienia.
×