Skocz do zawartości

Pomoc w konfiguracji zestawu


ANWAR

Recommended Posts

Kupiłem amplituner Denon AVR-X1000 i posiadam zestaw głośników z subwooferem (5.1) Canton Movie 60 CX, których impedancja nominalna to 4...8 Ohm (nigdzie nie mogę znaleźć jaka jest rzeczywista impedancja). Wiem, że ten amplituner powinien pracować z głośnikami 8 Ohm. W związku z tym moje pytanie brzmi, czy mogę zastosować ten zestaw bez obaw o amplituner?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impedancja kolumn jest najczęsciej zmienna, są niskie tony niska spada impedancja np. do 4 ohm, czasem 3, jak tylko wysokie tony jest wyższa np. 6-8ohm. Owszem są wyjątki i są kolumny bardziej stałe 8 ohmowe, czy bardziej 6-4 ohmowe, ale...
W tym wypadku nawet jakby była nawet tylko 4 ohmowa to z racji że głośniczek jest bardzo malutki nie jest to kłopotliwe obciążenie dla amplitunera, wzmacniacza.
Pomyśl jakim obciążeniem prądowym jest kolumna z dwoma głośnikami 18 cm ( np. Canton Chrono SL 590) odtwarzającymi niski bas, a takim maluszkiem jak te movie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że ten opis amplitunera:"Każdy z pięciu wzmacniaczy jest w stanie dostarczyć 128 W przy 8 omach. Niestety, amplituner nie współpracuje (oficjalnie), tak jak i jego konkurenci, z 4-omowymi kolumnami", oznacza, że chodzi o duże kolumny, o których Ty również wspomniałeś, a te moje "maleństwa" nie zrobią krzywdy amplitunerowi i oczywiście będą grać? Dodam, że wcześniej ten zestaw głośników podłączony był do amplitunera Yamaha RX-V361.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magiczne moce amplitunerów to czasem ciekawe przykłady kreatywnego marketingu, najczęściej sklepów. Ludzie czytają przeinaczone przez sklep dane z gazetki reklamowej i bywa różnie. Kupują wielkie kolumny i najtańszy amplituner kd, licząc że kolumny dadzą moc, ale mocy nie może podać amplituner. Zwykle lepszy efekt dają oczko mniejsze kolumny i amplituner ze ,, środkowej półki,, .Takie jak te cantony są w zasadzie tylko do filmów, co wskazuje ich nazwa i są kompromisem właśnie przeznaczenia i pewnie małego pokoiku. Tutaj chociaż denon nie objecał 5* 130W przy 8 ohm i nie podwoił tego do jakiś 5*200w przy 4 ohm, zabrakłoby mocy w zasilaczu. Z tymi maluszkami jak te nie powinno być problemu, bas bierze na siebie aktywny sub, zresztą skoro najniższy model yamahy dał radę to tu nie będzie gorzej. Pewnie jak poprzednio w ampli. ustawić trzeba będzie kolumny jako small, a dolne pasmo puścić na sub.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw, tak jak Kolega zauważył, ma być przeznaczony do filmów i czasami słuchania radio w pokoiku o powierzchni około 20 m2. Poprzedni amplituner dawał radę, bo miał trochę inne parametry, które są w załączniku. Swoją drogą sam DENON oferuje zestawy tego amplitunera z głośnikami CANTON MOVIE, co prawda nowsze modele, ale też o impedancji 4...8 Ohm, więc może nie ma co się obawiać icon_wink.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...