Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz?


PawelZ

Recommended Posts

Witam wszystkich. Na wstępie chciałbym podkreślić, że jestem laikiem jeśli chodzi o sprzęt audio. Chciałbym się dowiedzieć jaki wzmacniacz najlepiej by pasował do mojego obecnego zestawu: posiadam kolumny B&W CDM-1 SE, dwa CD-Playery Philips CD850 oraz Philips CD303 i wzmacniacz SONY F211 , z którego jestem średnio zadowolony. Jeśli ma ktoś pomysł co by najbardziej do tego pasowało to jestem z góry wdzięczny. Cena do 1000zl, ale jak by się dało coś tańszego to byłoby milo. Rodzaj muzyki preferowany przez mnie to coś pokroju Vangelisa oraz Franka Sinatry, lubię czysty wokal i ładny,czysty bass. Jeszcze raz z góry Dzieki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będę polował teraz na tego DENONA 700 ładny wygląd i z tego co poczytałem możne być odpowiedni dla mnie. Mam jeszcze takie pytanie: jaka jest różniąca miedzy integrated amplifeirs- power amplifiers - preamplifiers? I czy equalizer dźwięku bardzo obniża jakość dźwięku (jeśli w ogóle obniża)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle - jestem na forum, więc odpowiem!
Integrated amplifier - wzmacniacz zintegrowany, zwany również "integrą".
Preamplifier - przedwzmacniacz, czasem zwany po prostu "preampem".
Power amplifier - końcówka mocy, znana też w slangu jako "końcówka"
Nie będę otwierał wyważonych drzwi, więc cytuję za stroną www.audiosystem.com.pl
Każdy człowiek interesujący się hi-fi zetknął lub zetknie się kiedyś z określeniami "przedwzmacniacz", "końcówka mocy", "wzmacniacz zintegrowany" czy "integra". Oto krótkie wyjaśnienie tych pojęć. Każdy kompletny wzmacniacz audio posiada sekcję przedwzmacniacza i końcówki mocy. Ta pierwsza odpowiedzialna jest za wstępne wzmocnienie sygnału, regulację jego głośności
i często (choć nie zawsze) za wybór źródła którego słuchamy. Wszystkie przekształcenia sygnału elektrycznego w przedwzmacniaczu odbywają się na niskich poziomach, przez co urządzenie to jest najbardziej wrażliwe na zakłócenia zewnętrzne (radiowe, magnetyczne itd.). Po wstępnym wzmocnieniu sygnału przedwzmacniacz kieruje sygnał do końcówki mocy. Ta zajmuje się faktycznym wzmocnieniem sygnału do postaci akceptowalnej przez kolumny. Jej budowa jest na ogół prostsza w porównaniu z przedwzmacniaczem, jednak dobry projekt końcówki mocy jest równie ważny dla końcowego efektu jak jakość przedwzmacniacza.
Wzmacniacz dzielony to rozwiązanie w którym funkcje przedwzmacniacza i końcówki mocy wykonują dwa osobne urządzenia, połączone zewnętrznym kablem. Rozwiązanie to poprawia komfort pracy obu komponentów, głównie z uwagi na osobne źródło zasilania i fizyczne oddalenie elektrycznie "brutalnej" końcówki mocy od delikatnego przedwzmacniacza.
Wzmacniacz zintegrowany zawiera oba urządzenia w jednej obudowie, dlatego jest znacznie trudniej uzyska tak dobre rezultaty, jak to miało miejsce w przypadku wzmacniaczy dzielonych. Najczęściej (choć nie zawsze) sekcja przedwzmacniacza i końcówki mocy czerpie zasilanie z jednego transformatora, co dodatkowo utrudnia skuteczną izolację obu urządzeń. Rozwiązanie to jest prawie zawsze tańsze (jedna obudowa, zasilacz, brak zewnętrznych kabli połączeniowych itd.) jednak równie często jest gorsze brzmieniowo. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest końcówka mocy z pasywną regulacją głośności. Jest to wzmacniacz zintegrowany, w którym aktywny przedwzmacniacz został zastąpiony potencjometrem tłumiącym sygnał dochodzący prosto ze źródła (np. CD). Rozwiązanie to eliminuje trudny w projektowaniu przedwzmacniacz aktywny, jednak nakłada większe wymagania na końcówkę mocy (np. stosunkowo duża czułość na słabszy sygnał liniowy).

Jeżeli chodzi o equalizer - najczęściej rzeczywiście obniża jakość przetwarzanego dźwięku.
W razie wątpliwośc - google.pl icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Bert. Ku mojej uciesze,a mojej dziewczyny niestety nie:) wywolales we mnie nowa pasje zbierania pieniazkow i zaiteresowania sie doborem przedwzmacniaczem i koncowka mocy:) Domyslam sie ze finansowo wychodzi to duzo duzo drozej niz sam zintegrowany wzmak. Ale wierze ze uslysze cos odczuwalnie innego i to pewne bedzie warte czekania. Dzieki!
Aha a moze ktos ma jakeis sugestie odnosnie sprzetu? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy!
Czy wychodzi drożej? To zależy?
Jak sam przecież wiesz są do kupienia zarówno integry, których ceny przekraczają 10 kzł., jak również zestawy power + pre, które tej bariery nawet z daleka nie oglądają!
Są świetne wzmacniacze zintegrowane, jak również genialne zestawy dzielone...
Budowanie zestawu końcówka mocy + przedwzmacniacz jest o tyle trudniejsze, że masz do czynienia z dwoma elementami, które trzeba do siebie spasować.
To trochę wyższa szkołą jazdy, o czym możesz przekonać się znajdując na tym forum zakładkę "Technika lampowa i analogowa" i dwa tematy tam się znajdujące "Co z Jolidą 102 b" oraz "Omak i co dalej?"
Uważna lektura tych tematów powinna dać Ci już pewną wiedzę pozwalającą zmierzyć się z budową zestawu dzielonego!
A co do sugestii odnośnie sprzętu? Musiałbyś najpierw określić przynajmniej w ogólności zakres finasów w jaki mamy się poruszać... icon_wink.gif
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w lekturze!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...