Skocz do zawartości

Spadki napięcia, a wpływ na sprzęt.


Recommended Posts

Panowie,

Ostatnio zasypuję Was pytaniami - mam nadzieję, że mi to wybaczycie, ale mam jeszcze jedno :)

Mam w pokoju, w którym stoi mój system audio klimatyzację. Sporo nią teraz grzeję bo jest zimno. Natomiast zauważyłem, że w momencie, gdy się włącza to tylko w tej jednej krótkiej chwili na moment przygasają mi żarówki w oświetleniu - ułamek sekundy. Między innymi lampka, która jest wpięta w tą samą listwę co wzmacniacz, cd, dac, streamer, tv... dzieje się tak też, kiedy włączam np odkurzacz. Wiadomo są to urządzenia, które pobierają sporo prądu i ich silniki przy rozruchu na chwilę pobierają dużą moc z gniazdka przy odpalaniu - jest to dla mnie jasne. żarówki też są bardzo na to czułe...

Moje pytanie jest takie czy taki chwilowy spadek napięcia szkodzi urządzeniom elektronicznym właśnie takim jak wzmak, cdek, zasilacz liniowy do daca itd? Podejrzewam, że jeśli byłyby włączone to na pewno nie jest to dla nich najlepsze. Ale jeśli mam je wszystkie urządzenia w trybie standby (wzmak,cd itd) to nadal jest to dla nich szkodliwe? Jak ktoś ma na ten temat wiedzę to będę wdzięczny za info. Bo jeśli tak to będę musiał przy przed włączeniem klimatyzacji całkowicie odłączać od prądu cały system...

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz faktycznie żarówki czy ledy? świetlówki?

Jeśli masz względnie nowe mieszkanie to elektryka powinna być puszczona kilkoma obwodami. Poznasz to po ilości bezpieczników w szafce. Zwykle najmocniejsze obwody daje się na kuchnię i łazienkę i ewentualnie tam podepnij klimę - odciążysz inne gniazda.

Elektronice nic się nie stanie - spadek nie jest aż tak mocny żeby coś się działo. Tv nie reauje na spadki? To i reszta sprzętu też nie zareaguje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gienas napisał:

Masz faktycznie żarówki czy ledy? świetlówki?

Jeśli masz względnie nowe mieszkanie to elektryka powinna być puszczona kilkoma obwodami. Poznasz to po ilości bezpieczników w szafce. Zwykle najmocniejsze obwody daje się na kuchnię i łazienkę i ewentualnie tam podepnij klimę - odciążysz inne gniazda.

Elektronice nic się nie stanie - spadek nie jest aż tak mocny żeby coś się działo. Tv nie reauje na spadki? To i reszta sprzętu też nie zareaguje :)

Ciężko powiedzieć czy reszta tez reaguje bo wszystko trzymam specjalnie wyłączone/ w standby. A i tak się boje, że coś się im stanie :)

Mieszkam na wsi, dom to stare budownictwo, instalacja ma z 60 lat… czy coś takiego. Żarówki ledowe mam tylko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żarówki pytam bo zwykłe nie są tak czułe jak ledy.

 Co do tyloletniej instalacji - tu kłania się wymiana na miedź - bo pewnie masz aluminium i stąd te spadki...

 Duże obciążeniem możesz spróbować obejść wyciągając duże odbiorniki na jedną linię. Najlepiej byłoby gdybyś elektryka znajomego miał - on to ogarnie fachowo nawet puszczeniem osobnej nitki albo wskazaniem tej najmocniejszej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

O żarówki pytam bo zwykłe nie są tak czułe jak ledy.

 Co do tyloletniej instalacji - tu kłania się wymiana na miedź - bo pewnie masz aluminium i stąd te spadki...

 Duże obciążeniem możesz spróbować obejść wyciągając duże odbiorniki na jedną linię. Najlepiej byłoby gdybyś elektryka znajomego miał - on to ogarnie fachowo nawet puszczeniem osobnej nitki albo wskazaniem tej najmocniejszej.

Jasne, ale mówisz, ze te spadki napięcia nie szkodzą wzmacniaczowi jak jest w trybie standby?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...