Skocz do zawartości

Ustawienie głośników 5.1.2


Kamil Ż

Recommended Posts

Witam,
Mam pytanie o ustawienie głośników. Chciałbym rozprowadzić przewody jednak muszę mieć pewność, że jest to dobrze pomyślane :) A może inaczej byście to ustawili? 

- Kolumny frontowe i central- będą stały po prawej i lewej stronie TV, oddalone od siebie o 240 cm. Po środku centralny.
- Subwoofer -  jedyne miejsce to przy kanapie, w rogu - zaznaczone na rysunku
- tylne surroundy - wyobrażałem sobie to tak aby zawiesić je na tylnej ścianie na uchwytach aby móc skierować je na słuchacza. Odległość pomiędzy prawym a lewym głosnikiem 280 cm. Kanapa jest trochę odsunięta od ściany, a więc odległość pomiędzy głosnikiem a głową wynosi około 60 cm. Powiesić je chciałem na wysokości około 130 / 140 cm.
- sufitowe atmos -  najlepiej by było gdybym je zawiesił jak najbliżej obniżonej listwy z ledem (nie będę musiał wkuwać kabla w sufit). Miałyby one wtedy odległość od siebie 340 cm. Położenie na wysokości kolan.

Przesyłam schemat dla zobrazowania tego co napisałem.

Tak to wszystko wygląda w mojej głowie, pytanie czy to ma sens i czy będzie dobrze grało?

Pojawiają mi się wątpliwości:

- Zgodnie ze wszystkimi wytycznymi wszystkie głośniki powinny być w jednej linni - lewy front, lewy atmos  i lewy surround. U mnie to jest niestety nie możliwe. Nie mogę ustawić tylnych surroundów na równi z frontami. Jeżeli tak zrobię to osoby siedzące na skrajach kanapy będą miały głośnik za sobą lub na przykład 2 po lewej stronie 🙂 Czy może zostać tak jak na rysunku?

- Atmosy - najbardziej pasowałoby mi ustawić lewy atmos na jednej linii z lewym frontem. Natomiast prawy atmos na linii z prawym surroundem. Czy tak może być? Czy może lepiej ustawić je w mniejszej odległości od siebie? I czy wysokość nad kolanami będzie ok?

- Surroundy - Czy lepiej zamontować je płasko do ściany czy lepiej na podstawkach i nakierować je na słuchacza? Czy wysokość 140 cm jest odpowiednia czy lepiej wyżej/niżej? 


Dodatkowe informacje: 
amplituner denon avr x1600h + zestaw 5,1 Taga 607 + budżetowe głośniki na atmos Taga TOW 180 F. Pomieszczenie ma 25m2. Będzie to moje pierwsze kino domowe, jednak zależy mi na przestrzenności przy filmach. 
Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

 

glosniki ustawienie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2022 o 10:30, Kamil Ż napisał:

- Zgodnie ze wszystkimi wytycznymi wszystkie głośniki powinny być w jednej linni - lewy front, lewy atmos  i lewy surround. U mnie to jest niestety nie możliwe. Nie mogę ustawić tylnych surroundów na równi z frontami. Jeżeli tak zrobię to osoby siedzące na skrajach kanapy będą miały głośnik za sobą lub na przykład 2 po lewej stronie 🙂 Czy może zostać tak jak na rysunku?

Może

Dnia 29.01.2022 o 10:30, Kamil Ż napisał:

- Surroundy - Czy lepiej zamontować je płasko do ściany czy lepiej na podstawkach i nakierować je na słuchacza? Czy wysokość 140 cm jest odpowiednia czy lepiej wyżej/niżej? 

Skierować. Wysokość jest ok

Dnia 29.01.2022 o 10:30, Kamil Ż napisał:

Dodatkowe informacje: 
amplituner denon avr x1600h + zestaw 5,1 Taga 607 + budżetowe głośniki na atmos Taga TOW 180 F. Pomieszczenie ma 25m2. Będzie to moje pierwsze kino domowe, jednak zależy mi na przestrzenności przy filmach. 
Z góry dziękuje za odpowiedzi

To kino już masz? Bo nie widze go na zdjęciach.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, S4Home napisał:

Może

Skierować. Wysokość jest ok

To kino już masz? Bo nie widze go na zdjęciach.

Piotr

Na razie mam sam amplituner (nie ma go na zdjęciu), kolumny będę dopiero zamawiał. 
Po różnych opinniach w sieci zastanawiam się jeszcze tylko czy może lepiej, ze względu na bliskość kanapy do tylnej ściany, zainwestować w głośniki bipolarne? I zamiast tylnych głośników z zestawu TAGA TAV-S  zamówić TAGA Platinum S-100 bipolarne?
Pytanie czy przy filmach lepiej się sprawdzą bipolarne w moim przypadku? Czy nie powinno być ściany po prawej stronie kanapy aby dźwięk mógł się odbić?
Proszę o poradę czy warto inwestować czy jednak nie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, S4Home napisał:

Ja bym poszedł w Bi.

Też mam tak dośc blisko i jest po prostu lepiej. Ale ja sprawdzam testuję i wybieram pod siebie :)

Piotr

Dziękuję za opinię. A mógłbyś proszę powiedzieć coś więcej? Tak jak wspominałem będzie to moje pierwsze kino domowe, nie mam doświadczeń ani nie mam za bardzo jak sobie porównać, nawet nie wiem za bardzo czego oczekiwać ze względu na brak wspomnianych doświadczeń :)

Jaka będzie w moim przypadku różnica w odsłuchu pomiędzy bipolami a monitorami? Da się to jakoś ubrać w słowa?

Spotkałem się też z opinią, że w moim przypadku bipole się nie sprawdzą ze względu na to że lewy głośnik Bi nie ma ściany i nie będzie się miał gdzie dźwięk odbić. 

Z góry dziękuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja wiem,

Gdyż kolumny Bi lub Di polarne wymagają odpowiedniego ustawienia względem klasycznych monitorów.

Ale tego typu kolumny nie grają punktowo.

Co już daje im w moim odczuciu przewagę na tyłach. le razy czy u siebie czy u kogoś na instalacji montowałem tego typu kolumny to dla mnie to gra lepiej.

Im masz bliżej tym faktycznie ta rożnica się zaciera.

Im masz mnie odbić tak samo.

Więc jesli różnica w cenie jest duża to wbierz monitory ale jesli nie to ja preferuję takie rozwiązanie.

Ale jak mówie to moje zdanie, z którym wiele osób się zgadzać nie musi.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Więc jesli różnica w cenie jest duża to wbierz monitory ale jesli nie to ja preferuję takie rozwiązanie.

 

Różnica będzie około 1300 zł, pytanie czy warto...

Jeszcze mam jeden dylemat, szukając oszczędności. Lepiej przy moim metrażu (25m2) zakupić subwoofer TSW 210 czy może wystarczy tańszy TSW 90?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...