Skocz do zawartości

Dopasowanie sprzętu - wzmacniacz i kolumny


Kelamarek

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym wymienić sprzęt audio w domu. Póki co jednak nie stać mnie by wymienić od razu zarówno zestaw głośników jak i amplituner. Pomyślałem, że na początek wymienię tylko głośniki, jednak nie wiem czy będą one grały i będą dopasowane do amplitunera który posiadam obecnie. Poczytałem trochę o impedancji i mocy głośników i wzmacniacza, ale nadal temat dopasowania sprzętu do siebie wydaje mi się czarną magią. Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie czy zestaw głośników Taufel Optima 40:

Specyfikacja tutaj:

https://teufelaudio.pl/ultima-40-surround-51-set-105789000?v=001&extProvId=5&extPu=teufelpl-gaw&extLi=11057390570&extCr=106723392125-462296363205&extSi=&extTg=&keyword=&extAP=&extMT=&partner_id=sea-pl..google.11057390570.462296363205.&gclid=Cj0KCQiA9OiPBhCOARIsAI0y71A8GLW_wEQcSxqSDZsVq-8VPq0qxPb5XjAn7jMfxdtrpJxbArrym1gaAoqbEALw_wcB

da radę połączyć z amplitunerem Sony STR-DG510:

Specyfikacja:

Minimalna wyjściowa moc skuteczna
(8 omów 20 Hz – 20 kHz, całk. zniekszt. harm. 
0,09%)
85 W + 85 W
Wyjściowa moc w trybie stereo (8 omów przy 
1 kHz, całk. zniekszt. harm. 1%)
100 W + 100 W
Wyjściowa moc w trybie dźwięku 
przestrzennego2) (8 omów przy 1 kHz, całk. 
zniekszt. harm. 10%)
130 W/kanał

Czyli przede wszystkim, czy przy takim połączeniu:

1. Nie spalę głośników/amplitunera?

2. Głośniki będą grały dobrze, czy raczej na "pół gwizdka"?

3. Czy lepiej poczekać i dokupić mocniejszy amplituner, a jeśli tak to jaki polecacie?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kelamarek napisał:

Witam,

Chciałbym wymienić sprzęt audio w domu. Póki co jednak nie stać mnie by wymienić od razu zarówno zestaw głośników jak i amplituner. Pomyślałem, że na początek wymienię tylko głośniki, jednak nie wiem czy będą one grały i będą dopasowane do amplitunera który posiadam obecnie. Poczytałem trochę o impedancji i mocy głośników i wzmacniacza, ale nadal temat dopasowania sprzętu do siebie wydaje mi się czarną magią. Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie czy zestaw głośników Taufel Optima 40:

Specyfikacja tutaj:

https://teufelaudio.pl/ultima-40-surround-51-set-105789000?v=001&extProvId=5&extPu=teufelpl-gaw&extLi=11057390570&extCr=106723392125-462296363205&extSi=&extTg=&keyword=&extAP=&extMT=&partner_id=sea-pl..google.11057390570.462296363205.&gclid=Cj0KCQiA9OiPBhCOARIsAI0y71A8GLW_wEQcSxqSDZsVq-8VPq0qxPb5XjAn7jMfxdtrpJxbArrym1gaAoqbEALw_wcB

da radę połączyć z amplitunerem Sony STR-DG510:

Specyfikacja:

Minimalna wyjściowa moc skuteczna
(8 omów 20 Hz – 20 kHz, całk. zniekszt. harm. 
0,09%)
85 W + 85 W
Wyjściowa moc w trybie stereo (8 omów przy 
1 kHz, całk. zniekszt. harm. 1%)
100 W + 100 W
Wyjściowa moc w trybie dźwięku 
przestrzennego2) (8 omów przy 1 kHz, całk. 
zniekszt. harm. 10%)
130 W/kanał

Czyli przede wszystkim, czy przy takim połączeniu:

1. Nie spalę głośników/amplitunera?

2. Głośniki będą grały dobrze, czy raczej na "pół gwizdka"?

3. Czy lepiej poczekać i dokupić mocniejszy amplituner, a jeśli tak to jaki polecacie?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

A kupiłeś już te głośniki? Jeżeli nie to odpuść. Nie są takie złe, (z tego co widzę na forum bo już jest kilka tematów z tymi głośnikami) ale za taką kasę możesz kupić coś lepszego. Chyba że Ci wszystko jedno jaka będzie jakość. Zacząłbym jednak od amplitunera, jednak nic nie piszesz o budżecie i metrażu pokoju. Z amplitunerami jest teraz bardzo duży problem bo ich nie ma więc jak już się pojawią to są drogie. Ewentualnie zmień głośniki a Amplituner za rok czy dwa, może do tego czasu się coś zmieni. Jeżeli chcesz teraz to trzeba polować albo olx.

Edytowano przez gutozaur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gutozaur - dziękuję za odpowiedź.

Nie pisałem o metrażu i budżecie gdyż podstawowa informacja jaką chciałem uzyskać to czy jest sens łączyć ze sobą wskazane przeze mnie sprzęty (amplituner Sony i głośniki Taufel).

Głośniki Taufela mają całkiem dobre opinie i dodatkowo bardzo pasujący do mojego salonu design. Zamysł był taki, żeby kupić głośniki teraz i do czasu do kiedy nie kupię nowego amplitunera podłączyć je do obecnego. Pytanie tylko czy z technicznego punktu widzenia (dopasowanie impedancji i mocy) mogę to zrobić i czy będzie to w miarę rozsądnie brzmiało? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.02.2022 o 07:56, S4Home napisał:

To nie są udane kolumny.

Masz inne w tej cenie

Polk seria XT, Pylon Pearl, Quadral Argentum 6000

itp. itd.

Piotr

S4Home,

Dziękuję za odpowiedź.

Zainteresowałeś mnie zestawem Pylon Pearl (model 25). Czy zestaw 5.0 tych głośników mógłbym podpiąć do amplitunera który aktualnie posiadam?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...