Skocz do zawartości

Dolby Atmos 5.1.2 czy 5.1.4? Jakie glosniki i amplituner ?


Wiatru

Recommended Posts

No wiem... Hehe... To poziom szkoły podstawowej :D Mierzysz ile masz bezpośrednio nad głową do sufitu (a). Zmierzona odległość (a) wyznacza odległość do linii rozstawu głośników w przód/w tył, bezpośrednia odległość pomiędzy Twoją głową linią głośników to (c). Dla wyobraźni obróć ten trójkąt do góry nogami, to będzie rzut z boku geometrii który Cię interesuje.

trojkat.PNG.75bab45104efb750909d19c5609e5817.PNG

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli od głowy do sufitu masz 140cm, to przednie głośniki horyzontalnie masz w jednej linii 140cm przed Tobą i 140cm za Tobą.

198cm to przeciwprostokątna w równaniu. To bezpośrednia odległość od głośnika do głowy... Tzn nie do końca bo dojdzie jeszcze rozstaw głośników na boki który wydłuży w płaszczyźnie 3D ten odcinek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maykel napisał:

Cześć. Mam pytanie odnośnie układu 5.1.4 wiem że głośniki sufitowe powinny być zamontowane 45* przed słuchaczem i 45* za nim. Ale nie wiem jak obliczyć rozstaw tych głośników. Czy odległość ma być liczona do miejsca odsłuchu (wysokość uszu) czy do wysokości całkowitej pomieszczenia (u mnie 240).

 - generalnie bardzo fajny kanal i sporo się na nim wzorowałem jeśli chodzi o układ glosnikow. Ja posiadam 7.2.4 znaczy docelowo ma być za chwile tak czyli jeszcze w suficie są 2 ale zaraz będą kolejne 2. Ja tak jak Guru mowi na swoim kanale zrobilem wszystkie glosniki pod kątem 60° pomiędzy głośnikami a siedzącym.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiatru napisał:

 - generalnie bardzo fajny kanal i sporo się na nim wzorowałem jeśli chodzi o układ glosnikow. Ja posiadam 7.2.4 znaczy docelowo ma być za chwile tak czyli jeszcze w suficie są 2 ale zaraz będą kolejne 2. Ja tak jak Guru mowi na swoim kanale zrobilem wszystkie glosniki pod kątem 60° pomiędzy głośnikami a siedzącym.  

Dzięki obejrzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2023 o 07:38, Butler napisał:

No i ok. Kolumny na froncie masz 360cm przed sobą, a Atmosy 140cm. Bardzo zbliżone proporcje do moich. Ponieważ metraż pokoju nie jest za duży tylne Atmosy są jak na rysunku na spojeniu sufitu i tylnej ściany.

20230116_224059.jpg.ae2cce27390d690544461d6e4388f611.jpg

20230116_224139.jpg.c209e93bcb7e678f21831b92a6a5596a.jpg

20230116_224318.jpg.a5921f134d5bce3d22f47521fc6677e3.jpg

Wow gratuluje,  pozytywnie zazdroszczę :) niestety negocjacje z moją 2 polowa spaliły na panewce i musiałem iść na kompromis , sala otwarta nie zamknięta niestety ,a że jest częścią reszty piwnicy musi wyglądać jak reszta :/ . No i Panie te Klipshe sztos :) ja tak skromnie tylko :)

 

Ok daje lekki update , wciaz w czarnej D... z pracami i dużo przede mna, no ale sa sprawy wazne i wazniejsze, a ze wszystko robie samemu no to tak sie to rozciaga w czasie...

 

 

20230320_174451.jpg

20230320_174504.jpg

20230320_174516.jpg

20230320_174525.jpg

20230320_174604.jpg

20230320_174619.jpg

20230320_174630.jpg

20230320_174634.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę przy okazji spytam. Widzę że kolumny surround to dipole. Czy taki bardziej rozproszony dźwięk jest pożądany dla tych kanałów? Czy tylko dla tych kanałów, czy może też np. górne zyskują jako dipole? Wydaje się że traci się na lokalizacji dźwięku a myślałem że jest to kluczowe w kinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wiatru napisał:

Wow gratuluje,  pozytywnie zazdroszczę :) niestety negocjacje z moją 2 polowa spaliły na panewce i musiałem iść na kompromis , sala otwarta nie zamknięta niestety ,a że jest częścią reszty piwnicy musi wyglądać jak reszta :/ . No i Panie te Klipshe sztos :) ja tak skromnie tylko :)

 

Ok daje lekki update , wciaz w czarnej D... z pracami i dużo przede mna, no ale sa sprawy wazne i wazniejsze, a ze wszystko robie samemu no to tak sie to rozciaga w czasie...

 

 

20230320_174451.jpg

20230320_174504.jpg

20230320_174516.jpg

20230320_174525.jpg

20230320_174604.jpg

20230320_174619.jpg

20230320_174630.jpg

20230320_174634.jpg

Kawał salki kinowej :) Brakuje tylko zdjęcia z centrum dowodzenia :) Gdzie masz schowany amplituner?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wiatru napisał:

Wow gratuluje,  pozytywnie zazdroszczę :) niestety negocjacje z moją 2 polowa spaliły na panewce i musiałem iść na kompromis , sala otwarta nie zamknięta niestety ,a że jest częścią reszty piwnicy musi wyglądać jak reszta :/ . No i Panie te Klipshe sztos :) ja tak skromnie tylko :)

A dzięki. ;) Trochę byłem cwany bo kilka miesięcy wcześniej robiłem kuchnię i spełniałem wszystkie zachcianki żony zastrzegając że jeśli chodzi o salon na dole to ja będę decydować. No więc jak próbowała później swoje trzy grosze wcisnąć wyganiałem do garów :D Jedno co bym poprawił u siebie to wszystkie surround dał tak 10-15cm niżej. Ustawiłem je licząc centralną część 125cm od podłogi, ale siedząc rozłożony na sofie jestem zdecydowanie niżej. Patrząc na Twoje fotki mam takie same przemyślenia. Klipsche...Ta seria THX gra zaskakująco dobrze nawet z muzyce. Bardzo otwarty i detaliczny dźwięk. Trochę przypadek bo miałem już kupioną parę PRO-250RPW LCR, ale nie mogłem dostać drugiej. Trafiły się 4 x THX-502-L o tych samym parametrach montażowych i decyzja była szybka.

7 godzin temu, Wiatru napisał:

Ok daje lekki update , wciaz w czarnej D... z pracami i dużo przede mna, no ale sa sprawy wazne i wazniejsze, a ze wszystko robie samemu no to tak sie to rozciaga w czasie...

Jaśniutkie masz te ściany dla projektora. Wykombinuj może coś ciemnego w polu widzenia ekranu żeby zyskać na kontraście i pozbyć się niechcianych odbić. Może jakieś lamele (patrz u mnie przy drzwiach).

33 minuty temu, Parabol napisał:

Tak trochę przy okazji spytam. Widzę że kolumny surround to dipole. Czy taki bardziej rozproszony dźwięk jest pożądany dla tych kanałów? Czy tylko dla tych kanałów, czy może też np. górne zyskują jako dipole? Wydaje się że traci się na lokalizacji dźwięku a myślałem że jest to kluczowe w kinie.

Fajnie wypełniają polem dźwiękowym systemy wielkopowierzchniowe z większą ilością rzędów. W mniejszych systemach dają w ogóle możliwość akceptowalnego odsłuchu bo przy małej odległości są wręcz lepszym rozwiązaniem. Zresztą to kwestia osobistych preferencji. Na sufit? No nie wiem, tu mam wątpliwości.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Butler napisał:

A dzięki. ;) Trochę byłem cwany bo kilka miesięcy wcześniej robiłem kuchnię i spełniałem wszystkie zachcianki żony zastrzegając że jeśli chodzi o salon na dole to ja będę decydować. No więc jak próbowała później swoje trzy grosze wcisnąć wyganiałem do garów :D

Rozumiem, że "ofiara" nie była do końca świadoma na co się pisze? :) Jakie to prawdziwe, u mnie było podobnie :) Zrobiliśmy strefę dzienną "wizytową" ( spełniłem wszystkie zachcianki) i z garażu  część telewizyjną. Oczywiście i tak pojawiły się kompromisy, ale to bardziej z ograniczeń pomieszczenia. Do końca miesiąca pomieszczenie powinno być już gotowe. Oczywiście do twojej salki kinowej to b.dużo mi brakuje - bo akustycznie pewnie będę miał jeszcze sporo do roboty, aby to ogarnąć, ale i tak jestem bardzo zadowolony z tego co już udało się zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Artur Mądry napisał:

Rozumiem, że "ofiara" nie była do końca świadoma na co się pisze? :) Jakie to prawdziwe, u mnie było podobnie :)

No raczej nie była do końca świadoma 😅Ale załatwiła sofę, kupuje klimę (za 2 tygodnie montaż), no i przemyciła to coś białe na ścianie. To niby "My"... :D

20230116-224948.jpg

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Butler napisał:

No raczej nie była do końca świadoma 😅Ale załatwiła sofę, kupuje klimę (za 2 tygodnie montaż), no i przemyciła to coś białe na ścianie. To niby "My"... :D

20230116-224948.jpg

 

Kurcze inaczej sobie Ciebie wyobrażałem.

W sensie teraz jest lepiej. Cieplej :)

Tak te bi polary tam dobrze pracują.

Ekran będzie transparenty dźwiękowo?

Tam by dywan pasował bo masz sporo twardej powierzchni.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Kurcze inaczej sobie Ciebie wyobrażałem.

W sensie teraz jest lepiej. Cieplej :)

Tak te bi polary tam dobrze pracują.

Ekran będzie transparenty dźwiękowo?

Tam by dywan pasował bo masz sporo twardej powierzchni.

To jeszcze dodaj do kogo to było. Bo może i mnie inaczej sobie wyobrażałeś i z ta rzeźbą jest cieplej, ale uwaga bipolarów, ekranu transp. oraz dywanu raczej nie do mnie.

18 minut temu, J4Z napisał:

Ta, a poglos 0,2s ;), także dywan już zbędny imo. 😀

No a tu mamy efekt...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2023 o 08:50, Butler napisał:

To jeszcze dodaj do kogo to było. Bo może i mnie inaczej sobie wyobrażałeś i z ta rzeźbą jest cieplej, ale uwaga bipolarów, ekranu transp. oraz dywanu raczej nie do mnie.

No a tu mamy efekt...

Inaczej sobie Ciebie wyobrazałem było do Ciebie reszta już nie :)

Tak jednak trzeba cytować wypowiedzi dla mniejszego balaganu :)

Dnia 21.03.2023 o 08:52, J4Z napisał:

Piotr cytował Ciebie, to myślałem że piszę do Ciebie.

Tylko początek.

Ok. Nie wiem w sumie dlaczego nie zrobiłem bezpośrednich odnośników.

Racja. Bałagan się zrobił.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam 

Maly update trzeba wstawić, co prawda wiosna głównie prace w kolo domu i nawet niema czasu pocieszyć się salka kinow , ale małe zmiany zaszły.  Ktoś pytał wczesniej o serce kina gdzie się znajduje...nie mam fotek bo pomieszczenie za ekranem wciaz nie wykoncOne , tam jes5 rack ze sprzętem.

No więc co się zmieniło.

Zrobiłem w koncu ekran z tzw. Za oceanem two by six'ow I I two by four- rame . Nq to dalem czarny a potem bialy spandex. Tutaj amerykanoe na YouTube jesli chpdzi o DIY transparent acoustic ekrany , wlasnie polecaja ten material. Na razie dla takiego laika jak ja w zupelnosci wystarcza, a I goscie byc moze przez grzecznosc potwierdzaja moh entuzjazm haha :) ekran jest zawieszony na zawiasach fortepianowych zatem,  mogę podnosić do góry,  aby ewentualnie robic cos za ekranem 

- za ekranem panele akustyczne - takie gabki grubosci 5cm , nie wiem jak to sie nazywa w Polsce , przypomina wytłaczanki do jajek :) a po bokach ekranu cienkie panele akustyczne aby Zona niearudzila , że wytłaczanki na ścianach:P 

- skonczyla się zima i meble ogrodowe poszly w koncu na Patio , trzeba było wiec kupic kanapę. Niestety "lazy boy" typowy coby sobie rozlozyc wygpdnie "kopyta" przez brak miejsca nie wchodzil w gre , stad zwykla Kanata z Ikea , ale duza I wygosna, no I wlasnie przeTo ze duza subwoofer ten tylny musial isc tez do przodu , naraxie postawilem w rogu po 2 stronie ekranu , ale bede kombinowal jak juz docelowo skoncze sale...znaczy nooo...jak juz mi sie bedzie wydawac, ze to koniec 😉

- zwlekalem , zwlekalem ale w koncu dogadalwm sie z Zona I wybrala dywan,  a więc już jest , dojdzie jeszvz3 niski stolik. 

Definitywnie usuwam bipolary boczne, szkoda mi bardzo, ale niestety miejsce mnie ogranicza i będę zastępował klipschami w scianie takimi samymi jak reszta obecnych juz w scianie... aha i dołożyłem w koncu 2 tylne atmosy , więc są już 4 docelowe i mam 7.2.4 tak jak chciałem. 

Planuje zrobic na suficie imitacje kosmosu z światłowodów i płyty (sklejka cos takiego tutaj plywood siw nazywa) pokrytej czarnym materiałem.  Muszę tylko doczytać jak to zrobić aby grało akustycznie wszystko. I nie wiem wciaz co z boczna ściana,  wciaz na nią mam setki pomysłów. 

 

Ps. Niestety zdjecia są jakie są...

 

 

 

20230521_111224.jpg

20230521_111241.jpg

20230520_232448.jpg

20230520_231940.jpg

20230520_190252.jpg

20230520_232214.jpg

20230507_140713.jpg

Edytowano przez Wiatru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...