Skocz do zawartości

Kino Domowe 5.2 Upgrade/Wymiana + Wycena starego zestawu


RafaLex

Recommended Posts

Witam

 

Zanim przejdę do głównego tematu - Pod koniec 2017 korzystając z waszych porad i odsłuchów zakupiłem do 18m2 zestaw kina domowego który miał się dobrze spisywać i w odtwarzaniu muzyki. Link do tego tematu: 

 

Plan Salonu

940108476_Plandomu.png.24ac254dc5d2aa758a98e8bad5c4c5a3.png

 

 

Życie napisało swoją historię i tak naprawdę zestaw ten się kurzył od momentu zakupu (wyjechałem do angli na początku następnego roku i tak tam zostałem).  Używany był 3 razy w roku po 2 tygodnie jak byłem na urlopie w Polsce. Od roku leże to wszystko spakowane w pudełkach. Początkowo był plan zabrać to wszystko do anglii ale ze względu na Brexit jest duże ryzyko że będzie to wiązało się z zapłtą wysokiego cła i VAT-u. Tak więc postanowiłem sprzedać ten zestaw. Monitor Audio Silver 6, Silver Center, Silver FX i SVS-SB2000 plus do tego Atoll IN 100SE z Yamaha RX-V685 (Co do amplitunera czy wzmacniacza to jeszcze nie wiem może uda mi się przemycić). Pytanie ile mogę dostać za kolumny, subwoofer, amplituner i wzmacniacz są w świetnym stanie, nie wiem czy łącznie nie więcej 100 godzin (ledwie wygrzane) był na nich odtwarzany content.

 

Po wcześniejszych wątpliwościach czy chce stereo czy Audio, wiem że zależy mi głównie na Kinie domowym i na tym chcę się tylko skupić w tym temacie.

Kolumny na pewno sprzedam bo SVS SB-2000 będzie za duży do 14.7m2 i tak na 18m2 był ustawiony na 40% mocy.

Subwoofer lub subwoofery chcę umieścić we wnęce w szafce RTV 30.7 cm (S), 40 cm (G), 50 cm (W). Kolumny będą stały po bokach 2m od siebie. Do kanapy podejrzewam będzie 3,5 m. Kolumny efektowe mogę wisiec albo za kanapą albo z boku. Miejsca na subwoofer/y z boku kanapy nie będę miał jestem pod tym kątem ograniczony. Salon przeznaczony specjalnie pod kino domowe TV 85 cali planowane panele akustyczne na ścianie gdzie telewizor i za kanapą plus gruby dywan na podłogę. Cel uzyskać dobry bas i dialogi z głośnika centralnego. 

 

Budżet 5 tys zł, plus to co  uzyskam ze sprzedaży starego sprzętu audio. Sprzęt używany lub Nowy. Salon jeszcze nie ukończony więc kable pod kino bądą pod panelami i w ścianach.

 

 

Edytowano przez RafaLex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, RafaLex napisał:

Kolumny na pewno sprzedam bo SVS SB-2000 będzie za duży do 14.7m2 i tak na 18m2 był ustawiony na 40% mocy.

Ten sub nie jest za duży na 14m2. Moc... Może chodzić choćby tylko na 20%. Ale głębia zejścia i efektywność niskich rejestrów jest nie do osiągnięcia słabsze konstrukcje, choćby były ustawione na 100% mocy. Gabarytowo to też nie jest duża skrzynka jak na sub, zastanów się nad tym jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale zrobiłem pomiary szafki RTV i po odkręceniu bocznej nóżki wejdzie tam sub o maksymalnej szerokości 33,5 cm. SB-2000 ma 36 cm.  Nie am gdzie niestety indziej wsadzić suba bo obok kanapy w rogu pokoju będzie dudniło, jeśli by stał gdzieś na środku to bym się tylko o niego potykał. Gdybym chciał przewieźć z Polski do Anglii to pewnie koszt opłat celnych plus przesyłki wyniósł z 1000 zł. A wersja Pro kosztuje tu w Anglii z 5000 zł trochę za dużo jak na to co oferuje, a stary był do nabycia za niecałe 3500 zł.

Może inni mają jakieś pomysły co by się zmieściło we wnęcie 33.5x33.5 na 50 cm wysokości. Pomimoz, że to była konstrukcja zamknięta świetnie nadawała się do kina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max 5 mogę dołożyć, musiałbym to wszytko przesłać z Polski do Anglii a to dodatkowe koszta i zabawa.  Poza tym nie zależy mi już tak na muzyce. Słucham jej głównie w samochodzie przy świetnym systemie audio (Mark Levinson). Chcę się skupić na kinie, jeśli za sprzedane klocki w Polsce kupię bez dokładania to będzie jeszcze lepiej. Czekam też na wypowiedzi specjalistów z forum m.in S4Home czy Q21.

W obecnym systemie audio miałem wrażenie że najsłabszym ogniwem był głośnik centralny. 

A wzmacniacz i Amplituner może warto byłoby zamienić na lepszej klasy amplituner (może z lepszą kalibracją pod filmy) a kolumny podłogowe na podstawkowe.

 

PS: Dlatego w temacie zawarłem słowa Upgrade/Wymiana bo rozważam różne opcje. 

Narazie skupiam się na podprowadzeniu wszystkich kabli podtynkowo i pod panelami podłoggowymi, więc wszystko na spokojnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu silver center 6g. Nie mialy oznaczenia C150, C250 czy C350 jak od 7g. 

Skalibrowane byl dobrze nawet mial podbite o +3dB w stosunku do tego co wyszlo przy kalibracji.

Moze cos bylo nie tak z Video Playerem lub konwersja audio pliku filmowego, bo byly filmy gdzie dawal rade ale nieliczne

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No to Ci odpisuje przecież :)

Silver center nie jest słaby wcale. Teraz trudno powiedzieć czy to była kwestia ustawienia, kalibracji czy czego.

No to dobra to zasadnicze pytanie.

Robimy tylko kino? Bez końcówki?

Zakup w UK? Richer? Peter Tyson czy coś z używanego sprzetu?

Piotr

 Robimy Kino bez koncowki na pewno udam sie do Richera, Petera jak juz bede mial jakies typy z informacja czy warto brac poprzedni model jakby byl w uzywce.

Nie wykluczam obu opcji uzywane/nowe.

Nigdy nie mialem do czynienia z wiekszymi centralnymi od monitor audio.

 

Tak popatrzylem na ceny i mysle ze wszystko razem mi sie sprzeda w okolicach 12-13k zl jak ktos bedzie chcial calosc (jesli sie nie myle) lub minimalnie wiecej na sztuki - kolumny/Sub/Wzmak/Ampli. Za taka kwote polowalbym na uzywany sprzet a za nowy max 5k zl wiecej.

Edytowano przez RafaLex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RafaLex napisał:

Po prostu silver center 6g. Nie mialy oznaczenia C150, C250 czy C350 jak od 7g.

Ok, już rozumiem. Mowa o Monitor Audio silver 6, czyli piąta generacja (5g). Później było 6g, a teraz jest 7g. Strasznie namieszali z tymi nazwami. Jakoś miałem w głowie, że piszesz o 6 generacji, a faktycznie pisałeś o 5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, przemeklbn napisał:

Ale który? C150, czy C350?

Ani jeden ani drugi zły nie był. Nie na tyle aby na niego narzekać.

No chyba że się coś z Yamaha nie zgrało albo z kalibracją.

19 godzin temu, RafaLex napisał:

Robimy Kino bez koncowki na pewno udam sie do Richera, Petera jak juz bede mial jakies typy z informacja czy warto brac poprzedni model jakby byl w uzywce.

Nie wykluczam obu opcji uzywane/nowe.

Nigdy nie mialem do czynienia z wiekszymi centralnymi od monitor audio.

 

Tak popatrzylem na ceny i mysle ze wszystko razem mi sie sprzeda w okolicach 12-13k zl jak ktos bedzie chcial calosc (jesli sie nie myle) lub minimalnie wiecej na sztuki - kolumny/Sub/Wzmak/Ampli. Za taka kwote polowalbym na uzywany sprzet a za nowy max 5k zl wiecej.

No to sa dwie opcje.

1. Albo kupujemy lepszy amplituner jak Arcam AVR 10 , ktory także będzie grał dobrze w stereo i wtedy kolumny pokroju Monitor audio serii Bronze, Heco Aurora, ELAC Debut.

Ewentualnie amplituner typowo kinowy Yamaha 6A, Denon 2700 czy Onkyo 6100 a stawiamy bardziej na kino. W tej opcji wybrał bym pewnie 2 subwoofery. A za to monitory?

Monitor audio Silver 100 + FX, Heco Revolution 3, Magnat Signature 903.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na pierwszym odsłuchu za bardzo nie ma co komentować, jakiś lokalny no name sklep mieli jedynie Amplitunery Yamahy, Denona i Onkyo wyższe modele i jedna para kolumn w budżecie więc tak naprawdę to mogłem sobie wybrać który amplituner mi najbardziej pasuje i się okazało że jednak Yamaha. 

Teraz pytanie nie siedzę w temacie widzę używki Amplitunerów Yamahy w tej samej cenie A2A i A2080, oba z gwarancją, który z nich byłby lepszy?

Odkąd Yamaha zmieniła numerologię modeli nie wiem jakim starszym modelom A2A odpowiada.

Edytowano przez RafaLex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RafaLex napisał:

Więc co jeszcze z Yamahy z używek warto by rozważyć, bo zmierzam polować na aukcjach. 

Najlepiej już amplitunery z tymi nowoczesnymi bezprzewodowymi funkcjami, Atmosy mnie nie interesują za mała powierzchnia żeby się bawić.

O jakich bezprzewodowych funkcjach zatem mówisz?

BT, sieć? To już moga mieć wiekowe amplitunery.

4K 120HZ, 8K to już nie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o oprogramowanie dobrze współpracujące z najnowszymi smartfonami (Nie wiem od kiedy amplitunery zaczęły mieć tego typu funkcje). Pytanie czy LG OLED C1 (2021 r.) obsługuje 4k i 120Hz i czy wogóle jest mi to potrzebne jeśli nie gram. BT, Sieć tak jak wspomniałeś, po prostu chcę zawęzić listę urządzeń które będę miały wystarczająco mocy żeby napędzić 5 kolumn w kinie domowym, a co do muzyki to tylko będzie tłem, bo bez zainwestowania pieniędzy w profesjonalne  wygłuszenie i kalibrację nie uzyskam takiego efektu jak przy systemie Mark Levinson w aucie które zostało jeszcze dodatkowo wygłuszone przez poprzedniego właściciela pod kątem audio.

W skrócie: Lista amplitunerów od Yamahy (używek na które będę polował) która dobrze napędzi przyszłe kolumny. 

W przyszłym miesiącu może mi się uda wypożyczyć 3 suby SVS SB 1000, 2000 i PB 2000 wtedy będę wiedział przy moim metrażu jakim subem się zadowolę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wpadam ponownie po dłuższej przerwie, trochę się wyjaśniło ale i powstało więcej pytań.

 

  • Trochę się najeździłem, udało mi się wypożyczyć na weekend 4 Subwoofery SVS SB 1000 pro, SB 2000 pro i PB 2000 i REL HT 1205. Jednak zdecydowanym zwycięzcą do filmów okazał się PB 2000, zwłaszcza że używkę nabyłem w cenie SB 1000 (Nie Pro). 
  • Brak miejsca na Surroundy podstawkowe zmusił mnie do szukania Di-Poli/Bi-Poli, nie zastanawiałem się długo jak zobaczyłem nowe Silver FX 6g (oryginalnie zapakowane nigdy nie używane) za cenę niższą o 40% niż nówki Bronzy FX - 6G. 
  • Zastanawiałem się nad frontami Silver 2/ Silver 100. Nie wiem czy jest sens ponieważ są droższe niż Silver 6 (można wyłapać za £250 używki) lub Silver 200 (ok £300 używki) - co o tym myślicie.
  • Zastanawia mnie umiejscowienie Silverów FX, bo kanapa będzie 20-30 cm od ściany i będą wtedy pod kątem 90 stopni (równo z głową), oczywiście 50-60 cm środek głośnika nad uszami - (umiejscowienie w samym narożniku salonu). Jeśli oglądałbym sam filmy to pewnie i tak fotel przestawię przed kanapę. Pytanie czy nie lepiej (opcja nr 2) zamocować głośniki za kanapą z rozstawem jakieś 230 cm i 50-60 cm nad głową. Opcja nr 3 głośniki za kanapą jak w opcji nr 2 i dokupienie kolejnych 2 FX (wisiałyby 40 cm przed kanapą, w odległości w linii prostej od tylnych 120 cm i rozstawie 3 m) i zrobienie z tego systemu 7.1 (budżet na to pozwoli). płyty regipsowe będę miał kładzione w następnym tygodniu więc będę musiał się w ciemno zdecydować gdzie mają wystawać przewody głośnikowe (w ciemno).
  • Jeśli chodzi o kolumnę centralną to mam dylemat, wprawdzie kupiłem MA Silver center 5g za £130, teraz mnie zastanawia czy dopłacić i poszukać za £400-500 MA Silver C350. Czy da się zrobić taki myk i poszerzyć działanie kolumny centralnej poprzez zakup drugiego centralnego Silver FX center i podłączenie kabli z dwóch centralnych pod jeden zacisk, wtedy by powstał jeden centralny złączony z dwóch o szerokości 1 metra. 
  • Co do Amplitunera nadal poluję na Yamahę RX-A2080 na aukcjach. Fronty raczej wpadną z Monitor Audio Silver (nie będę mieszał producentów).

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RafaLex napisał:

Zastanawiałem się nad frontami Silver 2/ Silver 100. Nie wiem czy jest sens ponieważ są droższe niż Silver 6 (można wyłapać za £250 używki) lub Silver 200 (ok £300 używki) - co o tym myślicie.

No to lepiej 6tki

11 godzin temu, RafaLex napisał:

Jeśli chodzi o kolumnę centralną to mam dylemat, wprawdzie kupiłem MA Silver center 5g za £130, teraz mnie zastanawia czy dopłacić i poszukać za £400-500 MA Silver C350. Czy da się zrobić taki myk i poszerzyć działanie kolumny centralnej poprzez zakup drugiego centralnego Silver FX center i podłączenie kabli z dwóch centralnych pod jeden zacisk, wtedy by powstał jeden centralny złączony z dwóch o szerokości 1 metra. 

Nigdy o tym nie słyszałem. Nie wiem. Chyba lepiej wybrać C350 i mieć jeden.

11 godzin temu, RafaLex napisał:

Co do Amplitunera nadal poluję na Yamahę RX-A2080 na aukcjach. Fronty raczej wpadną z Monitor Audio Silver (nie będę mieszał producentów).

I jak idzie?

W UK chyba go szybciej dostaniesz niż u nas.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do centralnego to zastanawiam się czy podłączenie równoległe dwóch identycznych kolumn nie wpłynie na impedancje. Bo jakosciowo jest ok tylko chodzi o szerokosc sceny zeby przy 3-4 osobach na kanapie kazdy mial w miare optymalny odbiór dialogów w filmie.

Średnio co miesiąc jest aukcja na ebay-u Yamahy A2080. Od £500 do £700 w tym przedziale sie kończą, niestety ostatnio mnie przebili a i na marketplace na razie brak.

Pytanie czy w przypadku pójścia w 7.1, większość filmów jednak jest 5.1 Amplituner jakoś upmixuje te dodatkowe dwa kanały?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RafaLex napisał:

Co do centralnego to zastanawiam się czy podłączenie równoległe dwóch identycznych kolumn nie wpłynie na impedancje.

Wpłynie

Ale czy źle?

https://www.hifi.pl/porady/uzytkowanie-rownolegle-szeregowe.php

21 godzin temu, RafaLex napisał:

Średnio co miesiąc jest aukcja na ebay-u Yamahy A2080. Od £500 do £700 w tym przedziale sie kończą, niestety ostatnio mnie przebili a i na marketplace na razie brak.

To dobra cena. Wysyłają do PL?

21 godzin temu, RafaLex napisał:

Pytanie czy w przypadku pójścia w 7.1, większość filmów jednak jest 5.1 Amplituner jakoś upmixuje te dodatkowe dwa kanały?

Tak. Robi taki sztuczny kanał pośredni. Podobnie może wytworzyć (sztucznie) atmosa.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...