Skocz do zawartości

Zestaw stereo z późniejszą rozbudową do 5.1


Grzegorz Wal

Recommended Posts

Po długich bojach z rejestracją na forum wreszcie udało mi się (to się dopiero okaże) coś od siebie napisać.

Na początku chcę się przywitać ze społecznością dzięki której z całkowitego laika w kwestii systemów audio stałem się laikiem wybrakowanym.

Ad rem... Z racji niewielkiego odrośnięcia od ziemi moich latorośli i domagania się przez nie własnego kąta zostałem zmuszony do adaptacji strychu. I niejako przy okazji zdecydowałem, że spróbuję sobie zrealizować swoje młodzieńcze marzenie w postaci kącika do audiofilskich doznań, a przy okazji oglądnięcia TV, czy podpięcia PS-a z odrobinę lepszym dźwiękiem. Uprzedzam, że moje dotychczasowe doświadczenia z światem hi-fi są praktycznie zerowe, więc pewnie czegokolwiek bym nie skompletował - wszystko wywołałoby banana na mojej facjacie, ale z drugiej strony - robiąc coś to w miarę możliwości wypadałoby robić to porządnie. I dochodzimy do kwestii możliwości - okolice 5k zdają się być górną granicą (przynajmniej na początek).

Co do warunków lokalowych - Foto kącik malutki - jakieś 3m poprzek i niecałe 4m wzdłuż  -z tym że od strony aparatu otwarta klatka schodowa po prawej i drugie pomieszczenie oraz komin z kozą za plecami. TV,  sprzęt i kolumny po lewej, fotele po prawej. Zagadnienia: Czy to do czegokolwiek się nadaje? W jaki sposób najlepiej wykończyć ściany/skos żeby dało dobry efekt?

Moja wizja - oczywiście najprawdopodobniej całkowicie błędna: kupuję wzmacniacz z możliwością zmostkowania w przypadku późniejszej chęci wykorzystania głośników do 5.1 - coś w rodzaju Onkyo A9150, A9130, Audiolab 6000a, Pioneer A40 itd... To mi już daje możliwość podpięcia TV, laptopa, czy też komórki, więc już jakieś źródła są. Do tego nie za duże ale "mały ale wariat" fronciki - tu liczę na sugestie, choć trochę się napaliłem na staruszki np Technics SB CS95 (mam jedne na oku) - kiedyś były na topie a mój budżet by pozwolił na dalsze kroki. Mianowicie jakieś ciekawe Ampli 5.1 z HDMI, DAB-em, czy jakimiś sieciowymi dodatkami. (choćby z budżetowych marketowych zestawów pewnie coś udałoby się upolować). W późniejszym czasie muzealne fronty przerzucić na tył a do przodu coś nowszego/ciekawszego/mocniejszego...

I to mniej więcej na tyle. Mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowany, ani nie stanę się lokalną atrakcją , natomiast konstruktywna krytyka (a tym bardziej słowa pochwały) mile widziane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach kwota 5 tyś na kino to bardzo mało biorąc pod uwagę ceny nowych amplitunerów. Pomysł z zakupem wzmacniacza stereo w późniejszej roli końcówki mocy w kinie jest logiczny, ale to podniesie koszty zakupu samego amplitunera ponieważ musi mieć wyjście PRE-OUT na kolumny frontowe. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu to wymieniony Audiolab 6000A w tej roli i w stereo spełni się doskonale, biorąc pod uwagę jego niewysoką cenę. Z niedrogich monitorów od dołu brałbym pod uwagę Heco Aurora 300, Elac Debut 2.0 B6.2, Indiana Line Tesi 261, czy Polk Audio Signature Elite ES20 to często wybierane przez naszych klientów i sprawdzone konstrukcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejny tydzień szperania po necie i znów coś więcej już wiem:

Po pierwsze - budżet min x2

Po drugie wzmacniacz Audiolab 6000a lub 6000a Play

Nigdzie nie dokopałem się realnego porównania jakie są różnice w generowanym przez nie dźwięku. Czy to jest praktycznie to samo, czy też są zauważalne różnice (jeżeli tak to na czyją korzyść)? W razie zastosowania 6000a przy późniejszym KD musiałbym iść w nowszy/nowy model, który miałby rozbudowane funkcje. W przypadku 6000a Play już zbyt wielu wymogów wobec ampli (poza PRE OUT) bym nie miał. Do tego jakieś brzęczki jako satelity i centralny.

I tu wracam do frontów stereo - pogodziłem się już, że raczej kwota +/- 4k to minimum. Podłogowe z racji metrażu i wysokości "pod skosem" raczej w grę nie wchodzą. Biorąc pod uwagę, że w przyszłości zestaw może znaleźć też inne miejsce docelowe dobrze żeby miały zapas możliwości. Co do preferencji muzycznych (bo tego nie podawałem) - od klasycznej, przez duuużo alternatywnej (więc w zasadzie od sasa do lasa) po rock i rap. Zależy mi na głębokim ale nie dudniącym ani brzęczącym basie (takim odczuwalnym bardziej trzewiami niż słuchem - czy bez suba się uda? - tak mi się rymnęło), wyraźniej wokalizie i żywym/realnym brzmieniu instrumentów... i co tu dobrać? 

Niestety na odsłuchy za bardzo nie mam czasu ani możliwości się umawiać, a i tak specyfika akustyki poddasza wszystko może pokrzywić...

Pozdrawiam

Edytowano przez Grzegorz Wal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bierz wersji Play. Tam sieć jest słaba. Bardzo słaba. Stary system DTS Play Fi. Poczytaj tutaj na forum.

To jest dzwiekowo to samo. Chodź keidyś jakiś magazyn już nie pamiętam wskazywał różnice.

Sub to konieczność pod kino jesli to keidyś chcesz rozbudowywać.

Pod stereo uda się bez.

Silver 100?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po raz kolejny... Po przeczytaniu/podglądaniu  sporej liczby testów, porównań i opinii chyba mam zwycięzcę... Co do Audiolab 6000a to jednak wersja podstawowa, a co do głośników, to...

 

(poproszę o werble)

Wharfedale Evo 4.2

Po prostu najbardziej mi się podobają, a w mojej kanciapie to i tak wszystko będzie loterią... Więc teraz jak bym na priv dostał fajne Black weekowe oferty to byłbym niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam i miłego niedzielnego wieczoru życzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...