Skocz do zawartości

Kino domowe czy typowe stereo [20k]


ferszcik

Recommended Posts

51 minut temu, apodemus napisał:

Jasne, że nie zastąpisz. Pytanie tylko w kierunku czego iść, czy jest jakaś konkretna różnica między typowym stereo. Czy szukać kolumn które odpowiadają a potem do tego dokładać centralny i tylne z kompletnie innej parafii czy szukać już konkretnych zestawów pod 5.1

Najbardziej typowy zakup to 5 głośników z tej samej serii danego producenta, a sub to zwykle niezależny od nich wybór. Nie ma sensu bardziej kombinować, zwłaszcza, że dopiero startujesz z tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ciekawy zestaw można dostać od Monitor Audio. Dokładnie chodzi mi o Bronze 200 AV Dolby Atmos® 5.1.2.

Od razu z głośnikami do Atmos, które stawia się na podłogówkach, ciekawe rozwiązanie. Jakieś opinie o tym tutaj krążą?

Jakie Ampli do tego? Arcam AVR5 tak jak wspominał @Butler? Widzę, że też wspomaga serwisy streamingowe które mnie interesują, to dla mnie dość istotna funkcja chociaż obstawiam że większość współczesnym aplitunerów będa je obsługować

EDIT: może Marantz Cinema 60?

Edytowano przez apodemus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, apodemus napisał:

Od razu z głośnikami do Atmos, które stawia się na podłogówkach, ciekawe rozwiązanie. Jakieś opinie o tym tutaj krążą?

Nie, nie, nie.

To marketingowa ściema, badziew, nie daj się nabrać, szkoda kasy. Zerknij na ten filmik.

 

15 minut temu, apodemus napisał:

może Marantz Cinema 60?

Dopiero wchodzi na rynek, nie wiem czy ktoś już go fizycznie ma u nas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze i obrazoburczo. Za 20k to będzie takie kino (satelitki mogą być małe np Cambridge Minx, na cieniutkich stojakach po bokach kanapy zwrócone ku nam wg Dolby), z dobrym subem, który tak odciąży kolumny u dołu (wszak jest aktywny a niskie Hz pobierają dużo), że ja wątpię, że jest taka elektronika która będzie miała podjazd pod niego. Do tego kalibracja do pomieszczenia. Gotowe funkcje streamingu, AirPlayów i innych, bez kolejnych kloców za tysiące zł które *jeżeli* coś dają to jest to tak subtelne, że mi tam się nie kalkuluję.

Miałem stereo przez chwilę po czym rozbudowałem do kina i nigdy nie tęskniłem za stereo. Inni może mają inne wrażenia.

Fancy stereo to jak łopata z trzonkiem z karbonu i tytanowym szpadlem... gdy obok stoi KOPARKA (sub) 🤣

Czekam na biczowanie ale odkryłem po chwili siedzenia tu, researchu i słuchania, że jestem człowiekiem od KD. Nawet niezależnie od proporcji muzyki/filmów/gier. 

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemeklbn napisał:

@apodemus, te głosniki 'atmosowe' z zestawu, o którym wspomniałeś można również zawiesić na ścianie, czyli rozwiązanie nr 2 z tego materiału na YT, który zamieścił @Butler. I to jest ich właściwe miejsce. Zresztą przytoczone wideo jasno pokazuje co ma sens.

Też właśnie o tym myślałem, nie ma problemu żeby dać je pod sufit żeby grały sensownie. Tylko pytanie czy zabawa w Atmos w ogóle ma sens i czy to gra warta świeczki ponad typowe 5.1

Kolejna sprawa to opłacalność w ogóle zabawy w takie kino, bo ten budżet który mam na 6 głośników mogę wydać na 2 do stereo i pytanie czy nie lepiej osiągnąć lepszą jakość dźwięku z 2 głośników niż "dudnienie" z 6 :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, apodemus napisał:

Tylko pytanie czy zabawa w Atmos w ogóle ma sens i czy to gra warta świeczki ponad typowe 5.1

Jeśli tylko VOD - nie ma sensu. Jakość dźwięku jest mocno okrojona. Ale jeśli będą płyty Blu-Ray z Atmos i/lub DTS-X, to tu już jest inna rozmowa. Doznania w dobrych produkcjach potrafią być epickie. Jest też trochę koncertów z dźwiękiem obiektowym.

20 minut temu, apodemus napisał:

Kolejna sprawa to opłacalność w ogóle zabawy w takie kino, bo ten budżet który mam na 6 głośników mogę wydać na 2 do stereo i pytanie czy nie lepiej osiągnąć lepszą jakość dźwięku z 2 głośników niż "dudnienie" z 6

No ja za Ciebie decydować nie będę. Jakąś drogę musisz obrać bo obie opcje mają zupełnie inne koncepcje sprzętowe. Możesz próbować budować hybrydę, a więc amplituner wybrać taki by miał wyjście pre-out. Wówczas zaopatrujesz dodatkowo się w solidny wzmacniacz stereo z wejściem main-in (różnie to nazywają), i ten wzmacniacz po pre-out będzie Ci zasilał frontowe kolumny kina domowego. W przypadku odsłuchu stereo, źródła dźwięku podłączasz bezpośrednio pod ten wzmacniacz i nawet amplitunera nie będziesz włączał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apodemus napisał:

Kolejna sprawa to opłacalność w ogóle zabawy w takie kino, bo ten budżet który mam na 6 głośników mogę wydać na 2 do stereo i pytanie czy nie lepiej osiągnąć lepszą jakość dźwięku z 2 głośników niż "dudnienie" z 6 :P

Niekoniecznie będzie dudnienie. Szczególnie że to nie 6x ten sam głośnik, tylko 2 surroundowe mogą być znacznie tańsze. Centralny musi oczywiście być dobry i współgrać z L/R. Choć są tacy, co go odpuszczają i przysięgają że 4.1 to dobry setup jak się ma idealną pozycję odsłuchową...

W każdym razie nie wiem, czy można oczekiwać jakiegoś drastycznego skoku klasy za np. 2k więcej za L/R bez reszty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając taki podział poszedł bym w kino.

2 Warianty albo amplituner ktory od razu sprawdzi się w stereo

Arcam AVR 11 , Anthem serii 7

Albo klasyczny bardziej funkcjonalny amplituner japońskiego producenta z dodatkową końcówka.

Chodź tu może być problem Bo Denon X 3700 już nie ma. X3800 cena zaporowo nie polecam. Yamaha 6A może A2A ale skąd brać?

Onkyo 7100?

I do tego dobra końcowka albo integra.

Do 20 metrów wystarczy Silver 100 + FX / Silver 100 + Bronze FX jeśli budżetu zabraknie

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

Niekoniecznie będzie dudnienie. Szczególnie że to nie 6x ten sam głośnik, tylko 2 surroundowe mogą być znacznie tańsze. Centralny musi oczywiście być dobry i współgrać z L/R.

 

Z tymi 'znacznie tańszymi' surroundami to jakaś legenda. Chociażby na płytach koncertowych to szybko wyjdzie. Albo odtwarzanie źródeł stereo przez upmixer np auro. Ja bym się trzymał tego samego poziomu w całym komplecie głośników. No chyba, że faktycznie chcemy mieć parę głośników stereo z wyższej półki niż reszta dedykowną do odtwarzania muzyki stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło tak, że surroundy są wyższej klasy niż fronty. Klipsch RP-6000F vs THX-502-L. Nawet w Atmosach mam głośniki większe (8"). Ale to była raczej świadoma decyzja, in-wall'e ciężko by było wymieniać w przyszłości, więc decydowałem się na najlepsze do moich warunków lokalowo-finansowych, jak się dało. A wolnostojące fronty... Dziś są, jutro mogą być inne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Z tymi 'znacznie tańszymi' surroundami to jakaś legenda. Chociażby na płytach koncertowych to szybko wyjdzie. Albo odtwarzanie źródeł stereo przez upmixer np auro. Ja bym się trzymał tego samego poziomu w całym komplecie głośników. No chyba, że faktycznie chcemy mieć parę głośników stereo z wyższej półki niż reszta dedykowną do odtwarzania muzyki stereo.

Dźwięk idący przez surroundy siłą rzeczy jest raczej w tle i 4x te same kolumny by się trochę marnowały.

Ja jestem mega zadowolony z Cambridge Audio Minx. Malutki, niedrogi, łatwo ustawić, a gdy wypełnia je od dołu sub dają radę nawet w muzyce (np. gdy w grze z jakiegoś powodu idzie przez surroundy, jest dobrze). Czasem włączam sobie Spatial Audio w Apple Music, choć nie mam Atmosa, ustawiam Denona na film, i rzeczywiście idzie przestrzenny (5.1 nieatmwsowy) dźwięk, różne efekty w różnych miejscach.

Ale do muzyki tak czy siak IMO jest tryb stereo, więc dobrym rozwiązaniem jest fancy L/C/R + sub, + drobne ale dobre satelitki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Dźwięk idący przez surroundy siłą rzeczy jest raczej w tle i 4x te same kolumny by się trochę marnowały.

To czy granie jest "w tle" jest zależne od źródła oraz sprzętu z jego kalibracją włącznie. Nic tu "siła rzeczy" nie ma do gadania. Też jestem zwolennikiem jak @przemeklbn zachowania równych proporcji pomiędzy wszystkimi głośnikami systemu.

Wyrażam całkowite zrozumienie dla traktowania surroundów po macoszemu, dźwięk przestrzenny jest wyczuwalny a za bas odpowiada i tak sub. To względnie tanie i uniwersalne rozwiązanie, wiele osób tak ma. Ale taka fascynacja działa do momentu aż człowiek usłyszy pełnowartościowy system. Wówczas zmienia się postrzeganie surroundów jako kolumn drugiej kategorii.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, apodemus napisał:

Całkiem ciekawy zestaw można dostać od Monitor Audio. Dokładnie chodzi mi o Bronze 200 AV Dolby Atmos® 5.1.2.

Od razu z głośnikami do Atmos, które stawia się na podłogówkach, ciekawe rozwiązanie. Jakieś opinie o tym tutaj krążą?

Jakie Ampli do tego? Arcam AVR5 tak jak wspominał @Butler? Widzę, że też wspomaga serwisy streamingowe które mnie interesują, to dla mnie dość istotna funkcja chociaż obstawiam że większość współczesnym aplitunerów będa je obsługować

EDIT: może Marantz Cinema 60?

"Chociaż AVR5 obsługuje Dirac Live, czyli profesjonalny system korekcji pomieszczenia, wymagane jest pobranie odpowiedniego narzędzia do strojenia Dirac i zakupu licencji."

To samo z Marantzem.

Celuj w TX-RZ50 Onkyo do tych kolumn .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Dźwięk idący przez surroundy siłą rzeczy jest raczej w tle i 4x te same kolumny by się trochę marnowały.

Ja jestem mega zadowolony z Cambridge Audio Minx. Malutki, niedrogi, łatwo ustawić, a gdy wypełnia je od dołu sub dają radę nawet w muzyce (np. gdy w grze z jakiegoś powodu idzie przez surroundy, jest dobrze). Czasem włączam sobie Spatial Audio w Apple Music, choć nie mam Atmosa, ustawiam Denona na film, i rzeczywiście idzie przestrzenny (5.1 nieatmwsowy) dźwięk, różne efekty w różnych miejscach.

Ale do muzyki tak czy siak IMO jest tryb stereo, więc dobrym rozwiązaniem jest fancy L/C/R + sub, + drobne ale dobre satelitki.

W 100% zgadzam się z tym co napisał @Butler. @Gumowe Ucho, fajnie, że jesteś zadowolony z tych minxów, nie słuchałem ich więc nie mogę ich oceniać, ale jak słyszę, że to tylko jakieś dźwięki w tle i lepsze by się marnowały, to coś mi tu nie gra. A raczej nie gra u Ciebie 🙂

 

35 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Ale do muzyki tak czy siak IMO jest tryb stereo, więc dobrym rozwiązaniem jest fancy L/C/R + sub, + drobne ale dobre satelitki.

 

Z tym się nie zgadzam, zresztą ostatnio produkcja muzyki bardzo przyspieszyła w kierunku dźwięku przestrzennego - tu siłą napędową są są platformy streamingujące muzykę. Wystarczy zobaczyć co się dzieje u producentów muzyki - masowo rozbudowują swoje pokoje studyjne, gdzie miksują muzykę. Rozbudowują sprzętowo z obsługi tylko stereo do obsługi atmos. Inna sprawa, że też się dopiero uczą pracować w nowych warunkach i różnie im to jeszcze wychodzi. Ale dobrze zmiksowana muzyka w formatach przestrzennych brzmi super. A zwykłe źródła stereo moźna puścić przez upmixer, w auro3d zwykle brzmią bardzo dobrze.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

W 100% zgadzam się z tym co napisał @Butler. @Gumowe Ucho, fajnie, że jesteś zadowolony z tych minxów, nie słuchałem ich więc nie mogę ich oceniać, ale jak słyszę, że to tylko jakieś dźwięki w tle i lepsze by się marnowały, to coś mi tu nie gra. A raczej nie gra u Ciebie 🙂

Może nie do końca się zrozumieliśmy. Minxy są jak na swój rozmiar niewiarygodne. Z dobrą kalibracją suba (wysoki crossover) dźwięk np. z gry który się porusza względem postaci, brzmi super przekonująco i jest mega zbliżony do frontów. Natomiast no oczywiście polegają na subie dość mocno. Tak czy siak dodają dużo do rozrywki.

Natomiast w filmie w wielu scenach LCR gra większość, a tłum z ulicy/jakieś kroki/odgłosy biura lecą z surroundów. Czasem coś się wmiksuje istotniejszego i dają radę, natomiast nie dostają takiego wycisku jak kolumny. Stąd nieco "po macoszemu" traktowanie surround.

Dlatego żal by mi było kasy na 4 identyczne kolumny super jakości. W zestawach od producentów też dostajemy "gorsze" satelity.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

W zestawach od producentów też dostajemy "gorsze" satelity.

To nie wynika z troski o zachowania jakości, a w oczekiwania rynku w które tacy ludzie jak Ty idealnie się wpisują. Ja Cię doskonale rozumiem i jestem przekonany że nie naginasz prawdy opisując w superlatywach system który Ci sprawia radochę. Baw się z tym co masz skoro jesteś zadowolony. Tak samo Ty nie przekonasz kogoś mającego soundbar do wielokanałowego kina - o ile jest ze swojego sprzętu zadowolony. Ma klient 1,5m plastiku, suba pod spodem, napis Atmos na pilocie i puka się w głowę po co Tobie tyle kolumn skoro to mu świetnie gra. Przeskok na poważniejsze kolumny boczne/tylne jest na podobnej zasadzie.

25 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Natomiast w filmie w wielu scenach

No właśnie. Weź pod uwagę że mając poważniejsze surroundy mamy też z reguły bardziej zaawansowane amplitunery, procesory, które dają "trochę" więcej dynamiki. My tu mówimy nie tylko o filmach, są też koncerty a jest ich coraz więcej. No nie wyobrażam sobie słuchać ich na mikrusach. Dochodzi do tego Auro3D które przy mixie wali czasem wszystkimi głośnikami do granic absurdu. Tu trzeba po prostu posłuchać jak ta różnica wpływa na końcowy odbiór.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Butler napisał:

To nie wynika z troski o zachowania jakości, a w oczekiwania rynku w które tacy ludzie jak Ty idealnie się wpisują. Ja Cię doskonale rozumiem i jestem przekonany że nie naginasz prawdy opisując w superlatywach system który Ci sprawia radochę. Baw się z tym co masz skoro jesteś zadowolony. Tak samo Ty nie przekonasz kogoś mającego soundbar do wielokanałowego kina - o ile jest ze swojego sprzętu zadowolony. Ma klient 1,5m plastiku, suba pod spodem, napis Atmos na pilocie i puka się w głowę po co Tobie tyle kolumn skoro to mu świetnie gra. Przeskok na poważniejsze kolumny boczne/tylne jest na podobnej zasadzie.

No właśnie. Weź pod uwagę że mając poważniejsze surroundy mamy też z reguły bardziej zaawansowane amplitunery, procesory, które dają "trochę" więcej dynamiki. My tu mówimy nie tylko o filmach, są też koncerty a jest ich coraz więcej. No nie wyobrażam sobie słuchać ich na mikrusach. Dochodzi do tego Auro3D które przy mixie wali czasem wszystkimi głośnikami do granic absurdu. Tu trzeba po prostu posłuchać jak ta różnica wpływa na końcowy odbiór.

Być może ja nie przekonam użytkownika sb do KD, to mnie nie trzeba przekonywać. To zrozumiałe.

Porównanie do soundbara zabolało. Ale jest czytelne. Akurat oczywiście rozumiem, że jednolite głośniki dałyby super konsekwentny i równomierny dźwięk - choć wtedy pewnie centralny też powinien być taki sam, na tej samej wysokości grać, a fronty przykryte dźwiękoprzepuszczalnym ekranem do projektora ;) - to już pro kino, w niektórych realizacjach w domach oczywiście jest.

Nawet używki z OLX widziałem moich kolumn (Pylony perły 25) w spoko cenie i użycie ich jako surroundy to byłby pewnie wyższy level - pewnie w cenie Cambridge'ów z oryginalnymi podstawkami, które mam. Tylko tutaj wchodzi w grę kompromis z miejscem, którego nie było - tym niemniej cieszę się, że zapewniłem sobie mimo wszystko surround i 5.1, a surroundy to akurat (jeżeli już) miejsce na jakieś kompromisy.

Myślę, że to konsensus?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsensus? Myślę że tu sporu w ogóle nie było. Każdy buduje sobie kino wg własnych możliwości, zarówno jeśli chodzi o aranżację wnętrza, finanse, a nawet po prostu chęci. Nawet tu w społeczności audio, nie ma wśród nas zbyt wiele osób co ma dedykowane pomieszczenie w którym nie trzeba szukać kompromisów. Nawet w przypadkach potencjalnie zamożniejszych właścicieli domów posiadających sporo metrów kwadratowych, często widać ze nie ma jak ustawić prawidłowo głośników bo architekci zupełnie ignorują podstawowe założenia akustyczne, o  braku przewidywania przez nich ustawienia kolumn do systemu domowej rozrywki już nawet nie wspominając.

Nie piszemy na forum dziewiarskim o szydełkowaniu sweterków, tylko jesteśmy społecznością audio. Amatorsko, ale jednak z pewną świadomą wiedzą budujemy sobie kąt do pieszczenia zmysłów słuchu i wzroku. Jak są możliwości to warto zbliżyć na ile się da do "pro", dążenie do takiego celu jest istotą posiadania systemu który nas finalnie zadowoli. Jak się nie da to są kompromisy. 

A pro w kinie to właśnie wszystkie głośniki takie same lub o zbliżonych parametrach, tak jak piszesz central (i fronty) za ekranem dźwiękoprzepuszczalnym itd. Masz pomieszczenie wielofunkcyjne to z musu szukałeś małych satelitek na surround. Mimo to nie ma powodu sądzić że u Ciebie to słabe kino skoro masz fun i wierzysz w to że dobrze spożytkowałeś kasę. Tak naprawdę tylko to się liczy. Miłego weekendu, idę WoodKid w Auro3D sobie posłuchać, pewnie znowu do samego rana mnie wciągnie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2022 o 16:47, Butler napisał:

Dopiero wchodzi na rynek, nie wiem czy ktoś już go fizycznie ma u nas.

Właśnie pojawiła się recenzja Cinema 50 u Andrew Robinsona. 

https://www.youtube.com/watch?v=UbirD4XrQVQ

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A czy autor wątku tu jeszcze jest ?

@apodemus ? Weekendzik bez forum? Zdrowo :)

Piotr

Forum czytałem pasywnie :P

Rozmyślam nad opcją najpierw dobrania kolumn, które będą mnie satysfakcjonowały do odsłuchu muzyki i oglądania filmów (myślę że nie będzie to trudne, nie mam "audiofilskiego" słuchu) oraz ampli do tego (z obsługą serwisów streamingowych) i potem na bazie tego rozbudowania do 5.1 za jakiś czas 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem delikatnie zbyt pochlebna. Ale nie miałem go jeszcze w dłoniach. Więc na razie to jedynie obiekcje.

Musieli by kompletnie zmienić środek nie tylko zewnętrzny design.

20 godzin temu, apodemus napisał:

Rozmyślam nad opcją najpierw dobrania kolumn, które będą mnie satysfakcjonowały do odsłuchu muzyki i oglądania filmów (myślę że nie będzie to trudne, nie mam "audiofilskiego" słuchu) oraz ampli do tego (z obsługą serwisów streamingowych) i potem na bazie tego rozbudowania do 5.1 za jakiś czas 

No jest myśl. I na czym stanęło?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...