Skocz do zawartości

5.1 , 7.1 , czy nie warto?


Mariusz Krukowski

Recommended Posts

Witam, chciałbym polepszyć sobie audio w pokoju. Metraż pokoju 19m^2 (z aneksem kuchennym). System w 80% jednak będzie służył jako kino domowe, a w 20% do muzyki ale raczej nic wymagającego (youtube, spotify itp) melomanem nie jestem. Poniżej w grafice podrzucam wygląd pomieszczenia. Do końca roku, będę dysponował budżetem około 10tyś zł. Rozejrzałem się i wymyśliłem sobie konfigurację: Denon x1700 + canton movie 365 + canton GLE15 . Wybór głośników w zasadzie uwarunkowany jest niestety miejscem (telewizor w zabudowie meblowej, głośniki tylne bezpośrednio na ścianie za kanapą) oraz estetyką. Odległość pomiędzy telewizorem a szafkami po bokach wynosi 25cm szerokości , głębokość 30cm.

Rozstawienie głośników: 

Zabudowa TV:  1. amplituner wkomponowany w szafkę pod tv lub będzie stał na szafce (kolor fioletowy)

                          2. głośnik centralny zawieszony pod tv (kolor żółty)

                         3. W górnych rogach GLE15 jako fronty (kolor zielony)

                         4. głośniki z movie 365 jako surround: 2szt postawione w osi GLE15 na szafce przy suficie, 2szt rozstawione na 2 krańcach                                       kanapy za plecami (kolor pomarańczowy) około 20cm od kanapy

                         5. głośnik niskotonowy po lewej stronie szafy dolnej na podłodze

 

Jestem w trakcie wykańczania ściany za kanapą więc w ścianie będą włożone peszle z przewodami na wysokości około 110-120cm od podłogi (całkowita wysokość kanapy 100cm).

 

No i tutaj nasuwa się pytanie czy to w ogóle ma sens ? W takich warunkach z takim budżetem? Czy uda się uzyskać jakąś namiastkę dolby atmos ? Czy szkoda pieniędzy i lepiej kupić jakieś 5.1 czy soundbar bo efekt będzie podobny ? Może jakieś Wy macie pomysły ?

 

Z góry dzięki za pomoc

 

widok pokoju.jpg

zabudowa tv.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek ustalmy nomenklaturę, układ dolby 7.1 to jest układ 7 głośników znajdujących się na wysokości ucha, zgodnie ze schematem poniżej

image.thumb.png.05552cca3c3f49a0faa4e25375966aef.png

Dolby atmos natomiast wymaga układu z dodatkowymi głośnikami 'wysokościowymi' (notacja 3-elementowa, np 7.1.2, gdzie ostatni element oznacza liczbę głośników na górze).

Na pewno warto iść przynajmniej w 5.1 - tak na prawdę taki układ to największy przyrost jakościowy w stosunku do dźwięku z telewizora, czy typowego soundbara.

Nie do końca rozumiem ten projekt ze ścianką TV. Dlaczego głośniki frontowe są przy górnych krawędziach telewizora? Powinny być mniej więcej na poziomie ucha słuchacza, czyli raczej na wysokośći dolnej krawędzi TV, tak aby głośnik centralny był mniej więcej na podobnej wysokości co frontowe.

Jeżeli chcesz atmos to przejrzyj sobie wcześniej schematy rozmieszczenia głośników w układach atmos na stronie Dolby. Narysowałeś narysowałeś na ściance głośniki jeden tuż nad drugim - nie wiem, czemu to miałoby służyć i jaki układ realizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest, ale z głową. Moje skromne uwagi:

1. Jako głośniki surround w Twoim wypadku lepiej wypadną konstrukcje typu bipol/dipol. Dolby zaleca by minimalna odległość od głośników nie była mniejsza niż 1m. Dipole bardziej rozpraszaja dźwięk i można je stawiać bliżej. Wysokość ok.

2. Fronty GLE15 lepiej byś miał na wysokości odsłuchu, około 1,0-1,2m od podłogi a nie wyżej jak sobie planujesz, choćby ze względu na Atmosy które planujesz postawić nad nimi. Celem jest stworzenie "bańki" wokół Ciebie a nie "sciany" z głośników.

3. canton movie 365 jako Atmos w konfiguracji 5.1.2 będą ok. Wykańczasz ścianę za kanapą, to puść tam kable Atmosów razem z surroudami, ale Atmosy wypuść dłuższe na sufit. Idealnie by było jak byś je dał zaraz nad kanapą lekko z przodu (nad kolanami). Jak nie będzie takiej opcji to na ścianie frontowej będą warunkowo ok, ale miej świadomość że to nie będzie ich optymalna pozycja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

Nawet nie myśl , nie bierz pod uwagę soundbar !!!!

To samo zło :)

Póki co też mam takie wyobrażenie, chociaż doświadczenia nie mam żadnego :)

10 minut temu, przemeklbn napisał:

Na początek ustalmy nomenklaturę, układ dolby 7.1 to jest układ 7 głośników znajdujących się na wysokości ucha, zgodnie ze schematem poniżej

image.thumb.png.05552cca3c3f49a0faa4e25375966aef.png

Dolby atmos natomiast wymaga układu z dodatkowymi głośnikami 'wysokościowymi' (notacja 3-elementowa, np 7.1.2, gdzie ostatni element oznacza liczbę głośników na górze).

Na pewno warto iść przynajmniej w 5.1 - tak na prawdę taki układ to największy przyrost jakościowy w stosunku do dźwięku z telewizora, czy typowego soundbara.

Nie do końca rozumiem ten projekt ze ścianką TV. Dlaczego głośniki frontowe są przy górnych krawędziach telewizora? Powinny być mniej więcej na poziomie ucha słuchacza, czyli raczej na wysokośći dolnej krawędzi TV, tak aby głośnik centralny był mniej więcej na podobnej wysokości co frontowe.

Jeżeli chcesz atmos to przejrzyj sobie wcześniej schematy rozmieszczenia głośników w układach atmos na stronie Dolby. Narysowałeś narysowałeś na ściance głośniki jeden tuż nad drugim - nie wiem, czemu to miałoby służyć i jaki układ realizować.

Czyli byłem trochę w błędzie, dzięki za lekcję. 

Telewizor ma ambilight (philips) i estetycznie jakoś widzę je zawieszone po rogach, skierowane lekko w dół (w stronę kanapy), tak to sobie wymyśliłem ;) . Oczywiście nie upieram się w rozmieszczeniu głośników. Zdaje sobie sprawę że powinny być one na wysokości słuchającego. W takim razie to co narysowałem to bardziej wygląda na 5.1.2 i chyba to miałem na myśli. Te 2 głośniki stojące na szafie miałyby pełnić rolę atmos. 

 

25 minut temu, Butler napisał:

Sens jest, ale z głową. Moje skromne uwagi:

1. Jako głośniki surround w Twoim wypadku lepiej wypadną konstrukcje typu bipol/dipol. Dolby zaleca by minimalna odległość od głośników nie była mniejsza niż 1m. Dipole bardziej rozpraszaja dźwięk i można je stawiać bliżej. Wysokość ok.

2. Fronty GLE15 lepiej byś miał na wysokości odsłuchu, około 1,0-1,2m od podłogi a nie wyżej jak sobie planujesz, choćby ze względu na Atmosy które planujesz postawić nad nimi. Celem jest stworzenie "bańki" wokół Ciebie a nie "sciany" z głośników.

3. canton movie 365 jako Atmos w konfiguracji 5.1.2 będą ok. Wykańczasz ścianę za kanapą, to puść tam kable Atmosów razem z surroudami, ale Atmosy wypuść dłuższe na sufit. Idealnie by było jak byś je dał zaraz nad kanapą lekko z przodu (nad kolanami). Jak nie będzie takiej opcji to na ścianie frontowej będą warunkowo ok, ale miej świadomość że to nie będzie ich optymalna pozycja.

 

1. to akurat nie będzie problem bo za kanapą surround'y będa dobre 2m od siebie. Sprawdzę tego typu głośniki

2. Rozumiem, w takim razie mam 2 opcje: albo będą stały na dolnej szafce albo zawisną na równi z dolną krawędzią TV

3. Nie ukrywam że nie chcę już kuć w suficie ;). W sumie nie brałem pod uwagę głośników atmos na ścianie za kanapą przy suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ale surroundy nie mają być 2m od siebie, tylko każdy z nich minimum 1m od odsłuchu, chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Chodzi o to by głośnik nie był przy samym uchu. Pamiętaj że przy klasycznej konstrukcji głośniki mają być skierowane w stronę odbiorcy dźwięku a nie gdzieś w kosmos czy na przeciwną ścianę.

3. Twój wybór, Dolby jednak określa pozycję Atmos jednoznacznie. Skoro na forum audio pytasz jak ma być, to odpowiedź dostałeś. Na grafice poniżej sugeruj się bardziej podanymi wartościami kątów niż samym rysunkiem. Surround 90-110 stopni od osi pomieszczenia 1,2m od podłogi, Atmos 80 stopni w pionie w rozstawie bocznym zbliżonym do frontowych kolumn.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Tu masz fajny filmik który opisuje wrażenia ze sposobu montażu głośników sufitowych.

 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2022 o 17:04, Mariusz Krukowski napisał:

Telewizor ma ambilight (philips) i estetycznie jakoś widzę je zawieszone po rogach, skierowane lekko w dół (w stronę kanapy), tak to sobie wymyśliłem ;) . Oczywiście nie upieram się w rozmieszczeniu głośników. Zdaje sobie sprawę że powinny być one na wysokości słuchającego. W takim razie to co narysowałem to bardziej wygląda na 5.1.2 i chyba to miałem na myśli. Te 2 głośniki stojące na szafie miałyby pełnić rolę atmos. 

 

 

2. Rozumiem, w takim razie mam 2 opcje: albo będą stały na dolnej szafce albo zawisną na równi z dolną krawędzią TV

3. Nie ukrywam że nie chcę już kuć w suficie ;). W sumie nie brałem pod uwagę głośników atmos na ścianie za kanapą przy suficie.

Schemat referencyjny znasz, natomiast eksperymenty własne nie są zabronione 🙂 Warto byłoby po zakupie głośników samemu zweryfikować czy to gra przed finalnym zamontowaniem. Tyko tak na logikę, jeżeli umieścisz głośniki głośniki górne 50cm nad frontowymi to dużego sensu nie ma. A tak mi to wygląda 'na oko' z projektu. Czym szerzej rozstawisz głośniki tym lepiej, przy samych bokach telewizora to trochę mało.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...