Skocz do zawartości

Wzmacniacz/Amplituner do STX Quant 300


JaqbL

Recommended Posts

Cześć,

Trafiłem przypadkiem na recenzje amplitunera Marantz NR1200, zaciekawiły mnie jego możliwości sieciowe + hdmi, przez co w mojej głowie urodził się pomysł zmiany obecnego zestawu, bo zajawka na audio odżyła. Odkąd kupiłem obecny wzmak to przestałem się interesować co się zmienia na rynku, spełniał ten zestaw moje potrzeby, ale coś bym zmienił, więc będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

Od 3 lat posiadam zestaw Marantz PM6006 + Kolumny STX Quant 300 + Gramofon Teac TN-300 z wkładką grado black.
Do wzmacniacza mam po optyku podpięty tv samsunga - z niego lecą wszelkie serwisy filmowe i muzyka ze spotify. Dla chillu czasem odpalę vinyle. 

Od początku w tym zestawie brakowało mi dołu, dynamiki. Miałem wrażenie, że ten wzmak ma za mało mocy żeby napędzić porządnie te kolumny. Podoba mi się średnica, detaliczność. Przy cichszym słuchaniu jest ok, ale brakuje czegoś. Chyba, że po prostu za dużo wymagam od tych kolumn, to też dajcie znać - niemniej ich nie planowałem zmieniać na razie. Słucham wszystkiego (poza disco polo, jazz, muzyka klasyczna).

Zacząłem rozważać zmianę wzmacniacza na taki z opcjami strumieniowymi bo przerzuciłem się jakiś czas temu na TIDAL Premium i na słuchawkach usłyszałem, że jednak streaming może brzmieć dobrze. 🙂 Niestety TV nie wspiera Tidal Connect więc cała korzyść z jego jakości puszczona przez tv znika. Cenie sobie łatwość przełączania źródeł. Pracuję z domu, muzyka leci 3/4 dnia w tle, steruję wszystkim obecnie z tv ale docelowo wolałbym z komputera, żeby nie musieć mieć włączonego ciągle tv.

Pokój 23m2, kolumny mają sporo miejsca wokół, od kanapy do kolumn jakieś 2,5m.

Pytania:

1. Czy faktycznie potrzebuje wzmaka/amplitunera o większej mocy? Jeżeli tak to co pod te kolumny żeby zyskać trochę dołu? 
2. Czy podłączając TV pod wejście hdmi w przykładowo tym NR1200 zyskam na jakości dźwięku w filmach(netflix, hbo max, player) względem obecnego połączenia optykiem? Jak w ogóle działa ten Upscaling do 4k jeżeli chodzi o wideo?

3. Jakie polecicie alternatywy dla tego NR1200? 
4. Budżet na sprzęt ~4000zł.

 

 

Edytowano przez JaqbL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Marantz NR1200 zapewni Ci żywsze i dynamiczniejsze brzmienie ale podkręci mocno górę. Jest to na prawdę bardzo jasne brzmienie i tutaj miałbym obawy czy będzie to dobry wzmacniacz do Twoich STX. 

Dynamikę, precyzję i przestrzeń zapewniłby Atoll In100 Signature ale jest to goły wzmacniacz i bez streamingu. Bliżej kategorii cenowej Marantza NR1200 miałbyś Cambridge Audio CXA61, do którego mógłbyś za jakiś czas dokupić transport sieciowy. Warto byłoby jeszcze spojrzeć na Quada Vena II Play, który ożywi brzmienie i doda więcej wigoru na dole :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,
Marantz NR1200 zapewni Ci żywsze i dynamiczniejsze brzmienie ale podkręci mocno górę. Jest to na prawdę bardzo jasne brzmienie i tutaj miałbym obawy czy będzie to dobry wzmacniacz do Twoich STX. 

Dynamikę, precyzję i przestrzeń zapewniłby Atoll In100 Signature ale jest to goły wzmacniacz i bez streamingu. Bliżej kategorii cenowej Marantza NR1200 miałbyś Cambridge Audio CXA61, do którego mógłbyś za jakiś czas dokupić transport sieciowy. Warto byłoby jeszcze spojrzeć na Quada Vena II Play, który ożywi brzmienie i doda więcej wigoru na dole :)

 

Dzięki za odpowiedź. W sumie dotychczas miałem tylko Amplituner KD Denona 1907, Marantza mcr-510 i teraz tego PM, nie znam innego brzmienia. Zastanawiam się tak na prawdę w którym kierunku powinienem pójść - Czy w ogóle na tych kolumnach uzyskam jakąś poprawę w kwestii dołu np. idąc w sprzęt o większej mocy/innej barwie? Z drugiej strony ten QUAD mnie zaintrygował, nie rozważałem w ogóle tego typu urządzeń.

A co sądzisz o Denon PMA-900HNE? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyporze NR 1200 nie będzie lepiej niż w PM 6006. Nie wiem skąd ten pomysł.

NR1200 faktycznie gra jasno. No ja bym takiej wymiany nie robił.

21 godzin temu, JaqbL napisał:

1. Czy faktycznie potrzebuje wzmaka/amplitunera o większej mocy? Jeżeli tak to co pod te kolumny żeby zyskać trochę dołu? 

Czy loudness poprawia sprawę?

NAD, Atoll, Cambridge

21 godzin temu, JaqbL napisał:

2. Czy podłączając TV pod wejście hdmi w przykładowo tym NR1200 zyskam na jakości dźwięku w filmach(netflix, hbo max, player) względem obecnego połączenia optykiem? Jak w ogóle działa ten Upscaling do 4k jeżeli chodzi o wideo?

Upscaling to mit. TV Ci to robi. Amplituner nie musi.

HDMI vs optyk. Będzie nieco głośniej ale jakość ta sama.

21 godzin temu, JaqbL napisał:

3. Jakie polecicie alternatywy dla tego NR1200? 
4. Budżet na sprzęt ~4000zł.

CXA61, Atoll IN 100, NAD 375, Cyrus ONE HD, Arcam SA20

13 godzin temu, JaqbL napisał:

Czy w ogóle na tych kolumnach uzyskam jakąś poprawę w kwestii dołu np. idąc w sprzęt o większej mocy/innej barwie? Z drugiej strony ten QUAD mnie zaintrygował, nie rozważałem w ogóle tego typu urządzeń.

A co sądzisz o Denon PMA-900HNE? 

W Quad jest słaba obsługa sieci. Nie na 21 wiek.

W HEOS lepiej ,szału nie ma ale lepiej.

900tka może Ci spasować dźwiękowo.

Ja bym wybrał osobny dobrze brzmiący wzmacniacz i Wiim Mini i masz dobry dzwięk i świetną sieć.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Przy wyporze NR 1200 nie będzie lepiej niż w PM 6006. Nie wiem skąd ten pomysł.

 

Pomysł stąd, że zajawkę na audio mam od kilkunastu lat i co jakiś czas ona się odzywa, że "trzeba" coś zmienić 🙂. Jak wspomniałem, niedawno odkryłem Tidala HiFi, usłyszałem różnicę względem spotify na słuchawkach, w dobrym audio w aucie, więc zacząłem się zastanawiać co mogę wycisnąć z obecnego audio w domu więcej. Trafiłem na tego NR1200 i się zdziwiłem jakie możliwości mają amplitunery stereo - nie śledziłem rynku od dawna.

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Czy loudness poprawia sprawę?

Tak, chociaż nie podoba mi się to podbicie, bo góra już za ostra się robi.

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Upscaling to mit. TV Ci to robi. Amplituner nie musi.

HDMI vs optyk. Będzie nieco głośniej ale jakość ta sama.

Dzięki, wyjaśnione, zarzucam ten pomysł.

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

900tka może Ci spasować dźwiękowo.

Ja bym wybrał osobny dobrze brzmiący wzmacniacz i Wiim Mini i masz dobry dzwięk i świetną sieć.

Do Denonów i Marantzów mam sentyment, ale dopóki nie wspierają Tidal Connect to nie mają dla mnie sensu jako streamer. Ta opcja wzmak plus WiiM jest chyba tym kierunkiem w który pójdę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, JaqbL napisał:

Pomysł stąd, że zajawkę na audio mam od kilkunastu lat i co jakiś czas ona się odzywa, że "trzeba" coś zmienić 🙂. Jak wspomniałem, niedawno odkryłem Tidala HiFi, usłyszałem różnicę względem spotify na słuchawkach, w dobrym audio w aucie, więc zacząłem się zastanawiać co mogę wycisnąć z obecnego audio w domu więcej. Trafiłem na tego NR1200 i się zdziwiłem jakie możliwości mają amplitunery stereo - nie śledziłem rynku od dawna.

HEOS i tak nie ma Tidal Connecta. Lepiej to rozwiązać innym tanim transportem sieciowym.

19 godzin temu, JaqbL napisał:

Tak, chociaż nie podoba mi się to podbicie, bo góra już za ostra się robi.

Rozumiem

19 godzin temu, JaqbL napisał:

Do Denonów i Marantzów mam sentyment, ale dopóki nie wspierają Tidal Connect to nie mają dla mnie sensu jako streamer. Ta opcja wzmak plus WiiM jest chyba tym kierunkiem w który pójdę :)

No nie mają tego w swojej funkcjonalności.

23 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

NAD, Atoll, Cambridge

Nowy czy używany?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...