Skocz do zawartości

Yamaha 803D - przytłumiony dzwięk


denzel79

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem amplitunera, głównie ze względu na funkcjonalność (zależy mi na radiu internetowym i streamingu z Tidal`a). Wybór padł na 803D.

Mam teoretycznie około 19m2 w pomieszczeniu ale jest w kształcie litery L i faktycznie odsłuch jest w kwadracie 9,5m2. Dlatego wybór padł na kolumny podstawkowe.

Byłem na odsłuchu803D w zestawie z B&W 606 S2 i Elac Carina 243.4. Zaskoczył mnie bardzo brak przestrzeni w górnych pasmach na obu zestawach. Brak powietrza, dźwięk lekko przytłumiony.

Pytanie do osób znających ten amplituner czy ten typ tak ma czy coś poszło nie tak? Czy wpływ mogło mieć pomieszczenie, w którym odsłuchiwałem (30m2)?

Słucham głównie rocka, pop`u, jazz`u, dużo radia. Zależy mi na dobrym, czystym brzmieniu, z zaznaczonym basem i przestrzenią. Dotychczas mam amplituner Technics SA GX490 (używam tylko w stereo) i kolumny podłogowe Tonsil Samba 250. Zestaw ma jakieś 25 lat i chciałbym go zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie połączenie Yamahy i Bowers nie powinno być na pewno rozwiązaniem bez detalu, aczkolwiek oczywiście pomieszczenie może mieć wpływ jak najbardziej na to. Spróbuj sobie innych konfiguracji i wtedy zobaczysz. Jeżeli brakowało Ci detalu w tych połączeniach, to spróbuj ewentualnie jeszcze połączyć tego ampli z Klipsch. W większości przypadków jest to trochę karkołomne połączenie, ale być może u Ciebie się sprawdzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb pure direct w zasadzie odpowiada za skrócenie ścieżki sygnału, odłączenie wszelkich trybów korekcji, oraz także kalibracji, więc na pewno w kontekście ilości wysokich tonów może mieć tutaj znaczenie. Co do samej przestrzeni, to już oczywiście wchodzimy w nazewnictwo i każdy w inny sposób to określa, więc zależy co pod tym pojęciem dla każdego się kryje i jak to rozumie, nie mniej jednak może się okazać, że rzeczywiście Ci to pomoże. Najlepiej było by spróbować z korekcją i bez tego trybu - być może się uda. Co do samej korekcji, to tutaj jak najbardziej może się udać i według mnie to ona będzie miała wpływ na przestrzeń w odróżnieniu od samej korekcji barwy dźwięku, ponieważ w tym przypadku odpowiada ona za to (upraszczając wypowiedź), aby dźwięk do nas docierał z takim samym natężeniem i w tym samym czasie, a w efekcie za kreowanie bazy stereo. Rozwiązuje ona problemy np.  niesymetrycznych ustawień kolumn, które powodują, że stereofonia nam ucieka itd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tych jakie sobie wybrałeś (bo również bym ich nie wykluczał z tego starcia) dorzuciłbym do tego zestawienia, skoro szukasz nieco więcej blasku w wysokich tonach jeszcze Focal Aria 906, ewentualnie Audiovector QR1. Nie są to codzienne zestawienia, ale szukasz też niecodziennego brzmienia, które obecnie nie idzie w parze z koncepcją zarówno realizacji muzycznych jak i trochę mody w kolumnach (co oczywiście żebyś mnie nie zrozumiał źle nie jest wcale błędem, czy czymś złym). Z kolei według mnie docelowym rozwiązaniem, które było by remedium na Twoje oczekiwania były by KEF R3, ponieważ są to kolumny potrafiące z bliskich odległości wykreować fajną stereofonię, a to za sprawą zarówno wysokotonowca zawieszonego współosiowo, oraz nakładki mandarynkowej mającej właśnie pozwolić osiągnąć ten efekt. Polecam jednak posłuchać, ponieważ posiadają one dość solidną podstawę basową, która w niektórych pomieszczeniach może powodować efekt przesycenia dołem.

Trochę bardziej balansujące ten system, ale o fajnej przestrzeni mogą być jeszcze Fyne Audio F500. To z propozycji na pewno wartych uwagi było by tyle, żeby Ci nie wrzucić tutaj 15 kolumn z czego nie wiadomo co finalnie wybrać :) Jeżeli chcesz, to możemy wypożyczyć Ci jakieś do domu, sprawdzisz sobie jak to się sprawdza w Twoich warunkach odsłuchowych i jak powiesz nam które podobają się bardziej, to będzie jeszcze łatwiej o bardziej precyzyjne typy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...