Skocz do zawartości

Odświeżenie konfiguracji kina domowego, chcę wycisnąć maksimum


węgiel2

Recommended Posts

Dzień dobry. Przede wszystkim miło mi dołączyć do grona forumowiczów, pozdrawiam wszystkich. Zwracam się z prośbą o pomoc do fachowców-entuzjastów bo dwie osoby ze sklepów audio-video nie do końca dały radę pomóc. Generalnie chodzi o uzyskanie maksimum możliwej jakości video tj. 4K/60 z HDR i DV oraz audio 7.1 w formatach bezstratnych (bez Atmos), z połączenia nowszego ze starszym sprzętem. Do tej pory chodziło 4K HDR i DV oraz DD5.1 oraz DTS5.1.

Co mam: kino domowe + stereo:

  •         TV - Sony XF9005,
  •         Amplituner AV - Onkyo TX-SR805,
  •         Wzmacniacz stereo - Audiolab 6000A,
  •         Kolumny - KEF z serii iQ w konfiguracji 7.1,
  •         Źródło multimedialne + gry - Xbox Series X lub MiBox lub aplikacje zainstalowane na AndroidTV.

Połączenia:

  •         TV --optyk--> Ampli,
  •         Xbox --hdmi--> TV,
  •         Ampli --hdmi--> TV,
  •         Ampli -- preout --> Wzmacniacz stereo.

Czego potrzebuję:

  •         Video na TV w jakości 4K/60fps z HDR i DolbyVision zarówno w grach jak i multimediach,
  •         Audio na TV w stereo - Opcjonalnie - nice to have,
  •         Audio na ampli w bezstratnym 7.1 tzn. DolbyDigitalPlus, DTS-HD, DolbyTrueHD.

    
Jakie są ograniczenia:

  •         Audio - brak eARC w TV oraz eARC/ARC w ampli, możliwy tylko optyk na wyjściu z TV co daje maks DTS w 5.1 lub DD w 5.1 przy video 4K/60 z HDR i DV,
  •         Video - brak 4K w ampli, możliwe tylko 1080p przy dowolnym audio.

Co udało mi się uzyskać:

  •         Maks 4K/60 z HDR i DV (ok) i dźwiękiem DTS 5.1 na ampli (nie ok) i dźwiękiem stereo na TV (ok):
    •         Uzyskane w sposób 1 przy puszczeniu całości z Xboxa do TV po HDMI i później optykiem do ampli,
    •         Uzyskane w sposób 2 przy puszczeniu całości z Xboxa na splitter HDMI i później HDMI do TV oraz HDMI do ampli,
  •         Maks 1080p/60 bez HDR i DV (nie ok) z dźwiękiem bezstratnym 7.1 na ampli (ok) i dźwiękiem stereo na TV (ok):
    •         Uzyskane przy puszczeniu całości na splitter HDMI i później HDMI do TV oraz HDMI do ampli,

Problemy:

Po włączeniu w układ splittera HDMI mogłem pokombinować z konfiguracją w XBoxie, ale poległem (zakładam, że w powodu EDID) ponieważ:

  •         W ustawieniach automatycznych konsola wykrywa wsparcie dla 4K/60 z HDR i DV dla wtedy dźwięk to maks DTS 5.1,
  •         W ustawieniach ręcznych konsola pozwala na maks 1080p/60 bez HDR i DV daje dźwięk bezstratny 7.1 w DolbyDigitalPlus, DTS-HD, DolbyTrueHD zarówno w grach jak i multimediach.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno nowego ampli ze wsparciem 4K/60 z HDR i DV i 7.1 we wszystkich wspomnianych standardach włącznie z Atmos oraz PreOut na fronty jako must-have, ale mowa wtedy o dużej kasie, której wydania próbuję uniknąć. Może jakiś inny splitter, może audio extractor, może jakiś emulator EDID? W razie potrzeby wrzucę jakąś grafikę ze schematem, dajcie znać jeżeli jest potrzebna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jakieś czarodziejskie splitery, switche, matrixy sprzedaje gostek: https://www.pawonik.pl/pl/c/DVI-i-HDMI/99
Zapytaj, może ma coś, co zda egzamin u Ciebie.

Ogólnie rzecz biorąc, brzmi jakbyś potrzebował sprytniejszego splittera (obsługującego różne formaty jednocześnie na wyjściu), czy jakiś procesor hdmi, hdmi matrix. Coś w tych okolicach.

A może jakaś używana Yamaha 685? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...