Skocz do zawartości

Krok do przodu z Dali 850


jakubk

Recommended Posts

To mój pierwszy post na tym forum pomimo, że 'pasywnie' śledzę je od jakiegoś (dłuższego) już czasu, stąd chciałbym się oficjalnie przywitać :)

Stoję przed dylematem potencjalnej zmiany / upgrade z poziomu Dali 850, które mam już od dobrych kilku (10?) lat.

Generalnie jestem z nich zadowolony, początkowe lata współpracowały z Arcamem A22+CD23T, następnie po wymianie tweetera z oryginalnego Seasa na Dayton zmianie uległo również otoczenie : obecnie CXA81, CXN, CD23T oraz biwire na przewodach Eagle DELUXE Silverline dla sekcji średnio-wysokotonowej. 

Taka konfiguracja działa wg. moich spostrzeżeń znacznie lepiej. 

Pytanie z mojej strony czy wymiana w/w  850tek na :

A) Dali Grand

B) Quadral Vulcan Mk4 lub Mk5 

wniesie istotną poprawę szeroko rozumianej jakości? 

Oczywiście optymalnie było by wspomnianych modeli posłuchać, jednak są to jak wiadomo sprzęty x letnie, które nie stoją tak jak nowe - w jednym miejscu (salonie) czekając na odsłuch klienta.

PS. Pomieszczenie ok. 40m2 (wysokie, sufit w trójkąt do kalenicy) , odległość odsłuchu około 4.5m. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, jakubk napisał:

Pomieszczenie ok. 40m2 (wysokie, sufit w trójkąt do kalenicy) , odległość odsłuchu około 4.5m. 

Świetna kubatura dla Dali Grand. Nie wiem jak będzie ze skosami, ale z tym będziesz miał problem niezależnie jakie kolumny wybierzesz. Dali grają potężnym dźwiękiem z tym , że raczej po tzw. ciepłej stronie. Tłumacząc to na polski ,mamy muzykalność kosztem analityczności. Dobrze sprawdzają się z liniowymi wzmacniaczami. Gdyby nie za małe pomieszczenie / 23m2/ to nigdy bym się z nimi nie rozstał.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@tomek4446 Skosy w miarę 'ogarniają' w tym pomieszczeniu, zaczynają się dość wysoko bo 1.5m od podłogi. Przy obecnych Dali 850 nie czuć, żeby przeszkadzały względem innych pomieszczeń, w których ich słuchałem.

Z jakim wzmacniaczem ich używałeś swoich Grandów ? Po lekturze innych wątków, zaczynam się zastanawiać czy ten CXA na nie wystarczy prądowo. 

@Piotr Sonido Takie odczucie 'dopasowania' miałem właśnie po rozjaśnieniu 850 tym CXA względem Arcama. Czyli do Quadral musiał by już być wzmacniacz bardziej neutralny, nawet stronę ciepłego?

A jak byś ocenił, abstrachujac od posiadanego CXA, tzw wielkość dźwięku Grabdów względem Vulkanów? Słucham często koncertów lub wydań z orkiestrą, więc jest to na pewno element na którym mi zależy, podobnie jak brzmienie smyczków czy fortepianu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jakubk napisał:

Z jakim wzmacniaczem ich używałeś swoich Grandów ? Po lekturze innych wątków, zaczynam się zastanawiać czy ten CXA na nie wystarczy prądowo. 

Wystarczy. Grandy mają 90 SPL . U mnie grały z Vincentem SA31+SP 331 , Yamahą CX/MX 1000 , lampą WBA Firebird . Blazebird + monobloki Ironbird / 40 W /.

Genialny dźwięk , lecz właśnie Grandy zmusiły mnie do zainteresowania się DSP ,a konkretnie Dirac Live. Bas mają potężny , miałem za mały pokój i musiałem go utemperować. Słuchałem moich kolumn u kolegi który je ode mnie nabył w 50 m2 i nie poznawałem ich. Pięknie zszyte pasmo , zero dudnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2023 o 10:25, jakubk napisał:

@Piotr Sonido Takie odczucie 'dopasowania' miałem właśnie po rozjaśnieniu 850 tym CXA względem Arcama. Czyli do Quadral musiał by już być wzmacniacz bardziej neutralny, nawet stronę ciepłego?

Moim zdaniem tak. Quadrale graja po prostu jaśniej. I to nie tylko w górnym zakresie ale także bas jest szybszy, twardszy.

Dnia 20.01.2023 o 10:25, jakubk napisał:

A jak byś ocenił, abstrachujac od posiadanego CXA, tzw wielkość dźwięku Grabdów względem Vulkanów? Słucham często koncertów lub wydań z orkiestrą, więc jest to na pewno element na którym mi zależy, podobnie jak brzmienie smyczków czy fortepianu. 

Oba grają duzym dzwiekiem. ale inną barwą. To jest mocno odczuwalne.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za dotychczasowe sugestie.

Jestem po wycieczce - odsłuchach Grandów, oczywiście ze swoim zestawem CXA81 + CXN. Pomieszczenie właściciela Dali podobne jeśli nie ciut większe niż moje 40m2. 

Wrażenia mam szczerze powiedziawszy bardzo mieszane - chyba spodziewałem się czegoś więcej.  Górne rejestry odczuwalnie lepsze za sprawą tweetera Scan Speak, średnica też ale już dużo mniejsza różnica niż 850 (w końcu te same głośniki) niestety Grandy nie pokazały większej naturalności dla wokali, na których bardziej mi zależało. Jeśli chodzi o dolne rejestry to tutaj moim subiektywnym oczywiście odczuciem było gorzej - basu jeszcze więcej niż 850 ale przez to z mniejszym konturem i rozdzielczością. 

Abstrachujac od Dali, mam obecnie u siebie na miejscu również coś z drugiego końca linijki tj. Traingle Esprit Antal EZ. W porównaniu do 850 oczywiście to zupełnie inne granie, szczególnie energii w dolnym pasmie nie ma co porównywać, Dali mają też trochę więcej powietrza (trochę go od siebie dodają po prostu) - czasami to pasuje, czasami nie. Mają też trochę więcej ciężaru na instrumentach typu gitara czy wiolonczela. Natomiast to co je najbardziej różni to sposób reprodukcji wokali - tutaj jest przepaść. Triangle mają znacznie bardziej naturalne brzmienie, w przypadku utworów które 'opierają się' właśnie na tym ciężko mi już do Dali wrócić :)

Pytanie - czy może jest jakaś inna kolumna której warto posłuchać, która połączy porządane przeze mnie cechy? W podobnym jak Grandy budżecie myślałem o odsłuchu Sonus Faber Grand Piano Domus oraz KEF Reference 205. Pytanie czy to dobry kierunek, może (na pewno) jest coś jeszcze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...