Skocz do zawartości

Skomplikowany układ salonu do ustawienia HiFi


Piotr_

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Staram się dobrać do mojego salonu optymalny sprzęt i ustawienia kolumn. Jestem dość "świeży" w temacie HiFi. Ze względu na ten dziwny układ pomieszczenia trochę się już pogubiłem co, gdzie i jak. Poszukuję porady od Koleżanek i Kolegów znających się na rzeczy jaki zestaw kolumn przy takim pokoju byłby optymalny (podłogowe czy podstawkowe)? Jakie kolumny sugerujecie? Jaki wzmacniacz? Jaki gramofon?

Słucham muzyki różnej ale załóżmy, że 80% to Jazz, Blues reszta Rock oraz muzyka elektroniczna. Rozumiem, że nie ma idealnych rozwiązań uniwersalnych dla tego skupiam się na Jazz i Blues.

Pomieszczenie ma wysokość 244cm jest to na planie otwartym salon połączony z kuchnią. Część jadalni ze stołem dzieli niska ścianka od części wypoczynkowej.

Pokój jest w tym układzie z rynku wtórnego, nie miałem wpływu na jego wygląd. Czy ma sens ustawianie tutaj czegokolwiek o wydajności ponadprzeciętnej co da satysfakcję słuchaczowi większą niż ta odebrana z przeciętnego urządzenia.

Budżet jakim dysponuje to 5000$ i zależy mi aby zasugerowane sprzęta były dostępne na rynku USA.

Serdecznie dziękuję za ewentualne sugestie.

 

 

speakers layoutPL_1.jpg

Edytowano przez Piotr_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywają na forum gorsze układy. Idealnie nie jest, ale można jak najbardziej kombinować ze sprzętem.
Patrząc tylko na sam obrazek ja skłaniam się bardziej ku opcji nr 2. Choć słuchacz wtedy siedzi blisko tej tylnej ścianki. Może tam wzbudzać się bas, ale nie wiem jak to wygląda w przypadku ścianki, która nie jest pełna do sufitu.
Opcja nr 1 to jednak 3,5 metra do kolumn, które są rozstawione na szerokości 2,1 metra. Trochę może tutaj stereo "ucierpieć".
Natomiast nikt nie powie na ślepo, co jest lepszym wyjściem i po prostu musiałbyś sam to sprawdzić.
Można kombinować.

Ja generalnie jestem zwolennikiem DSP. Zwłaszcza, kiedy układ pomieszczenia jest trudny bądź są utrudnienia, a większość osób je ma. Być może spróbuj rozważyć w systemie wzmacniacz z DSP jak jakiś Arcam SA30 lub jeżeli problematyczna byłaby obsługa Dirac w Arcamie to jakiś Lyngdorf, który kalibrację RoomPerfect ma bardzo prostą w obsłudze.

Jak umeblowane jest pomieszczenie? Jest goło i wesoło, spory pogłos czy są dywany, zasłony, jakieś różne przeszkadzajki rozpraszające?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AudioTube napisał:

Piotr, witaj

W opcji 1 co masz za sofą?

Fajnie by było, gdyby to był otwór/szkło od sufitu do podłogi. 

Ciekawym😊

 

Witaj, Za sofą znajdują się okna ale nie jest to szkło od podłogi do sufitu.  Cztery okna w ramach 180x75 cm oddzielone wąskimi ściankami.

6 godzin temu, zolt napisał:

Jak umeblowane jest pomieszczenie? Jest goło i wesoło, spory pogłos czy są dywany, zasłony, jakieś różne przeszkadzajki rozpraszające?

Witaj zolt, dziękuję za odpowiedź, pomieszczenie posiada meble naniesione na obrazku, przed sofą duża pufa której tam nie umieściłem. Na ścianie z telewizorem regał zabudowujący całą szerokość do odległości do niskiej ścianki. Żyrandol z wiatrakiem, drugi nad stołem w części jadalnej i trzeci nad wyspą. Część kuchenna z meblami w układzie C na trzech ścianach. Na chwilę obecną brak zasłon, będą jakieś rolety. Jest więc tego trochę, pogłosu nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr_ dziękuję za odpowiedź. Jestem fotografem z zamiłowania. Obraz mówi więcej aniżeli słowa, a jakoś tych okien/180x75 sobie nie mogę wyobrazić. Otwór okienny/szklana ściana po osi pokoju nawet za plecami może być bardzo korzystny. Dalej już nie idę, ponieważ

1 godzinę temu, Piotr_ napisał:

pogłosu nie ma

Moim skromnym zdaniem potrzebujesz wiedzy podstawowej na temat - jakie czynniki wpływają i jak wpływają na odbiór brzmienia w pomieszczeniu „zamkniętym” jakim jest np pokój/salon.

Trochę chęci, Twojej gotowości i tą wiedzę znajdziesz sam. Powodzenia.

Gratuluję Tobie możliwości wyboru z dwóch opcji. Jest wybór, niektórzy z Nas tego nie mają. Ustaw zatem audio jak na rysunku i sam dokonaj wyboru. To Tobie ma się podobać. 
 

Dnia 15.03.2023 o 23:40, Piotr_ napisał:

Rozumiem, że nie ma idealnych rozwiązań uniwersalnych dla tego skupiam się na Jazz i Blues.

Rozwiązaniem idealnym będzie Twoje zadowolenie. Skup się proszę na tym. Odpuść wszelkie internetowe dogmaty, teorie, wierzenia itp

Dnia 15.03.2023 o 23:40, Piotr_ napisał:

Czy ma sens ustawianie tutaj czegokolwiek o wydajności ponadprzeciętnej co da satysfakcję słuchaczowi większą niż ta odebrana z przeciętnego urządzenia.

Przeczytałem, zrozumiałem. Zachęcam, byś skupił się na zadowoleniu, własnym zadowoleniu. 
Moim zdaniem dysponujesz, który pozwoli to zadowolenie uzyskać. 
 

 

Dnia 15.03.2023 o 23:40, Piotr_ napisał:

Serdecznie dziękuję za ewentualne sugestie.

Nie ma za co. Porady internetowe są gratis. To fajna sprawa, ale jest i nie fajna rzecz, ponieważ za „gratis” stoi - brak jakiekolwiek odpowiedzialności. 
Czego dowodem jest mój cały wpis.

Nie wiem o co chodzi z tym sprzętem/dostępność w USA.

”normalnie” to się robi tak.

Klikasz na audio w swoim budżecie; on przyjeżdża, masz 14 dni na „test” w Twoich dwóch opcjach. Jak gęba uśmiechnięta/zadowolenie i  nóżka chodzi, to sprawa załatwiona.

I jak chcesz mieć już spokój, to nie wchodź już wtedy ponownie na forum😊

Co do marek, modeli itp nie pomogę. Dałeś radę zarobić na takie mieszkanie, dasz radę i z audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, AudioTube napisał:

Obraz mówi więcej aniżeli słowa, a jakoś tych okien/180x75 sobie nie mogę wyobrazić. Otwór okienny/szklana ściana po osi pokoju nawet za plecami może być bardzo korzystny.

AudioTube, postanowiem poszerzyć horyzonty Twej wyobraźni. Wczoraj nie miałem takiej możliwości.

H6149157_16.jpg

19 godzin temu, AudioTube napisał:

Moim skromnym zdaniem potrzebujesz wiedzy podstawowej na temat - jakie czynniki wpływają i jak wpływają na odbiór brzmienia w pomieszczeniu „zamkniętym” jakim jest np pokój/salon.

Zacząłem już czerpać ze źródła wiedzy.

19 godzin temu, AudioTube napisał:

Rozwiązaniem idealnym będzie Twoje zadowolenie. Skup się proszę na tym. Odpuść wszelkie internetowe dogmaty, teorie, wierzenia itp

Przeczytałem, zrozumiałem. Zachęcam, byś skupił się na zadowoleniu, własnym zadowoleniu. 

Tak też zrobię, dziękuję za zacną radę. Jestem już w takim wieku, że zaczynam się skupiać na własnym zadowoleniu. Dzięki Tobie utwierdziłem się w słuszności swych poczynań.

19 godzin temu, AudioTube napisał:

”normalnie” to się robi tak.

Klikasz na audio w swoim budżecie; on przyjeżdża, masz 14 dni na „test” w Twoich dwóch opcjach. Jak gęba uśmiechnięta/zadowolenie i  nóżka chodzi, to sprawa załatwiona.

Musiał bym się sporo naklikać. Fajnie jest wiedzieć gdzie kliknąć "naj sam przód". No ale to już wiem, dzięki Tobie. Kolejny raz spieszę z podziękowaniami.

19 godzin temu, AudioTube napisał:

I jak chcesz mieć już spokój, to nie wchodź już wtedy ponownie na forum😊

Zrozumiałem sugestię ale chyba jeszcze zostanę, oczywiście jak pozwolisz.

19 godzin temu, AudioTube napisał:

Dałeś radę zarobić na takie mieszkanie, dasz radę i z audio.

W tym przypadku sytuacja jest trywialna, chyba Ciebie nie zaskoczę. Na mieszkanie to na tę chwilę bank "zarobił".

I tak oto pogawędziliśmy sobie merytorycznie na tematy szeroko pojętego audio :-) 

Edytowano przez Piotr_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, dziękuję za ten „obraz”



Posiedziałem trochę na tym miejscu/opcja 1

Z lewej strony wpadające promienie. Czułem spokój. 
Kolor ścian, sofy, dywaniku.

Dużo światła. Takiego miękkiego światła. Jeden monitor postawiłem postawiłem obok kominka, a drugi zamiast stoliczka ze świeczką.

Nie łatwe to ustawienie, przyznaję, ale to co usłyszałem z połączenia monitorów Sonus Faber i all in one Audio Gato przyniosło ukojenie, radość i spełnienie.

Piotrze, gratuluję tego miejsca.

Wybacz, że podałem te dwie marki audio. Miałem je u siebie. Bardzo mi oczy cieszyły i pasowały do reszty.


Mam także podobną ilość światła w salonie. Jest przytulnie, jasno i tak spokojnie jak u Ciebie. No i ten widok zza okien u Ciebie. Serdecznie gratuluję.

Moim skromnym zdaniem układ salonu w opcji 1 z przesuniętymi monitorami/kolumnami jest korzystny jeśli chodzi o np. „dudnienie” i „kotłowanie” się „basu”. On ma gdzie ujść. Przez te powierzchnie szklane, ale i do reszty mieszkania. A tam przecież nie siedzisz. 
Pomiary dałyby odpowiedź, ale dajmy sobie z nimi spokój. 
 

Widzę sofę, dywanik. Choć kropla, to jakieś „pochłanianie” jest. 

Pozdrawiam i spokojnego weekendu

Adam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

Piotrze, dziękuję za ten „obraz”



Posiedziałem trochę na tym miejscu/opcja 1

Z lewej strony wpadające promienie. Czułem spokój. 
Kolor ścian, sofy, dywaniku.

Dużo światła. Takiego miękkiego światła. Jeden monitor postawiłem postawiłem obok kominka, a drugi zamiast stoliczka ze świeczką.

Nie łatwe to ustawienie, przyznaję, ale to co usłyszałem z połączenia monitorów Sonus Faber i all in one Audio Gato przyniosło ukojenie, radość i spełnienie.

Piotrze, gratuluję tego miejsca.

Wybacz, że podałem te dwie marki audio. Miałem je u siebie. Bardzo mi oczy cieszyły i pasowały do reszty.


Mam także podobną ilość światła w salonie. Jest przytulnie, jasno i tak spokojnie jak u Ciebie. No i ten widok zza okien u Ciebie. Serdecznie gratuluję.

Moim skromnym zdaniem układ salonu w opcji 1 z przesuniętymi monitorami/kolumnami jest korzystny jeśli chodzi o np. „dudnienie” i „kotłowanie” się „basu”. On ma gdzie ujść. Przez te powierzchnie szklane, ale i do reszty mieszkania. A tam przecież nie siedzisz. 
Pomiary dałyby odpowiedź, ale dajmy sobie z nimi spokój. 
 

Widzę sofę, dywanik. Choć kropla, to jakieś „pochłanianie” jest. 

Pozdrawiam i spokojnego weekendu

Adam

 

Adamie dziękuję bardzo za odpowiedź, "skrzynia z wyborem" powoli się napełnia nabierając sensownego rozmiaru i pogląd na sytuację klaruje. Z początkowego chaosu zaczyna wyłaniać się bardziej uporządkowany obraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...