Skocz do zawartości

Modyfikacja starszego zestawu kina domowego Yamaha


lelejaszek

Recommended Posts

Szanowni!

Chciałbym zmodyfikować zestaw kina domowego, bo robię minisalkę kinową w pomieszczeniu w piwnicy. Zaznaczam, że nie chodzi mi o super jakość i raczej robię to po kosztach. W salce planuję oglądać filmy na projektorze, grać na konsoli i słuchać muzyki z Tidala/YouTubea.

Otrzymałem od znajomego starszy zestaw kina domowego, który mimo lat był niemal nieużywany:

  • kolumny Yamaha 2 x NS-890
  • głośniki tylne 2x NS-E8900
  • centralny 1x NS-C8900
  • amplituner Yamaha RX-V461

Rozumiem, że amplituner jest definitywnie do zmiany i tutaj pogodziłem się z inwestycją (z tego co czytam to chyba w model Yamaha V4A).

Planuję zostać przy zestawie 5.1, nie będę rozbudowywał głośników w przyszłości o kolejne (stąd nie ma chyba sensu inwestycja w V6A), co najwyżej kiedyś wymienię głośniki.

Natomiast co najważniejsze chciałbym jeszcze dokupić subwoofer, używkę z OLXa za kilkaset złotych, żeby pasował kolorystycznie do zestawu i reszty głośników.  Dlatego chciałbym zapytać:

1. jaki model subwoofera pochodzi z zestawu ww. głośników? też coś z 8900 w nazwie?
2. Czy rzeczywiście wymiana amplitunera to dobry pomysł?
3. Czy ogólnie zestaw z nowym amplitunerem, używanym subwooferem i ww. używanymi głośnikami będzie lepszym rozwiązaniem niż nowy soundbar za ok. 4-5 tysięcy złotych?

Z góry bardzo dziękuję za poświęcony mi czas.

Edytowano przez lelejaszek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lelejaszek napisał:

1. jaki model subwoofera pochodzi z zestawu ww. głośników? też coś z 8900 w nazwie?

Nie... Suba nie musisz brać do kompletu. Patrz np. na Magnat Monitor Supreme Sub 302A

13 minut temu, lelejaszek napisał:

2. Czy rzeczywiście wymiana amplitunera to dobry pomysł?

Zastanów się na spokojnie co ten amplituner oferuje i czego Ci może w nim brakować. Największym ograniczeniem jest HDMI 1.2a bo bardzo archaiczna wersja. Jeśli zamierzasz oglądać filmy to będziesz się borykał z brakiem obsługi nowszych kodeków dźwiękowych. Nie przejdzie też nic więcej jak 1080p.

28 minut temu, lelejaszek napisał:

3. Czy ogólnie zestaw z nowym amplitunerem, używanym subwooferem i ww. używanymi głośnikami będzie lepszym rozwiązaniem niż nowy soundbar za ok. 4-5 tysięcy złotych?

Nowy (albo w miarę świeży) amplituner i używane głośniki to moim zdaniem najlepsza droga jeśli budżet jest ograniczony. Nie myśl o soundbarze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panu za odpowiedzi. Chciałbym dopytać jeszcze o kilka rzeczy.

Ostatecznie chciałbym zbudować prosty system 5.1.2. oparty na amplitunerze yamaha v6a, głośnikach sufitowych 2x NS-IC600, reszcie jak w pierwszym poście i subwooferze wskazanym przez Pana. 

Pozostała kwestia okablowania i rozmieszczenia głośników.

Załączam bardzo prosty rzut mojego pokoju (nie jestem grafikiem, ale rysunek jest w skali).

plan4.jpg.f96fef082b274b8974d2e8ddbdfd827c.jpg

Na dole zaznaczyłem ekran projekcyjny, dwie kolumny po bokach, subwoofer w lewym dolnym rogu oraz centralnie pod ekranem głośnik centralny.

Na górze zaznaczyłem trójosobową kanapę (190x90cm) na czarno, głośniki sufitowe na zielono oraz głośniki tylne na czerwono.

Chciałbym zapytać:

1. Czy takie umiejscowienie głośników tylnich jest OK? 

2. Czy ustawienie głośników sufitowych (tj po obu stronach nad kanapą i nad głową skrajnych widzów na kanapie) jest OK? Czy może rozmieścić je jakoś szerzej? (teraz miedzy środkiem jednego i drugiego jest 160 cm)

3. Cztery kable (tj. 2 od sufitowych i 2 od tylnich) chciałbym puścić w ścianie i suficie za pomocą gniazdek głośnikowych, takich jak takie. Kable na głośniki sufitowe od takiego gniazdka szłyby już bezpośrednio do głośników, a tylne wychodziły by takim samym gniazdkiem z tyłu i wówczas bym je podłączył (dwa tylne są na standach). Czy takie rozwiązanie z gniazdkami głośnikowymi jest akceptowalne, nie ma jakieegoś ogromnego wpływu na dźwięk?

Gniazdo-glosnikowe-podwojne-Bialy-Schneider-Sedna-Design-Elements-SDD111411-50458-680x680.webp.2abe3f1036867278d22086c6175cb8b7.webp

4. Czy w bruździe w ścianie mogą iść kable obok siebie (np. takie: https://glosniki-instalacyjne.pl/scp-16-2ofc-wt-przewod-glosnikowy-wewnetrzny.html)? Bo one nie są ekranowane (ale nie wiem czy to jest do czegokolwiek potrzebne, jestem laikiem).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo... Żaden Pan. Nie panujmy tutaj :)

1 godzinę temu, lelejaszek napisał:

1. Czy takie umiejscowienie głośników tylnich jest OK? 

Tak, będzie ok, ale mam drobne uwagi. Dolby zaleca by odległość najbliższego głośnika wynosiła powyżej 1m do najbliższego pola odsłuchu. Z tego powodu proponuję Ci zastosowanie głośników typu bipol/dipol które dają bardziej rozproszony dźwięk i moim zdaniem dobrze się wkomponują w Twoja skośną wnękę. Wysokość nad ziemią to głośnik wysokotonowy w kolumnie na wysokości uszu lub nieznacznie wyżej.

1 godzinę temu, lelejaszek napisał:

2. Czy ustawienie głośników sufitowych (tj po obu stronach nad kanapą i nad głową skrajnych widzów na kanapie) jest OK? Czy może rozmieścić je jakoś szerzej? (teraz miedzy środkiem jednego i drugiego jest 160 cm)

Jeśli chodzi o rozstaw boczny to zalcecenia mówią o tym samym ustawieniu co kolumny frontowe. Daj je tylko troszę szerzej co na grafice. Jesli chodzi o rozstaw wzdłużny, to referencyjny kąt wynosi 80°. Typowo to wychodzi mniej więcej nad kolanami, ale nie wiem jak wysoko masz sufit bo im wyżej tym dalej, trygonometria w ruch :) 

1 godzinę temu, lelejaszek napisał:

3. Cztery kable (tj. 2 od sufitowych i 2 od tylnich) chciałbym puścić w ścianie i suficie za pomocą gniazdek głośnikowych, takich jak takie. Kable na głośniki sufitowe od takiego gniazdka szłyby już bezpośrednio do głośników, a tylne wychodziły by takim samym gniazdkiem z tyłu i wówczas bym je podłączył (dwa tylne są na standach). Czy takie rozwiązanie z gniazdkami głośnikowymi jest akceptowalne, nie ma jakieegoś ogromnego wpływu na dźwięk?

W pełni rozumiem założenia w którym schludność poprowadzonej instalacji jest istotna, a więc proponowane przez Ciebie zastosowanie gniazdek na kable do głośników. Nie jestem fanem tego typu rozwiązań w audio, cenię sobie bezpośredniość połączenia w którym nie ma elementów mogących mieć negatywny wpływ... bla bla bla. Reasumując, zrób jak uważasz. To nie będzie przecież high-end więc spokojnie. Z drugiej strony to forum audio w którym muzycznych purystów jest pełno, tu się słyszy kable, zasilacze itd... Rozumiesz ;) 

1 godzinę temu, lelejaszek napisał:

4. Czy w bruździe w ścianie mogą iść kable obok siebie (np. takie: https://glosniki-instalacyjne.pl/scp-16-2ofc-wt-przewod-glosnikowy-wewnetrzny.html)? Bo one nie są ekranowane (ale nie wiem czy to jest do czegokolwiek potrzebne, jestem laikiem).

Zdarzają się problemy jeśli na dłuższym odcinku w jednej szynie są prowadzone kable do prądu, głośnikowe, internetowe czy sygnałowe. Jeśli będą same głośnikowe to powinno być ok. W skrajnych syuacjach pojawiają się jakieś interferencje nawet jak przewód tylko przecina linię 230V. Jeśli ma być dobrze to staraj się trzymać głośnikowe z dala od innych instalacji.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wszystko jest już dla mnie chyba jasne, poza jednym zagadnieniem - chodzi o tę  właśnie nieszczęsną wnękę.
 

3 godziny temu, Butler napisał:

Tak, będzie ok, ale mam drobne uwagi. Dolby zaleca by odległość najbliższego głośnika wynosiła powyżej 1m do najbliższego pola odsłuchu. Z tego powodu proponuję Ci zastosowanie głośników typu bipol/dipol które dają bardziej rozproszony dźwięk i moim zdaniem dobrze się wkomponują w Twoja skośną wnękę.

 

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o zamianę 2 głośników Yamaha NS-E8900 np. na takie: https://www.olx.pl/d/oferta/okazja-glosniki-wharfedale-crystal-30-wh-2-bipolarne-surround-CID4042-IDTvUr7.html ?

Naniosłem zmiany na "projekcie":

plan5.jpg.ebd24a1035fa52816b5b95a4cf3d8545.jpg

I z jednej strony jest super, bo mogę je ładnie powiesić na ścianie, bez standów i montażu trzeciego gniazda głośnikowego, a za kanapą nie będzie żadnych kabli, ale chciałbym jeszcze dopytać:

1. Czy mogę je po prostu powisieć na tej ścianie we wnęce w tym miejscu co na projekcie powyżej, czyli w jednej linii z głową słuchaczy (nie chodzi mi o wysokość, to rozumiem, tylko właśnie o miejsce względem głowy, czyli aby były idealnie po bokach)?

2. jeśli te głośniki są na wysokości głowy to do osoby która siedzi skrajnie po lewej lub prawej stronie będzie ok 65 cm (do tej na środku 135 cm). Czy osoby które będą siedziały na skrajnej części kanapy nie będą miały odebranej przyjemności z audio? Bo rodzina trójosobowa i często pewnie byśmy oglądali razem.

3. Czy taki zestaw (składający się  w sumie z produktów firmy Yamaha, Magnat, Wharfedale) nadal się komponuje?

4. Czy ewentualnie istnieją takie głośniki bipolarne Yamahy w miarę rozsądnej cenie? Jeśli dobrze zrozumiałem że one powinny mieć taki podwójny kształt to znalazłem tylko te Wharfedale i Klipschy, ale te ostatnie kosztują tyle co amplituner :) 

5. A może jednak jakoś zostać przy tych NS-E8900 na standach? Tylko nawet jeśli tak to nie mam pojęcia jak je ustawić w tej wnęce, to jest chyba niemożliwe...

Przyznam, że trochę mnie podłamała ta wnęka i zalecanie min. 1 metra odległości... :( 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lelejaszek napisał:

1. Czy mogę je po prostu powisieć na tej ścianie we wnęce w tym miejscu co na projekcie powyżej, czyli w jednej linii z głową słuchaczy (nie chodzi mi o wysokość, to rozumiem, tylko właśnie o miejsce względem głowy, czyli aby były idealnie po bokach)?

Tak.

22 minuty temu, lelejaszek napisał:

2. jeśli te głośniki są na wysokości głowy to do osoby która siedzi skrajnie po lewej lub prawej stronie będzie ok 65 cm (do tej na środku 135 cm). Czy osoby które będą siedziały na skrajnej części kanapy nie będą miały odebranej przyjemności z audio? Bo rodzina trójosobowa i często pewnie byśmy oglądali razem.

Bardzo dobrze analizujesz co napisałem. :) Wszystko co trzeba teraz zrobić nazywa się potrzebą kompromisu. By zachować minimalną odległość od głośnika środkiem zaradczym często staje się dać ten głośnik wyżej. Tu mamy utrudnioną sytuację bo wyżej są Atmosy i moim zdaniem większy priorytet ma zachowanie odległości kątowej między warstwą górną a surroundami od trochę zbyt małej odległości do odsłuchu. Jak pisałem, bipole/dipole daja bardziej rozproszony dźwięk dlatego zdają egzamin nawet jeśli są bliżej jak 1m.

28 minut temu, lelejaszek napisał:

3. Czy taki zestaw (składający się  w sumie z produktów firmy Yamaha, Magnat, Wharfedale) nadal się komponuje?

Yamaha nie robi dobrych głośników. Jak chcemy zachować wizualnie spójny styl to wszystkie głośniki powinny być tej samej marki. Brzmieniowo to oczywiście subwoofer może być z innej parafii. Surroundy oraz Atmos raczej nie są traktowane jako te które muszą być tej samej firmy. Najczęściej sugerowane jest by fronty oraz center był tego samego brandu, ale i tu są wyjątki bo już wiele razy czytałem opinie że takie mieszane zestawy grają bdb.

33 minuty temu, lelejaszek napisał:

4. Czy ewentualnie istnieją takie głośniki bipolarne Yamahy w miarę rozsądnej cenie? Jeśli dobrze zrozumiałem że one powinny mieć taki podwójny kształt to znalazłem tylko te Wharfedale i Klipschy, ale te ostatnie kosztują tyle co amplituner :) 

Olej tą Yamahę.

46 minut temu, lelejaszek napisał:

5. A może jednak jakoś zostać przy tych NS-E8900 na standach? Tylko nawet jeśli tak to nie mam pojęcia jak je ustawić w tej wnęce, to jest chyba niemożliwe...

Ciężko by było coś tak ustawić. Możesz ewentualnie brać pod uwagę płaskie głośniki naścienne typu HECO Ambient Line 22F, Dali Oberon On-Wall itp.

49 minut temu, lelejaszek napisał:

Przyznam, że trochę mnie podłamała ta wnęka i zalecanie min. 1 metra odległości... :( 

No co poradzę

distance.PNG.3e34d8f1efe091f90a815edf2d65eaa8.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...