Skocz do zawartości

Wyciszenie mieszkania - problem z "rezonansem" (?) płyty G-K


Nowcio

Recommended Posts

Słowem wstępu: większą część mieszkania mamy wyciszoną. Na ścianach mamy na klej położone 3cm pianki Isola Accorub, wzmocnienie z siatki i do tego przyklejona płyta akustyczna Knauf Akustik Plus. Jakiś rok temu otwarła się pod mieszkaniem restauracja i zauważyliśmy wtedy, że w mieszkaniu zrobiło się głośno, szczególnie uciążliwe okazały się niskie częstotliwości. Z najemcami restauracji zlokalizowaliśmy przyczynę: duża lada chłodnicza generowała wibracje, które przenosiły się na ściany. Włożyliśmy pod ladę odpowiednie przekładki wibroizolacyjne i problem mocno się zmniejszył. Zrobiłem dziś pomiary i zauważyłem ciekawostkę, że wyciszone ściany „generują” duży hałas w obrębie 100Hz, a czysta betonowa ściana ma poziom o prawie 40dB niższy. Oczywiście należy wziąć poprawkę na profesjonalne urządzenie pomiarowej - telefon, ale mimo wszystko różnica jest ogromna. Wygląda jakby płyta wpadała w jakąś częstotliwość rezonansową i stała się głośnikiem. Jest to bardzo uciążliwe, bo nie taki był cel całej akcji z wyciszaniem mieszkania. Spotkał się ktoś kiedyś podobnym przypadkiem? Co ciekawe, płyta zamocowana na stelażu, aczkolwiek podwójnie, nie generuje takich częstotliwości. Już patrzyłem nawet na możliwe mody w pomieszczeniu, ale pokoje mają różny rozmiar, a widać, że ściany generują taką samą częstotliwość.

 

W załączniku rozkład częstotliwości dla poszczególnych pkt pomiarowych  wraz z parametrami zastosowanego wyciszenia - pkt pomiarowe oznaczone strzałką, brak informacji przy strzałce, oznacza brak wyciszenia, numer przy strzałce oznacza numer końcówki załącznika. Za wszelkie pomysły co się dzieje bardzo dziękuję.

plan_aku.drawio.png

Screenshot_20230426-211339.png

Screenshot_20230426-211551 (1).png

Screenshot_20230426-211551.png

Screenshot_20230426-211611.png

Screenshot_20230426-211801.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiarów telefonem w ogóle nie brałbym pod uwagę, nie ma to znaczenia że to "poglądowo" bo poglądowo można by dać = bez sensu, po co pomiar który wiadomo że jest zły? 40 dB, równie dobrze mogło by być 200 dB

jeżeli to byłby rezonans płyty to mogłoby to wynikać z niezbyt sztywnego montażu, 100 Hz to dość wysoko jak na płytę w dodatku dość ciężką jaką tam masz, ale to można zdiagnozować. Jeżeli to drgania płyty, to powinno dać się to wyczuć czyli jeśli dociśniesz płytę, od tak, ręką, to hałas powinien się istotnie zmniejszyć. Jeżeli to to, to trzeba usztywnić konstrukcję, dołożyć płytę czy coś

Jeżeli to nie to, to pozostaje opcja innego hałasu przenikającego i wzmocnienie pod ścianą wynikające z któregoś rezonansu pomieszczenia. Ściganie tego z poziomu samego rezonansu nie ma sensu, bo trzeba by wyeliminować źródło hałasu. Niestety dalej podejrzane są urządzenia elektryczne, 100 Hz to bardzo charakterystyczna częstotliwość dla transformatorów - nie masz może jakiegoś za ścianą? Ewentualnie mogło by też być tak, że dokładając gumy dodaliście jakiś stopień swobody i wzmocniliście inne drgania tego co hałasowało. Trzeba by zamontować coś konkretniejszego niż gumy, jakieś konkret elastomery np. sylomer - takie kolorowe gąbeczki. Żeby określić jakie to trzeba by wiedzieć jaka jest masa tego co hałasuje i zaprojektować tak żeby częstotliwość rezonansowa wypadłą poniżej częstotliwości rezonansowych pokoju i ścian i powinno być lepiej. Ale trzeba znać masę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, niestety telefon to nie jest najszczęśliwsze urządzenie pomiarowe, zdaję sobie z tego sprawę. Zastanowiła mnie powtarzalność na wszystkich ściana z G-K i duża różnica na gołej ścianie. Wibracji na ścianie nie czuję, dociśnięcie płyty też nic nie zmienia.

Akurat przed chwilą odwiedziłem najemców w innej sprawie i przy okazji sprawdziłem co mają na stanie restauracji. Mogę już potwierdzić, że ładnie zasuwa szafa chłodnicza (restauracyjna) - niesie wibracje na tyle mocno, że czuć je na stopach, stojąc w odległości metra/dwóch od niej. Stoi na oryginalnych nóżkach. Waga ok. 200kg. Mam akurat na stanie 2 m2 gumy o gęstości 2000kg/m3 i grubości 2,2mm - spróbuję zatem najpierw prostym rozwiązaniem (na kilka warstw, może plus przekładka z pianki kauczukowej, bo też się wala w piwnicy), skoro nie ma tam teraz żadnej izolacji. Wspomniałeś o konkretnym materiale - dzięki za informacje. Wcześniej miałem już upatrzoną podstawkę: https://wibroizolacja.pasaz24.pl/product/P-80-podstawka-wibroizolacyjna-s345?redirected=true - co sądzisz o niej?  Wybór we wspomnianym sklepie jest dość spory, zatem z pewnością coś uda się dobrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...