Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe + wzmacniacz + dac za ~3500zł do salonu 17.5m2


hawaii

Recommended Posts

Cześć, pora zakończyć urządzanie mieszkania a do tego potrzebny mi zestaw stereo!

Kolumny podstawkowe będą stały na szafce RTV w odległości około 140cm od siebie, na wysokości 58cm i około 15cm od ściany. Źródłem początkowo mają być aplikacje tidal/spotify/YouTube na telewizorze LG OLED C1 posiadającym wyjście optyczne i bluetooth 5.0 aptX (jeżeli zdecyduje się na DAC z bluetooth'em wtedy oczywiście rownież źrodłem będzie również tidal z telefonu), w przyszłości chce się również zaopatrzyć w gramofon. Zastosowanie muzyka 70%/30% filmy, słucham bardzo różnej muzyki ale najczęściej jest to techno/hh więc jestem "basolubny" musi być mocny, szybki, kontrolowany i nie rozlewający się, góra raczej miękka, nie kująca w uszy. Interesuje mnie zarówno sprzęt nowy jak i używany. Wpadły mi w oko kolumny KEF Q350 z tego co wyczytałem są bardzo udane i mają neutralne brzmienie, myślałem o połączeniu ich z wzmacniaczem NAD C356 który natchnął by je życiem. Widziałem używane kolumny za 1400zł, wzmacniacz za 1500zł więc zostanie gotówka na DAC i kable. Czy jest to dobre rozwiązanie dla moich preferencji lub proponujecie coś innego?

Kilka pytań dodatkowo:

1. Czy lepszą jakość dźwięku uzyskam na wyjściu optycznym z TV czy łącząc go poprzez DAC obsługujący bluetooth 5.0 aptX?

2. Jakie kable i DAC dla zestawu tej klasy są sensowne, żeby nie był to overkill?

3. Czy polecacie jakieś konkretne podkładki pod kolumny które mają stać na szafce?

 

IMG_2978.jpg

Edytowano przez hawaii
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę "od tyłu" czyli...

Odp3. Widać ze masz miejsce obok komody na standy do monitorów lub nawet na kolumny wolnostojące. Warto przemyśleć bo jest to najlepsza dostępna opcja.

Jesli zaś mowa o podkładki to wybór jest spory, a najtańsze filcowe są za "psie pieniądze". Wazniejsze moim zdaniem jest by rozstawić kolumny jak najszerzej (bok kolumny licuje z boczkiem komody). Chodzi o to że jest to nie tylko pożądane dzwiekowo (szersza scena), ale również w tym miejscu każda komoda najmniej rezonuje (zmniejszenie zniekształceń), nawet jesli wizualnie bedzie to kolidować.

 

Odp2. Z kablami nie szalej - kup najzwyklejsze ofc z rolki w elektrycznym za "psie pieniadze". Z biegiem czasu (gdy sie osłuchasz) możesz spróbować zaatakować coś drozszego i porównać z "standartowymi" (proponuję wspomóc sie tzw. Test ABX).

DAC - większość wzmacniaczy na rynku mają juz wbudowany :)

 

Odp1.  jako zwolennik przesyłu po "kablu" obstawiam "optyk". ale to tylko moje zdanie. 

Pozdr.

1 godzinę temu, hawaii napisał:

Zastosowanie muzyka 70%/30% filmy, słucham bardzo różnej muzyki ale najczęściej jest to techno/hh więc jestem "basolubny" musi być mocny, szybki, kontrolowany i nie rozlewający się, góra raczej miękka, nie kująca w uszy.

A gdzie średnica?

Gora i srednie tony ogarniesz monitorami, natomiast do techno i hh zaopatrz sie w dobry sub/subwoofery, tym bardziej że lubisz basy...

Tyle odemnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Odp3. Widać ze masz miejsce obok komody na standy do monitorów lub nawet na kolumny wolnostojące. Warto przemyśleć bo jest to najlepsza dostępna opcja.

Hmm, przy takim rozmiarze pomieszczenia kolumny wolnostojące niższej klasy (pamiętając o budżecie ok.1500 na kolumny) będą lepsze niż wyższej klasy monitory? i ta przerwa po prawej stronie szafki gdzie by stała prawa kolumna jest w samym rogu pokoju nie zaburza to mocno akustyki? tam jest ok. 30cm przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, hawaii napisał:

wolnostojące niższej klasy (pamiętając o budżecie ok.1500 na kolumny) będą lepsze niż wyższej klasy monitory?

Co racja to racja. Pozostańmy przy monitorach :)

31 minut temu, hawaii napisał:

i ta przerwa po prawej stronie szafki gdzie by stała prawa kolumna jest w samym rogu pokoju nie zaburza to mocno akustyki? tam jest ok. 30cm przestrzeni.

Może być pomocna (mało przestrzeni) dla "basoluba" plus szerszy rozstaw = bardziej dogięty kąt w strone słuchacza. Na początek możesz postawić na komodzie a w przyszłości przełożyć w ramach testu na np. Krzesła barowe (tymczasowe standy) i sprawdzić roznice, w którym przypadku lepiej brzmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...