Skocz do zawartości

Zestaw kina domowego 5.1.2 lub 5.1.4


trx89

Recommended Posts

Cześć,

przeczytałem trochę tematów na forum, aby nie powtarzać tych samych pytań, jednak specyfika pomieszczenia i oczekiwania mają tak duży wpływ na wybory, że zdecydowałem się założyć temat.

Jestem na etapie wykańczania domu i chcę dobrze rozplanować układ kina domowego w salonie. W 90% będzie on służył do oglądania filmów a w 10% do muzyki.

Sam salon ma 26 m2, ale jest połączony z jadalnią i dalej kuchnią od lewej strony (plus 23m2):

Tak to mniej więcej widzę, niestety z jednej strony jest trochę ciasno:

image.png.de6f0190bc2f57efa4a387e38d6858a1.png

Wstępnie myślałem nad:

- 3 x Heco Ambient 44F jako fronty i głośnik centralny

- 4 x Magnat IC82 jako głośniki sufitowe

- 2 x i właśnie co jako efektowe? Może Monitor Audio BRONZE 6G FX? Nie jestem tutaj zdecydowany.

- 1 x subwoofer, myślę nad Jamo c910 

Zależy mi, aby wszystko utrzymać w białych kolorach, a to, co powyżej występuje w takim wariancie.

Wszystko docelowo będzie chodziło pod Denon AVC-X3800H, ale przez jakiś czas pewnie tylko w 5.1.2 na Denon X1700 (upgrade planuję za jakiś czas, dlatego chcę już zamontować 4 głośniki sufitowe).

Obecnie chciałbym na całość wydać nie więcej niż 12-13 k

 

Każda uwaga co do rozmieszczenia lub wyboru sprzętu będzie mile widziana. Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kanapy nie odsuniesz conajmniej 1m od tylnej ściany to prawidłowo 5.1.4 nie zrobisz. W układzie 4 atmosów dwa są za Tobą 45 stopni, dwa przed Tobą 45 stopni.

Pozycja dla dwóch sufitowych (5.1.2) nie jest kompatybilna z czterema (5.1.4). Jak są tylko dwa, to lekko przed Tobą (80 stopni). Sześć (5.1.6) to układ łączący dwa pozostałe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Jeśli kanapy nie odsuniesz conajmniej 1m od tylnej ściany to prawidłowo 5.1.4 nie zrobisz. W układzie 4 atmosów dwa są za Tobą 45 stopni, dwa przed Tobą 45 stopni.

Pozycja dla dwóch sufitowych (5.1.2) nie jest kompatybilna z czterema (5.1.4). Jak są tylko dwa, to lekko przed Tobą (80 stopni). Sześć (5.1.6) to układ łączący dwa pozostałe.

Ok dzięki, odsunę o co najmniej metr. Ten układ sufitowy to takie rozwiązanie przejściowe, wiem, że nie jest optymalne pod 5.1.2, chciałem, aby docelowo pod 5.1.4 było dobrze.

 

13 minut temu, PanKlor napisał:

Zerknij na rozmieszczenie głośników sufitowych i skonfrontuj to z zaleceniami Dolby. 

Masz do opędzenia ok 50 metrów kwadratowych. Ten sub może nie dać rady. 

Postaram się to poprawić pod 5.1.4

Jaki sub byś polecił? Jak dużo musiałbym zwiększyć budżet?

Edytowano przez Jarosław Klimek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jarosław Klimek napisał:

chciałem, aby docelowo pod 5.1.4 było dobrze.

To poświęć chwilę na trygonometrię i oblicz gdzie powinny być Atmos.

 1 metr jest bardzo umowne bo drugą zmienna to przecież wysokość sufitu. 45 stopni przód, 45 tył patrząc od głowy i będzie ok.

Jeśli nie możesz postawić nic na lewo od sofy, to rozstaw na boki surround symetrycznie ile się da i na wysokości 1,0-1,2m od ziemi patrząc na głośnik wysokotowy (jak ucho na kanapie w wygodnej pozycji). Kluczem w systemie jest zachowanie zbliżonych wartości kątowych pomiędzy kanałami, to ma być bańka z rownomiernie rozmieszczonymi głośnikami.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

To poświęć chwilę na trygonometrię i oblicz gdzie powinny być Atmos.

 1 metr jest bardzo umowne bo drugą zmienna to przecież wysokość sufitu. 45 stopni przód, 45 tył patrząc od głowy i będzie ok.

Jeśli nie możesz postawić nic na lewo od sofy, to rozstaw na boki surround symetrycznie ile się da i na wysokości 1,0-1,2m od ziemi patrząc na głośnik wysokotowy. Kluczem w systemie jest zachowanie zbliżonych wartości kątowych pomiędzy kanałami, to ma być bańka z rownomiernie rozmieszvzonymi głośnikami.

Dziękuję, muszę chyba dobrze przemyśleć czy pchać się w 5.1.4 czy jednak zostać przy 5.1.2. 

A co myślisz o głośnikach efektowych? Czy Monitor Audio BRONZE 6G FX będzie tu ok? Bo chyba głośnik dipolowy tutaj nie zagra skoro nie mam z jednej strony ściany bocznej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jarosław Klimek napisał:

Jaki sub byś polecił? Jak dużo musiałbym zwiększyć budżet?

Swoją opinię opieram na poradach które sam dostałem. Do pomieszczenia ok. 30 metrów kupiłem sb1000 pro i jestem zadowolony. Po osłuchaniu się, korektach itp. używam.go również do słuchania muzyki. Jednakże były też glosy, że do tych 30 metrów i filmów najlepiej większy i dodatkowo z BR. 

 

Ty masz prawie 2x większe pomieszczenie więc pewnie warto przygotować się na coś pokroju spl-150 (brak białych afaik) albo svs sb/pb2000 (pro) (opcja drozsza). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poprzednicy radzą

kanapa w tym wypadku 1m do przodu ...No i te przednie Atmosy dałbym  bliżej kanapy.Tak żeby zachować kąty min 30' najlepiej 45'

Dodatkowo należy pmiętać aby skierować wysokotonowy na słuchacza tak  aby dźwięk nie bił w podłogę. Te Magnaty to fajne głośniki sufitowe miałem podobne.Jednak biją bardziej Basem. Jeśli masz zamiar iść w Monitor Audio , to raczej polecam głośniki sufitowe tej marki model CS140  .Dźwięk będzie spujniejszy...i fajniejszy 😉 Są o wiele droższe ale odpłacą się dźwiękiem...Polecam 

https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-h3g-at-revc&source=android-browser&q=Monitor+Audio+cs+140+pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie możesz postawić surround tam gdzie być powinny, a więc minimum 1m od najbliższego miejsca odsłuchu i w kącie 100-120 stopni (a więc bardziej po bokach niż z tylu), to bipole/dipole tam gdzie planujesz są moim zdaniem najlepszą opcją bo dają bardziej rozproszony dźwięk który może się podobać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Jeśli nie możesz postawić surround tam gdzie być powinny, a więc minimum 1m od najbliższego miejsca odsłuchu i w kącie 100-120 stopni (a więc bardziej po bokach niż z tylu), to bipole/dipole tam gdzie planujesz są moim zdaniem najlepszą opcją bo dają bardziej rozproszony dźwięk który może się podobać. 

Dzięki wielkie

3 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Jak poprzednicy radzą

kanapa w tym wypadku 1m do przodu ...No i te przednie Atmosy dałbym  bliżej kanapy.Tak żeby zachować kąty min 30' najlepiej 45'

Dodatkowo należy pmiętać aby skierować wysokotonowy na słuchacza tak  aby dźwięk nie bił w podłogę. Te Magnaty to fajne głośniki sufitowe miałem podobne.Jednak biją bardziej Basem. Jeśli masz zamiar iść w Monitor Audio , to raczej polecam głośniki sufitowe tej marki model CS140  .Dźwięk będzie spujniejszy...i fajniejszy 😉 Są o wiele droższe ale odpłacą się dźwiękiem...Polecam 

https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-h3g-at-revc&source=android-browser&q=Monitor+Audio+cs+140+pl

Dzięki, właśnie o takie uwagi mi chodziło. Te CS140 są do rozważenia jak najbardziej.

7 minut temu, PanKlor napisał:

Swoją opinię opieram na poradach które sam dostałem. Do pomieszczenia ok. 30 metrów kupiłem sb1000 pro i jestem zadowolony. Po osłuchaniu się, korektach itp. używam.go również do słuchania muzyki. Jednakże były też glosy, że do tych 30 metrów i filmów najlepiej większy i dodatkowo z BR. 

 

Ty masz prawie 2x większe pomieszczenie więc pewnie warto przygotować się na coś pokroju spl-150 (brak białych afaik) albo svs sb/pb2000 (pro) (opcja drozsza). 

Robią się koszty, ale może po prostu lepiej nie wszystko na raz a po trochu ale aby efekt był zadowalający. Dzięki!

 

Jeszcze pytanie, czy przy tym metrażu Heco Ambient 44F sprawdzą się jako fronty? Czy tu też trzeba zwiększać budżet i spoglądać, chociażby na Heco Aurora 700 albo nawet 1000?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak większą uwagę przykuwasz do kina to fronty nie muszą być większe od surround. Prawidłowa konfiguracja kina obcina wszystko co poniżej 80Hz do glosnikow toru podstawowego i Atmos, za bas odpowiada tu wyłącznie kanał LFE w postaci suba (lub subów)

Jak muzyka stereo, to warto mieć dwie kolumny fullband i na Twoim metrażu to już spore paczki by się przydały. Licz całość kubatury pomieszczenia. Jest opcja grania 2.1 gdzie sub przejmie obowiązki, ale takie suby które nadadzą się do muzy raczej muszą być tzw. zamknięte (bez Bas Reflex), np seria SB od SVS. Tańsze suby z Bass Reflex z reguły mają bas potężny, ale słabo regulowany i zlewający się. W filmach to super,  w muzyce niekoniecznie.

Nie oszczędzaj na centralnym. Tu nie ma kompromisów, każdy  kinoman ze sprzętem Ci to powie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Jak większą uwagę przykuwasz do kina to fronty nie muszą być większe od surround. Prawidłowa konfiguracja kina obcina wszystko co poniżej 80Hz do glosnikow toru podstawowego i Atmos, za bas odpowiada tu wyłącznie kanał LFE w postaci suba (lub subów)

Jak muzyka stereo, to warto mieć dwie kolumny fullband i na Twoim metrażu to już spore paczki by się przydały. Licz całość kubatury pomieszczenia. Jest opcja grania 2.1 gdzie sub przejmie obowiązki, ale takie suby które nadadzą się do muzy raczej muszą być tzw. zamknięte (bez Bas Reflex), np seria SB od SVS. Tańsze suby z Bass Reflex z reguły mają bas potężny, ale słabo regulowany i zlewający się. W filmach to super,  w muzyce niekoniecznie.

Nie oszczędzaj na centralnym. Tu nie ma kompromisów, każdy tu kinoman ze sprzętem Ci to powie.

Dziękuję, zatem została mi decyzja co do subwufera i głośnika centralnego:

Heco Ambient 44F jako centralny? Czy coś lepszego?

A co do subwoofera niestety nie mam pomysłu. Może coś doradzisz? Jedyna uwaga to występowanie w kolorze białym.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Butler napisał:

Jak mnie co do sprzętu będziesz pytał to byś musiał potroić budżet haha.

Poczekaj, koledzy z branży się odezwą to coś zaproponują. Na ten metraż... Rel T7x?

Ok ;d

Popatrzę ten subwoofer i zaczekam na więcej opinii w moim budżecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Jarosław Klimek napisał:

Popatrzę ten subwoofer i zaczekam na więcej opinii w moim budżecie :)

Uważaj, bo możesz też dostać rekomendacje zakupu 2 takich Reli ;)

 

Pamiętaj też, że subwoofer nie musi stać na frontowej ścianie. Jeżeli planujesz odsunąć kanapę trochę pod x.y.4 to z powodzeniem możesz go umieścić za kanapą. Może nie będzie wtedy aż tak widoczny i będziesz  mógł kupić coś sensownego pod ten metraż taniej.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Uważaj, bo możesz też dostać rekomendacje zakupu 2 takich Reli ;)

 

Pamiętaj też, że subwoofer nie musi stać na frontowej ścianie. Jeżeli planujesz odsunąć kanapę trochę pod x.y.4 to z powodzeniem możesz go umieścić za kanapą. Może nie będzie wtedy aż tak widoczny i będziesz  mógł kupić coś sensownego pod ten metraż taniej.

To też dobra rada. 

3 minuty temu, Butler napisał:

2 suby i Twój pierwotny budżet zeżarty.

No... trzeba uważać na takich bo z torbami pójdziesz.

Ja nie mam aż na tyle wyczulonego słuchu, aby inwestować w sprzęt z najwyższej półki (i budżetu). Chciałem to zagospodarować, aby słuchało się możliwie jak najprzyjemniej nie wydając na to kilkudziesięciu tysięcy. Tak naprawdę do tej pory to oglądałem głównie z soundbarem albo tanimi systemami 5.1 i z racji na nowy dom chciałem trochę podnieść ten komfort :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PanKlor napisał:

Tak na oko to tam będziesz miał z 4,5 metra do ekranu i LCR. Ja bym mimo wszystko przesunął kanapę trochę bliżej. Będziesz lepiej słyszał różnice między L i R oraz będziesz mógł kupić ciut mniejszy TV.

Jest postęp, bo dzisiaj właśnie udało mi się przekonać żonę do tego manewru 😄

 

Więc jeśli chodzi o układ to uda się wpasować to 5.1.4, większy dylemat teraz czy to co wybrałem zagra znośnie, czy tak jak pisał Kubakk na 2/10. Lub jak to uratować naginając budżet, ale bez jego podwajania.

Edytowano przez trx89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Atmos do porpawy

Tylne FX od Monitor audio moga wtedy być w takim układzie

Sub do wymiany na coś zdecydowanie lepszego.

Rozumiem że budżet nie jest z  gumy więc buduj kino systematycznie.

Najpierw solidne 5.1. Potem dołóż Atmosy. Potem dwa suby albo to wymiennie.

Ale nie wszystko byle co.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Faktycznie Atmos do porpawy

Tylne FX od Monitor audio moga wtedy być w takim układzie

Sub do wymiany na coś zdecydowanie lepszego.

Rozumiem że budżet nie jest z  gumy więc buduj kino systematycznie.

Najpierw solidne 5.1. Potem dołóż Atmosy. Potem dwa suby albo to wymiennie.

Ale nie wszystko byle co.

 

Tak taki jest plan. Zrobię od razu miejsca pod głośniki sufitowe ale na razie zostanę przy 5.1.

Trochę poczytałem, porozmawiałem i zdecyduję się raczej na sprzęt od Klipscha:

Fronty KLIPSCH RP-8000F
Sub Klipsch SPL-150
Centra Klipsch RP-504C
FX Klipsch RP-502S

+ Denon x3800

Budżet poszedł nie powiem gdzie, ale wolę tak i w przyszłości jeszcze dorzucić sufit. W końcu to sprzęt na długie lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...