Skocz do zawartości

Podtynkowe kable nadprogramowe "w razie czego"


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Doradzam znajomemu przed wykończeniem domu - 2 pytania:

1. Jaki podtynkowy kabel wybrać (pewnie czarno-czerwony dla ułatwienia), *bez audiovoodoo*, ale porządny bezpieczny elektrycznie/ppoż, odpowiednia grubość na wielometrowe długości, potencjalnie 4ohmowe kolumny itd.

2. Chętnie zrobiłbym kabelki choćby pod 7.2.4 (taki "wypasiony standard" dziś z tego co widzę), choć raczej realne w najbliższym czasie będzie 5.1.2. Czy jest *bezpieczny* i elegancki sposób, żeby surround-back/atmos tył ładnie ukryć, a w razie upgrade, otworzyć i podłączyć odpowiednie głośniki?

PS. bonusowe pytanie, czy KEF "jajka" z montażem "ściennym" to fajny głośnik sufitowy do Atmosa?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

1. Jaki podtynkowy kabel wybrać (pewnie czarno-czerwony dla ułatwienia), *bez audiovoodoo*, ale porządny bezpieczny elektrycznie/ppoż, odpowiednia grubość na wielometrowe długości, potencjalnie 4ohmowe kolumny itd.

OFC 2.5mm

17 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

2. Chętnie zrobiłbym kabelki choćby pod 7.2.4 (taki "wypasiony standard" dziś z tego co widzę), choć raczej realne w najbliższym czasie będzie 5.1.2. Czy jest *bezpieczny* i elegancki sposób, żeby surround-back/atmos tył ładnie ukryć, a w razie upgrade, otworzyć i podłączyć odpowiednie głośniki?

Ja zrobiłem tak: Na dole można od razu zrobić gniazda głośnikowe. A wyżej na ścianach zakładasz puszki podtynkowe z zapasem kabla, jak przykryjesz gładzią to nic nie będzie widać.

Moje wykonane "w razie czego" to przewody do 13 głośników (nie wliczam tu subwooferów)

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

Chętnie zrobiłbym kabelki choćby pod 7.2.4 (taki "wypasiony standard" dziś z tego co widzę)

15 minut temu, przemeklbn napisał:

Moje wykonane "w razie czego" to przewody do 13 głośników

Dużo zależy od zasobności portfela, ale można by założyć że 7.x.4 to najbardziej racjonalny kierunek gdzie zamkniemy się w 10k za amplituner obsługujący taki system. Jak idziemy w górę z kanałami to koszta się robią x2.

Można ewentualnie przemyśleć hybrydę i pociągnąć kable pod AURO3D (szczegolnie VOG) zaraz nad głową), ale to cholernie niszowy kodek.

Irytujące przy przeciąganiu okablowania rozwojowego dla Dolby jest zróżnicowanie dotyczące Atmosów, bo ciężko zrobić upgrade z x.x.2 na x.x.4. Pasuje za to od razu lecieć na x.x.6...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Irytujące przy przeciąganiu okablowania rozwojowego dla Dolby jest zróżnicowanie dotyczące Atmosów, bo ciężko zrobić upgrade z x.x.2 na x.x.4. Pasuje za to od razu lecieć na x.x.6...

Dlatego najlepiej poukładać od razu jak najwięcej przewodów, nawet przy świadomości, że część z nich najprawdopodobniej nie zostanie nigdy użyta. Z taką myślą te przewody zaplanowałem.  Przy tej całej zabawie taką potencjalną stratę można wliczyć w koszty 🙂 Ja już wiem, ze mogłem dodatkowe przewody pod suba zrobić w dodatkowych lokalizacjach - aczkolwiek w tym przypadku na szczęście są działające rozwiązania bezprzewodowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...