Skocz do zawartości

Kino domowe w małym salonie


pmazurek

Recommended Posts

Witajcie, rozglądam się za kinem domowym do salonu 17m2 (5,2m x 3,2m). Obecnie używam w nim starego zestawu 5.1 BluRay Samsung z marketu sprzed 10 lat. Wydaje mi się, że dojrzałem do decyzji o zmianie na coś lepszego, aczkolwiek nie chciałbym przesadzić z kwotą. Interesuje mnie zestaw 5.1 oraz amplituner. Atmosa nie chcę.

Mam prostokątny pokój z kanapą na środku. Telewizor wisi nad szafką (wys. 50cm), na której chcę umieścić głośnik centralny i głośniki przednie. Tylne głośniki będą stały na półkach regału, niestety dość wysoko (180cm od podłogi), wysokość półki to 27cm. Subwoofer musiałby zmieścić się w otwartej półce pod telewizorem (szerokość 40cm wysokość 50 głębokość 45), więc chyba najlepiej, aby był skierowany do przodu. Preferuję też głośniki bez bass reflex (lub skierowanym do przodu). Do tylnych głośników mam już położone kable (2x0,75 lub 2x1,0, nie pamiętam). Poniżej rysunek:

salon.png

Warunki niestety nie są idealne, ale skoro obecny zestaw w tym ustawieniu sobie radzi, to liczę, że upgrade jest możliwy.

Planuję filmy i muzykę w proporcjach 60:40. Mieszkanie w bloku, więc ograniczona głośność :).
Dodam jeszcze, że chciałem za komplet 5.1 + amplituner zmieścić się w 4tys, aczkolwiek widzę że to raczej niemożliwe, więc naciągnąłem budżet do 6tys. To nadal niewiele, ale może uda się coś już złożyć.

Z mojego rozglądania po rynku, wytypowałem kilka modeli, które mnie interesują, ale jestem otwarty na sugestie. Jako kompletny laik, nie potrafię sam zdecydować.

Z amplitunerów rozważałem Marantz NR1510 i Denon AVR-X1700H ale nie wiem, czy mają wystarczającą moc do tych głośników.

Będę wdzięczny za każdą pomoc!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, S4Home napisał:

Dlaczego przedni bass reflex ? Napisz jakiej muzyki lubisz posłuchać. 

Przednie głośniki będą stały blisko ściany, tylne w półkach. Rozumiem że w tej sytuacji tylny Bass Reflex pogorszy odczucia? Dlatego właśnie brak BR lub BR z przodu.

 

Co do muzyki to bardzo różnie, od rocka, przez EDM, po jazz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmazurek napisał:

Przednie głośniki będą stały blisko ściany, tylne w półkach. Rozumiem że w tej sytuacji tylny Bass Reflex pogorszy odczucia? Dlatego właśnie brak BR lub BR z przodu.

 

Co do muzyki to bardzo różnie, od rocka, przez EDM, po jazz.

Bass reflex nie ma tu za bardzo nic do rzeczy. Bez względu na to gdzie będzie się on znajdował, umiejscowienie kolumny przy ścianie zawsze będzie powodowało nadmierne wzbudzanie się basu. Takie są reguły akustyki. Konstrukcje zamknięte mają zwykle nieco krótszy bas, ale w ogóle nie uchronią Cię przed konsekwencjami bliskiego umiejscowienia ściany dlatego koncentrowanie się na tym kryterium nic Ci za bardzo nie da. No może poza zawężeniem wyboru do 10% rynku bo w dalszym ciągu jednak większość tunel rezonansowy ma z tyłu. Do klimatów bardziej instrumentalnych dobrze sprawdzą się Indiana Line Tesi 261 (przedni BR jest tutaj przypadkiem ;) ), oraz QAcoustics 3020/3030 + JBL Stage A110p.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Bass reflex nie ma tu za bardzo nic do rzeczy. Bez względu na to gdzie będzie się on znajdował, umiejscowienie kolumny przy ścianie zawsze będzie powodowało nadmierne wzbudzanie się basu. Takie są reguły akustyki. Konstrukcje zamknięte mają zwykle nieco krótszy bas, ale w ogóle nie uchronią Cię przed konsekwencjami bliskiego umiejscowienia ściany dlatego koncentrowanie się na tym kryterium nic Ci za bardzo nie da. No może poza zawężeniem wyboru do 10% rynku bo w dalszym ciągu jednak większość tunel rezonansowy ma z tyłu. Do klimatów bardziej instrumentalnych dobrze sprawdzą się Indiana Line Tesi 261 (przedni BR jest tutaj przypadkiem ;) ), oraz QAcoustics 3020/3030 + JBL Stage A110p.

Dzięki za info o Bass Reflex, wobec tego dołączę do poszukiwań głośniki z BR z tyłu.

Co do głośników podanych przez Ciebie, czy wskazane przeze mnie amplitunery nadają się do nich?

A co sądzisz o głośnikach Wharfedale i Canton które podlinkowałem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...