Skocz do zawartości

Hush box do Benq W1090


Parabol

Recommended Posts

Czy macie jakieś doświadczenie w budowaniu skrzynek typu hush box na projektory? Może obecne są cichsze ale mój Benq W1090 niestety trochę mnie irytuje. Co prawda przechodzę ze stereo na 5.1.2 i wiadomo jak jest głośniej to nie słychać ale jednak są te chwile ciszy i wtedy denerwuje mnie ten szum nad głową. W trybie ECO jest znacznie ciszej ale nadal słychać mocno. Projektor wisi przy suficie i ścianie, dosyć blisko sufitu na wieszaku. Pomyślałem, że zrobię obudowę bez góry i tyłu, bo od góry jest wieszak a od tyłu gniazdko i kabel hdmi. Między obudowę i sufit/ścianę dam uszczelki.

Tu widok od przodu. Dwa ciemniejsze elementy to wentylatory 12x12cm. Planuję dać jakieś wolnoobrotowe.

hush2.png.80e0a94db99583179c35d42fafed3b49.png

Tu widok od tyłu. W dolnej części widać projektor. Ma on dwa wentylatory 7x7cm po jednej stronie, które wyciągają powietrze. Ich parametry to: speed reference: 2500RPM, air volume reference: 31.81CFM.

hush1.png.b0435615f0ffef0e696b95bc1f8ee41f.png

Zastanawiam się czy z przodu dać szkło przed soczewką projektora czy też może tylko uszczelkę i ewentualnie dodrukować jakiś element dopasowany do frontu projektora. Bez szkła nie będzie straty światła, ale pewnie też nieco głośniej chociaż przy dobrym dopasowaniu i uszczelnieniu może nie.

Czy waszym zdaniem coś takiego ma szansę się sprawdzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Hushbox to bardziej skomplikowana sprawa.Oczywiście możesz zbudować to w ten sposób....ale czy to będzie działać? nie sądzę...

Po pierwsze 

Wielkość Hushboxa.Tutaj trzeba zadbać o  to aby projektor swobodnie stał lub wisiał w tej skrzyni i posiadał wystarczająco miejsca na kable dostęp do przycisków, filtra i obiektywu.Musisz przewidzieć jakąś Klapę serwisową.Dodatkowo dioda infrarot.Jak nim będziesz sterował(Projektorem) 

Komora projektora  jak i kanały wentylacyjne powinny być wyłożona pianką tłumiącą BasotecJednocześnie trzeba dobrze zaplanować wentylację.

 Wentylacja 

Przekrój i budow kanałów wentylacyjnych trzeba dobrać do istniejącego projektora..Przekrój nie powinien być mniejszy niż wyrzut w obecnym projektorze.Zwróć uwagę gdzie zasysa powietrze...(dolot) a gdzie wyrzuca (wylot).Wentylatory powinny być umieszczone wewnątrz komory projektora stosownie do stron ruchu powietrza .Taki zabieg zminimalizuje ich głośność.Powinny być jednakowe i conajmniej posiadać te same   parametry co w   projektorze...

Tutaj masz przykładowy schemat takiego pudła.

Screenshot_20230914-125329_SamsungInternet.jpg.e25b99223ac68fa1b4c2c654f231b807.jpg

Sterowanie  najlepiej zautomatyzować.

Czujnik temperatury lub trigger.Startuje projektor startują wentylatory.

Ja mam gotowy system firmy Ac infinity 

 

Szyba 

Oczywiście że lepiej żeby była.

Jednak nie może to być zwykła szyba.Zwykła zaburzy obraz.Stosuje sie tkzw. szkło muzealne,antyrefleksyjne.

Miroglas

Niestety to nie są tanie rzeczy....

Moja podpowiedź....

Domowy skaner (ten na A4) lub jakiekolwiek drukarki z opcją skanowania  posiadają takową szybkę. Wystarczy wymontować dociąć  i zamontować w miarę szczelnie i pod kątem.Montaż pod kątem zapobiegnie jakimś odbiciom od obiektywu i pojawieniu sie artefaktów na ekranie.

Z uwagi na to ,że jest to naprawdę czasochłonne proponowałbym zbudować to pudło biorąc pod uwagę inny projektor w przyszłości Bo co zrobisz jak wymienisz obecny na lepszy?Budujesz nowy? 

Mój Hushbox wisi na suficie w pomieszczeniu za salką  w środku Epson eh Tw 9200... Hushbox jest przewymiarowany tak aby kiedyś tam pasował JVC serii N.Jest  niezastąpiony. Sceny ciche ...są naprawdę ciche  Komara usłyszysz.👍20220306_184522.jpg.c02c399a2b97b317a116bf0cf330c49e.jpg20220306_184427.jpg.7a7b3754132edc9d08aad5b6f78ef3c4.jpg20220304_153039.jpg.208b5ec163cec5ef026ee488b6421914.jpg20220312_205914.jpg.331a1c296526f01a82f6ad198021580a.jpg20220312_212422.jpg.cb9148926029ea653ce2b24b3bd1ce5d.jpg20220401_235547.jpg.74149eaed770e278ec06b950983b143a.jpg20220401_235616.jpg.a832c10d07f1984b763600ef9ae99a53.jpg

 

20220306_184543.jpg

 

20220715_224921.jpg.2672379904a11fd58cfc21a5b6802a3f.jpg

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O diodzie IR zapomniałem. Jest na froncie obok obiektywu, więc przy opcji bez szkła problem znika a ze szkłem to już nie wiem jak sygnał IR przez nie przejdzie. Może być potrzebny jakiś retransmiter. Zasilić muszę tylko wentylatory. Projektor ma wyjście USB 1,5A właśnie do zasilania czegoś. Mogę tam dać malutką przetwornicę step-up i będzie 12V lub cokolwiek innego. To przy okazji załatwi kwestię startu wentylatorów. Do projektora wchodzi tylko zasilanie i HDMI. Gniazdko jest za nim i mam krótki kabelek. HDMI też wychodzi bezpośrednio za projektorem. Oba zupełnie nie wpłyną na obudowę jeśli będzie z tyłu otwarta.

Do serwisu obudowa będzie zdejmowana. Mocowania do sufitu i ściany planuję w tych komorach za wentylatorami. One i tak od frontu będą przykryte jakimiś nakładkami z materiałem żeby zamaskować.

Projektor wciąga powietrze z lewej strony i wyrzuca z prawej. Po prawej ma dwa wentylatory wyrzucające powietrze.

Edytowano przez Parabol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Parabol napisał:

a ze szkłem to już nie wiem jak sygnał IR przez nie przejdzie. Może być potrzebny jakiś retransmiter.

Nie będzie potrzebny żaden  retransmiter. Sygnał spokojnie przechodzi przez szybę. 

59 minut temu, Parabol napisał:

Projektor wciąga powietrze z lewej strony i wyrzuca z prawej. Po prawej ma dwa wentylatory wyrzucające powietrze.

Nie wiem ,czy przeczytałeś co napisałem ,ze zrozumieniem.Pamiętaj ,że chłodne powietrze zasysane jest  zawsze od dołu,a ciepłe  unosi się ku górze.Pasowałoby  ten zasysający wentylator  dać od dołu.

Nie zapominaj też o wibracjach przenoszonych przez wentylatory do Hushboxa 

Poza tym gabarytowo ten Hushbox jest zdecydowanie za mały i projektor może się przegrzewać.Powinieneś uwzględnić wytłumienie komory 

Ale to twój projektor i twój Hushbox  zrobisz jak uważasz .Ja swoje zdanie wyraziłem .Nie będę ciebie na siłę przekonywał bo widzę, że już masz z góry urojone co zrobisz.

Proszę tylko o zdanie relacji co z tego wyszło i jak działa.....

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Sony HW 55 da dużo lepszy obraz i ciszę 

Nie mówię, że nie ...To zacny projektor.

Nie widziałem go w akcji .Nie wiem jak cichy on jest  i czy jego CICHOŚĆ zadowoliłaby kolegę,ale wierzę Tobie na słowo ...Tylko

Używany Sony Hw 55 cena od 450 Euro  do ponad 1000 euro.

Taki Hushbox ...strzelam 500PLN?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat nie umarł ale brak czasu mocno spowalnia prace. Jestem na etapie pozyskania szkła od skanera ze starego drukarko-skanera, który niedawno został zastąpiony przez nowe urządzenie. Trochę go szkoda, bo mimo wieku wszystko działa ale chociażby pod Windows 11 sterowników brak.

Druga sprawa to czym wyłożyć pudełko od wewnątrz. Mam gąbkę tapicerską ale mam wrażenie, że nie jest to szczególnie dobrze tłumiący materiał a do tego dosyć gruby, co zmniejsza przepływ. Mam natomiast pomysł żeby użyć mat z filcu. Są np. takie 12mm od razu z klejem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Parabol napisał:

Druga sprawa to czym wyłożyć pudełko od wewnątrz. Mam gąbkę tapicerską ale mam wrażenie, że nie jest to szczególnie dobrze tłumiący materiał a do tego dosyć gruby, co zmniejsza przepływ. Mam natomiast pomysł żeby użyć mat z filcu. Są np. takie 12mm od razu z klejem.

Najlepszy materiał na ten cel to Basotect.

https://allegro.pl/oferta/mata-akustyczna-wygluszajaca-plaska-50-x-50-x-2-cm-13584825767

Pianka tapicerska się nie nadaje .

Filc coś tam pomoże ale to nie to....

Idzie ci to jak krew z nosa...Ale cóż najważniejsze ,że nie porzuciłeś projektu 💪

Mam nadzieję, że  sie tu nam pochwalisz jak go dopniesz do końca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...