Skocz do zawartości

Denon AVR-X1700H i realizacja Dolby Atmos


Adaxis

Recommended Posts

26 minut temu, Adaxis napisał:

Wybacz, że nie podaje tu wymiarów "od ucha", bo to jest przecież z dokładnością co najmniej do 10-50cm -na kanapie zwykle siedzi kilka osób, a nie jedna

Nie rozumiemy się. Wysokość uszu dla wszystkich będzie bardzo podobna, chyba że jakieś dziecko się trafi. Miałeś podać prosty wymiar. Ponadto na sofie grupka siedzi w jednej linii tak? No to odległość przód/tył będą mieli taką samą.

Punkt referencyjny w prostych instalacjach kina domowego przypisuje się do centralnego miejsca odbioru, tzw. sweetpoint,

33 minuty temu, Adaxis napisał:

I czy można przyłożyć kolumny atmosa do sufitu, skoro maja z tyłu otwór reflexyjny?

Atmosy prawidłowo skonfigurowane nie grają basem, możesz zignorować BR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2023 o 11:43, przemeklbn napisał:

Było około 27, a zmienili na 16. To są wartości mierzone u mnie.

 

Z tego co czytałem to w całym łańcuchu przetwarzania wprowadzili wtedy takie optymalizacje, że udało im się zejść do tych 16mbps, więc nie ma się co dziwić, że nie zrezygnowali później z oszczędności na opłatach za infrastrukturę. Ja nie zauważyłem wtedy żadnej drastycznej zmiany jakości.

W sumie słusznie.

 

19 godzin temu, Adaxis napisał:

I czy można przyłożyć kolumny atmosa do sufitu, skoro maja z tyłu otwór reflexyjny?

Bez problemu.

Możesz go zatkac gąbką dla świetego spokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.11.2023 o 12:34, Butler napisał:

... Wysokość uszu dla wszystkich będzie bardzo podobna...

Butler znasz sie na rzeczy to doradź jak w tak rozmieszczeniu pogodzić system atmos? Poniżej szkic naszego salonu, który przez swoją otwartość z prawej strony na stół i anex oraz meble i drzwi tarasowe (nie zaznaczone) ma się tak a nie inaczej i mam problem bo istnieje możliwość przysunięcia kanapy bliżej do TV o -1m (wtedy zamiast 350 byłoby 250cm), ale głośniki przyścienne sourround i ew. atmos(/sourround tył) byłyby chyba za daleko z tyłu. Na szkicu masz wymiary, o które pytałeś.

Obecnie TV odsunięty od ściany o ok. 30cm i kanapa też odsunięta o ok. 20cm. Atmosy 7,8 wiszą w rogu sufitu nachylone w kierunku przed głową, a boczne sourround z lewj na ścianie a z prawej z półce 6'-tu brak symetrii,, żeby było 6 to musiałbym zrobić składany wysięgnik z kolumną od ściany, bo z prawej strony nie mam ściany bocznej.

Kanapa mogłaby bAtmos1.jpg.836966c94348b175194bf4a82f29ac71.jpgyć 2.5m od TV, ale wtedy głośniki przy ścianie tylnej będą za bardzo z tyłu i jak to pogodzić. Jak widzicie otworzyłem sie już na maxa, bo fajnie tutaj pomagacie, więc może i w  moim przypadku - gdy nie mam ściany z prawej strony -zaproponujecie najbardziej optymalną adaptację :)

Edytowano przez Adaxis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adaxis napisał:

a boczne sourround z lewj na ścianie a z prawej z półce 5'-tu brak symetrii

To nie jest problem, ważniejsza jest symetria kątowa. Amplituner skoryguje sobie odległości w trakcie kalibracji.

 

Jeżeli w planach masz 5.1.2 to kanapa zostaje tak jak jest a do przodu wysuwasz glosniki Atmos. Najlepiej aby były na wysokości kolan słuchacza.

 

Jak wysuwasz kanapę do przodu to robi się powoli potencjał na 5.1.4 ale dochodzi Ci koszt droższego amplitunera i 2 dodatkowych głośników do zamontowania na suficie ewentualnie sklepieniu sufitu ze ścianą.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wprost... To nie apteka :D Po pierwsze, odsuwamy zdecydowanie kanapę jedynie w przypadku trzech powodów.

  1. Chcesz mieć co najmniej 4 Atmosy (x.x.4)
  2. Chcesz mieć co najmniej 7 głośników warstwy podstawowej (7.x.x)
  3. Głośnik surround przy 5.x.x musi być zamontowany na tylnej ścianie i może być za blisko odsłuchu

Jeśli chcesz zastosować dwa pierwsze rozwiązania, daj znać. Ale Ciebie raczej dotyczy tego co rozumiem wyłącznie 3 powód. Powieś na tej tylnej ścianie w maksymalnym możliwym symetrycznie rozstawie głośniki typu bipol/dipol na wysokości odsłuchu. Zalecenia są takie by głośnik był conajmniej 1m od najbliższej osoby na sofie. Cóż, tu będzie problem. Ale dipol/dipol daje bardziej rozproszony dźwięk, myślę że 0,5m będzie to przełknięcia. Odsuń kanapę na tyle by zachować tą odległość. Jeśli Atmos w tym układzie 5.1.2 będzie te 5-10 stopni za bardzo z tyłu... No ludzie, nie przesadzajmy, tragedii nie będzie, gorsze pomysły ludzie mają.

Możesz także troszkę "oszukać" typowe rozwiązania. Jeśli jesteś w stanie "przemycić" oświetlenie w postaci szyny sufitowej, to wielkim problemem nie będzie jeśli zamiast dwóch lampek będą dwa głośniki np. Focal Dome Flax SAT czy Cabasse Eole 4 Satellite

full.webp

9627143.webp

OTIUM.jpeg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...