Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do muzyki elektronicznej, metalu i TV


A K

Recommended Posts

Cześć,

chciałbym zaczerpnąć Waszej porady w temacie doboru wzmacniacza i być może kolumn w niedalekiej przyszłości.

Stan obecny to amplituner Pioneer VSX 915 + kolumny Tannoy Fusion F4, załączam zdjęcie salonu - rozkład raczej standardowy.

W związku z tym, że amplituner zaczyna szwankować chciałbym go wymienić na coś perspektywicznego i nowożytnego ;)

Słucham głównie muzyki elektronicznej, trochę rocka/metalu, sprzęt zostanie podpięty pod TV, a wiec filmy, ale nie tylko - zwykle wolę słuchać TV czy YouTube przez kolumny niż z głośnika od TV.

Poczytałem trochę tematów na forum i w jednym z nich przewinęły się 2 pozycje, które mnie zainteresowały:

- https://www.q21.pl/cambridge-audio-evo-75.html

- https://www.q21.pl/audiolab-7000a-srebrny.html

Ciekawe wydaje mi się rozwiązanie HDMI ARC, o którym wcześniej nie wiedziałem, a rozumiem, że daję tę funkcjonalność, że:

- włączam TV i z automatu włącza się wzmacniacz (jak np. z konsolą, kiedy wybiorę to źródło),

- głośność na wzmacniaczu ustawiam pilotem z TV.

Byłoby to bardzo wygodne z mojego punktu widzenia.

Możecie potwierdzić, że tak to działa?

 

Dobrze byłoby, gdyby wzmacniacz miał wbudowany streamer audio, choć nie jest to warunek konieczny.

Niestety, żaden ze streamerów, o których czytałem nie obsługuje YT Music (a tego póki co używam), zatem dźwięk szedłby z TV, na którym ta aplikacja działa.

Mogę rozważyć dodanie osobnego urządzenia, jednak im mniej sprzętów, pilotów, przewodów, tym lepiej.

Miałem wcześniej na oku Yamaha R-N803D, ale cena za ten sprzęt wydaje mi się nieatrakcyjna, szczególnie, że w dniu premiery była niższa niż dziś.

 

Zdaje sobie sprawę, że obecne kolumny pozostawiają wiele do życzenia i pewnie pomyślicie, że nie ma sensu kupować do nich wzmacniacza za 5-7 czy 9 tys., ale biorę pod uwagę ich wymianę, jeśli będzie taka konieczność.

Jeśli Pioneer dalej działałby jak należy to pewnie nie myślałbym o wymianie sprzętu, ale już czas na niego...

Dodatkowo kolega właśnie kupił wzmacniacz Hegel h120 i kolumny Response D2R, miałem okazję posłuchać i tym bardziej czuję potrzebę zmiany; różnica w dźwięku to przepaść, zwłaszcza przy cichym odsłuchu, na którym również mi zależy.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Zdjęcie WhatsApp 2023-11-06 o 14.56.30_93cb5dc9.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ogółem tak, dobrze myslisz :) Możesz sterować głośnością i włączaniem się wzmacniacza poprzez HDMI, ale jeśli obsługuje ono też CEC. Jeśli dobrze pamiętam, to działa to zarówno w Cambridge'u, jak i w Audiolabie bezproblemowo. YT Music nie jest idealną platformą i warto przesiąść się na chociażby Tidala. 

I też zgodzę się, że kolumny mogą ograniczać możliwości wzmacniaczy. Warto będzie pomyśleć nad ich zmianą, bo to jednak one zazwyczaj narzucają swoje brzmienie najbardziej. Poszedłbym w związku z tym we właśnie 7000A i nowe kolumny, np. Pylon Diamond 30 lub mniejsze, zależnie od wielkości pomieszczenia :) W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuchy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, poczytałem trochę o obydwu wzmacniaczach, z tej dwójki CA EVO 75 bardziej mi pasuje.

Widziałem wpis o WiiM Amp, który wydaje się również ciekawym rozwiązaniem. Zdaje się jest to sprzęt klasowo bardziej odpowiadający moim kolumnom niż powyższe, a zatem:

  1. Czy parametrami taki mały wzmacniacz będzie wystarczający, aby napędzić Tannoy F4?
  2. Pomijając funkcjonalność. jak Wii Amp wypadłby jako wzmacniacz stereo w porównaniu z VSX 916? Nie chciałbym pogorszyć stanu obecnego.

Jeśli byłoby niezadowalająco to taki zestaw przerzucam do syna lub sypialni, a do salonu szukam całkowicie nowego sprzętu, czyli np. CA EVO 75 + Pylon Diamond 30.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie odpuszczam pomysł z Wii Ampem.

To jeszcze kolejne pytania w kierunku CA EVO 75.

Czy ma wystarczającą moc do kolumn, które zaproponowałeś albo podobnych?

  • Wzmacniacz - MOC WYJŚCIOWA: 75 W przy 8 Ohm,
  • Kolumny - Moc (nominalna/maksymalna): 120 W / 250 W.

Przepraszam za tego rodzaju pytania, ale nie ukrywam, że jestem laikiem w tych sprawach i wolę spytać mądrzejszych 😅

Jeśli to konieczne to mógłbym rozważyć dołożenie do modelu 150, ale jego dodatkowe funkcje względem 75 są mi niepotrzebne - "przedwzmacniacz gramofonowy MM, asynchroniczne USB i zbalansowane XLR wejścia oraz dwa zestawy terminali głośnikowych do obsługi dwóch par głośników."

Z innej beczki - w porównywalnej kwocie do CA EVO 75 i 150 są dostępne odpowiednio - MusicCast R-N1000A i MusicCast R-N2000A, jak wypadają w stosunku do CA? Wizualnie MusicCast R-N2000A najbardziej mi się podoba, ale nie wiem czy wejdzie szafkę RTV, no i ta masa...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...