Skocz do zawartości

Pomiary, akustyka,problem z basem.


Tibesti

Recommended Posts

Witam. Od lat zajmuje sie produkcja muzki, Zrobilem sobie w koncu akustyke ale mam problem z basem w miejscu odsluchu. Robilem pomiary sonarworksem i na wysokosci glowy basu jest malo . Posiadam subwoofer krk s12.4 oraz monitory presonus. Subwoofer jest wycentrowany pod biurkiem w jednej lini z monitorami. Pomiar ktory zrobilem z mikrofonem umieszczonym na wysokosci blatu zeby zlapac wiecej suba jest naprawde zadowalajacy ale podczas pracy mojej glowy tam nie ma . Nie wiem jak rozwiazac ten problem bo nie mam jak powiesic 33 kg subwoofera a umieszczanie go w innej pozycji nie wydaje mi sie dobra opcja czy zmiana biurka na jakies perforowane moze rozwiazac problem czy macie jakies rady jak to zgrac. Biurko jest szklane i grube wiec odbija mi to wszystko i idzie pod nogami :D. Jak to ugryzc. Zielony pomiar z mikrofonem na wysokosci blatu w pozycji sluchacza crossover 80hz. Na czerwono na wysokosci glowy gdzie widac basu jest juz duzo mniej. Jak wycisnac z tego zestawu 100 % .Dodam ze jestem zielony jeszcze w tych kwestiach wiec prosze o wyrozumialosc. Pozdrawiamzsubem2.jpg.4663c0dc261e24b62ad52c6115881f89.jpgredgreen.jpg.674e85e5ffc6b8b72e4afd2416455879.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, na wstępie należy stwierdzić całkowitą nieprzydatność tych pomiarów, nie ma sensu w ogóle na to patrzeć bo coś jest źle zrobione. Na pewno ten subwoofer nie jest w stanie wygenerować takiego poziomu w częstotliwościach 20 Hz, a już na pewno nie 8-15 Hz jak widać na pomiarach... Jak popatrzymy na ten zakres "normalny" czyli +30 Hz to oba pomiary są dość zbliżone, co w żaden sposób nie wskazuje na problem który opisujesz. Zresztą zakładam też, że to nie jest jakiś ogromny pokój +7m na minimum jednym wymiarze żeby wygenerować tak niskie częstotliwości, więc prawdopodobnie ten spadek w zakresie ok 20 Hz to już kwestia limitu samego rozmiaru pomieszczenia i granicy odcięcia pierwszego modu pomieszczenia. Podanie wymiarów pokoju sporo tutaj odpowie

Biurko na pewno nie stanowi przeszkody dla niskiego basu, jeżeli jakikolwiek problem występuje i jest silna zmiana ilości basu wraz ze zmianą wysokości odsłuchu, to może to być rezonans pomieszczenia pionowy. Jeżeli problem jest duży, to wynika zapewne z proporcji pomieszczenia, a tego nie zmienisz, żeby go zmniejszyć trzeba by likwidować punkty generacji tego modu, a jeżeli to jeden z pierwszych modów pionowych - to jest to cała ściana i cała podłoga. Raczej nie do zrobienia w domowym studio

Niemniej, najpierw by trzeba ustalić czy problem istnieje bo tak jak wspomniałem na początku, po tych pomiarach to tak średnio 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry.Pomieszczenie ma  dl 5m sz 3m w 2.5m. Tez uwazam ze ten pomiar to jakis bubel a jak to wyszlo to nie mam pojecia , Wgralem plik kalibracyjny do room wizarda ustawilem check levels i zrobilem pomiar . Bardziej sugeruje sie odczuciami niz tymi wykresami . Po tescie z kalibracja sonarworksa basu przybylo duzo i ucielo sporo low mida ktory zamula caly odsluch . Nie wiem czy jest sens recznie sie bawic skoro pomiaru nie potrafie zrobic :D Sufit jest podwieszany gdzies tam wyzej jest welna ,to jest stara kamienica po remoncie . Co do akustyki generalnie korzystalem z filmu ktory nakreciles ze wspolnikiem o pierwszych odbiciach :D Zastosowalem panele sufitowe o dobrych parametrach dzwiek sie troche wyostrzyl ale wiem ze lepiej by bylo dac dyfuzory zamiast tych paneli w niektorych miejscach ale sa dosyc drogie no i oczywiscie bass trapy...mam w planie zrobic samemu kilka sztuk za jakis czas. Doinformuje sie troche bardziej i moze wtedy cos zdzialamy . Pozdrawiam Ciebie serdecznie i  dziekuje za odpowiedz.

Edytowano przez Tibesti
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny problem który tu może powstać w rejonie 70-80 Hz, bo tam po prostu nie ma rezonansu, z tego może być dziura na basie. Niemniej, nic z tym nie zrobisz, bo to wynika z proporcji pomieszczenia, a na Twoim pomiarze problem wygląda na stosunkowo mały... to wiadome że na poziomie gruntu lub pod ścianą będzie "więcej basu", zawsze będzie, ale zakładałbym raczej że w punkcie odsłuchowym masz ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowalem z sonarworksa ze wzgledu na opoznienia i to ze i tak do DAW trzeba vst uzywac. Skopiowalem kalibracje z sonara do APO EQ i jest bajeczka. Miales racje 73 hz podbilem 7 dB a na 136 -9db 300 -6dB i jeszcze kilka po 2-3 dB na midzie i gorze .Robilem to najpierw w DAW w Fabfilter Pro Q zeby Quality dobrac, porownalem z kalibracja sonarworksa i jest praktycznie ideolo,teraz to sie slucha az milo. Dziekuje i zdroweczka zycze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...